• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Svet kompetenc: Pomen empatije na delovnem mestu
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Kaj je empatija? Zakaj je empatija pomembna na delovnem mestu? Izboljša komunikacijo Krepi delovne odnose Spodbuja kreativno razmišljanje Povečuje prodajne in naložbene priložnosti Izboljša storitve za stranke Vpliva pri zaposlitvenih razgovorih
Delovno okolje in odnosi

Svet kompetenc: Pomen empatije na delovnem mestu

Empatija je pomembna veščina, ki vam bo dobro služila na številnih področjih vašega življenja. Priznana podjetja kot so Slack, LinkedIn, Microsoft, Facebook, Netflix, so jo postavili na 1. mesto najbolj zaželenih mehkih veščin pri kandidatih. Empatija je namreč osnova za vse druge ključne spretnosti na delovnem mestu, kot so učinkovita komunikacija, sodelovanje in reševanje konfliktov.


24. 4. 2025

Pomen empatije na delovnem mestu

Kaj je empatija?

Empatija je čustvena sposobnost »biti v čevljih drugega«. Je več kot zgolj sočustvovanje in razumevanje. Ko kažete empatijo, dejansko ne delite čustev ali izkušenj, ampak si predstavljate, kako bi bilo doživeti isto situacijo kot vaš bližnji. V središču je drugi, ne mi.
 
Pomembno je vedeti, da je empatija zmožnost, ki jo imamo vsi – morda v večji ali manjši meri, vendar je spodbudno to, da se empatije z vajo lahko priučimo.
 

Zakaj je empatija pomembna na delovnem mestu?

Izboljša komunikacijo

Ko vadite empatijo, lažje prilagodite svoj slog komuniciranja osebi ali skupini, s katero komunicirate. 
Poleg govora lahko vadite empatijo tudi z aktivnim poslušanjem, kar pomeni, da razumete vprašanje ali prošnjo, preden pomislite na odgovor. Ta strategija vam omogoča, da se osredotočite samo na potrebe sogovornika na način, da v celoti razumete njegova čustva in perspektivo.
 

Krepi delovne odnose

Ko uporabite empatijo, lahko postanete boljši sodelavec ali član tima. Poskusite razumeti ozadje in perspektive svojih sodelavcev, s tem boste ustvarili odnos in spodbudili zaupanje. Ko sodelavci delijo svoje ideje, razmislite o aktivnem poslušanju in spodbudnih besedah.
Prav tako vam empatija lahko pomaga razumeti in reševati izzive svojih sodelavcev, kot je povečan obseg dela ali osebna zadeva. Empatijo lahko izvajate tudi s tem, da na kakršen koli način ponudite pomoč. 
Če se vaša ekipa srečuje z medosebnimi konflikti, vedno poskušajte situacijo videti tudi z vidikov drugih. Ko boste razumeli njihove občutke, boste morda lažje razrešili nastale težave. 
 

Spodbuja kreativno razmišljanje

Z empatijo lahko razvijete tudi bolj kreativne rešitve. Razumevanje izdelka ali storitve z vidika prejemnika vam lahko pomaga prepoznati izzive ali priložnosti, o katerih še niste razmišljali. Tako ste bolj pripravljeni eksperimentirati z novimi rešitvami.
 

Povečuje prodajne in naložbene priložnosti

Empatija pomaga bolje razumeti motive strank, kupcev, zato lahko vadite empatijo, ko raziskujete svoje potencialne vlagatelje. Odkrijte njihovo strokovno znanje, med pogovorom se pozanimajte o njihovih izkušnjah, ki verjetno vplivajo na njihove odločitve.
Pri sklepanju pogodb z novimi strankami ali posodabljanju starih s trenutnimi, lahko uporabite enake raziskovalne taktike in metode. Raziščite, kaj je zanje pomembno in jim ponudite rešitve, pisane na kožo.
 

Izboljša storitve za stranke

Empatija lahko izboljša vaše sposobnosti za pomoč strankam. Lažje predvidite njihove želje in potrebe. Ko stranke pokličejo v zvezi s težavo, se lahko razjezijo in želijo, da jim prisluhnete. Pustite jim, da vam pred vašim odzivom povedo vse podrobnosti, nato pa jim razložite, da razumete zakaj je to težava in da ste pripravljeni pomagati. Empatijo prakticirate tako, da priznate, kaj doživljajo, kar lahko pozitivno vpliva na pogovor. Ko se kupec počuti slišanega, bo bolj verjetno pristal na rešitve, ki mu jih ponujate.
 

Vpliva pri zaposlitvenih razgovorih

Empatija je veščina, ki jo mnogi delodajalci iščejo med potencialnimi zaposlenimi. Predstavitev, da ste empatičen kandidat, vam lahko prinese prednost na zaposlitvenem razgovoru. Pomembno je namreč, da resnično vidite, slišite in razumete kaj sprašuje sogovornik. 
 
Na vprašanje, kako lahko rešite konflikt z drugim zaposlenim, lahko poudarite, da vedno upoštevate stališča drugih. Pri odgovarjanju na vprašanja podelite kako so vaše delovne izkušnje podobne tistim, ki jih je spraševalec že omenil med pogovorom. Prav tako omenite izkušnje sodelovanja v timu ali kako ste sodelavcu pomagali pri reševanju problema.
 
Med razgovorom ohranite jasen očesni kontakt in po potrebi prikimajte v potrditev; s tem namreč pokažete aktivno poslušanje in resnično zanimanje za delo, podjetje in sogovornika. Vse omenjeno bo na sogovornika naredilo veliko večji vtis kot zgolj naštevanje znanj in dosežkov.
 

 
Če želite učinkovito uporabljati empatijo na delovnem mestu, posvečajte sodelavcem vso pozornost, pri čemer pazite na verbalne in neverbalne namige, ki vam bodo v celoti pomagali razumeti njihov položaj. Odložite lastne domneve, priznajte občutke sogovornika, dovolite čustveno povezanost, nato pa sprejmite pozitivne ukrepe, ki bodo izboljšali njihovo počutje. Kmalu boste opazili veliko razliko v medsebojnih odnosih in splošnem uspehu pri delu.
 
 
Avtor: ekipa MojeDelo.com 
Povezani članki

Delovno okolje in odnosi

Vprašaj strokovnjaka

Iščete novo ali boljšo zaposlitev in imate vprašanja povezana na katera nikakor ne morete najti odgovora? Za odgovore vprašajte strokovnjaka!

Delo od doma z otroki

Delovno okolje in odnosi

Nasveti za lažje delo od doma ob otrocih

Ker so vrtci in šole zaprti, za obvladovanje in prenos koronavirusa pa je ključno, da starih staršev ne vključujemo v varstvo otrok, glavnini staršem delo od doma predstavlja večji stres kot fleksibilna možnost opravljanja dela. Kako si lahko razporedimo dnevne obveznosti, da bo delo kar najbolje opravljeno?

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

empatija

7. 6. 2022

Empatija na delovnem mestu

prijatelji na delovnem mestu

1. 11. 2022

Kako se spoprijateljiti na delovnem mestu?

timsko delo

2. 4. 2020

Svet kompetenc: Timsko delo

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki