• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Stereotipna moška dela na dlani
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Redarji Katoliški duhovniki Športniki Vojska Druge zaposlitve »Ženski« poklici, kjer več zaslužijo moški
Delovno okolje in odnosi Zaposlitev

Stereotipna moška dela na dlani

V Sloveniji je po zakonu prepovedano razpisati prosto delovno mesto, ki naj bi bilo samo za moške ali samo za ženske – s tem se poskrbi, da se ne bi na tem področju večala in stopnjevala spolna diskriminacija. A kljub temu, da naj bi bila vsa dela za vse in oba spola, prihaja do malenkostnih razlik, zato lahko govorimo o stereotipnih moških delih, za katere upamo, da bodo postala kmalu mešane narave.


2. 3. 2025
moška dela

Redarji

Pred nočnim klubom ali restavracijo boste redkokdaj zasledili žensko vratarko in se boste velikokrat srečali z moškim širšim ramen ter strogega videza, ki bo služil svojemu namenu. Morda moški gostom zbudijo večji občutek varnosti in mnenje, da se jim zaradi njega nič ne bo pripetilo, lastniki klubov pa menijo, da jih bodo pred nasilneži prej varovali moški, kot pa nežnejša polovica.

Katoliški duhovniki

Katoliška cerkev prepoveduje ženskam, da bi se izobraževale za duhovnice, zato so le moški tisti, ki lahko postanejo duhovniki in dobijo zaposlitev v katoliški cerkvi. Že leta 1994 je papež Janez Pavel II podal mnenje, da Cerkev nima moči in znanja, da bi lahko na oblast postavila žensko.

Športniki

Med profesionalnimi vrhunskimi ekipnimi športniki bomo prej zasledili moškega, kot žensko. Tudi sponzorji vlagajo več denarja v moške ekipne športe kot obratno. Zakaj je temu tako, lahko pripišemo dejstvu, da je moška igra bolj atraktivna, njihove predispozicije so ustvarjene za višje skoke pri košarki, močnejše servise pri odbojki, hitrejši šprint pri nogometu itd.

Vojska

Dandanes v Slovenski vojski srečamo več moških, kot žensk, kar lahko spet povežemo s telesom in močjo, ki ga imajo moški v primerjavi z nežnejšim spolom. Nekateri so mnenja, da se lahko robustni spol pohvali z večjo mero vzdržljivosti in pokaže večjo psihično stabilnost v kritičnih situacijah, v katerih se srečujejo pripadniki vojske.

Druge zaposlitve

Moški na splošno prevladujejo v nekaterih industrijskih panogah – delo v policiji, pri gasilcih, delu s številkami … Glede na raziskave, ki jih je objavil CNN Money, je majhen delež direktorjev IT podjetij ženskih – tudi ta panoga je zasičena z moškimi zaposlenimi. Razlog tiči morda v tem, da so ženske bolj podvržene družinskemu življenju in skrbi za svoje potomce, s tem, ko lahko moški »preskoči« ta del življenja oz. se mu ga olajša, zato ima za razvoj kariere ter napredovanje več časa in več moči.

»Ženski« poklici, kjer več zaslužijo moški

Znano je, da prejemajo moški v povprečju v Sloveniji višjo plačo od žensk, razlike pa se kažejo tudi na enakem delovnem mestu. Kateri so tisti tipični (stereotipni) ženski poklici, kjer imajo moški boljše prihodke?

– socialni delavec,
– medicinski tehnik,
– blagajnik,
– učitelj,
– natakar,
– knjižničar,
– stiki s strankami,
– receptor.

Razlike so ponekod očitne, pa vendar ne smemo dovoliti, da bi zaradi tega med spoloma vladalo sovraštvo in ljubosumje. Eni brez drugega ne moremo shajati, zato je čar ravno v tem, da sodelujemo, se razvijamo, učimo eden od drugega in si pri tem pomagamo.

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

 

Povezani članki
Farmacevt

Delovno okolje in odnosi

8 želenih lastnosti farmacevta

Farmacevt mora biti ambiciozen in profesionalen poleg tega pa tudi strokoven na svojem področju. Pomembno je, da ima nekaj osebnostnih lastnosti, ki jih delodajalci izredno cenijo, saj povečujejo produktivnost in delovno zadovoljstvo. Delo v farmaciji je zelo cenjeno, saj ponuja veliko možnosti za razvoj. Primerno je za ciljno-usmerjene, ukaželjne ter tiste, ki visoko vrednotite odnose v podjetju. Menite, da spadate v takšno podjetje?

diskriminacija

Karierni nasveti

Diskriminacija na delovnem mestu

Diskriminacija je prepovedana, vendar pa ni vsako neenako obravnavanje tudi diskriminacija. Neenako obravnavanje, ki pomeni diskriminacijo, se nanaša na razlikovanje na podlagi osebnih okoliščin, kot so spol, rasa, barva kože, starost, zdravstveno stanje, invalidnost, versko, politično ali drugo prepričanje, članstvo v sindikatu, nacionalno ali socialno poreklo, družinski status, premoženjsko stanje, spolna usmerjenost in druge.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Samsonov efekt

5. 12. 2022

»Samsonov efekt« ali so moški z daljšimi lasmi videti uspešnejši

ženske in moški

5. 3. 2024

Kariera skozi oči spola: Kako se ženske in moški razlikujejo v poslovnem svetu


2. 11. 2024

Razumeti moške na delovnem mestu

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki