• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Ko prijatelj postane tvoj šef (in obratno)
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • mail

Delovno okolje in odnosi

5. 4. 2024

Ko prijatelj postane tvoj šef (in obratno)

Dandanes na delovnem mestu preživimo veliko preveč časa, z družino in prijatelji pa vedno manj, zato ni čudno, da v službi stkemo nova dobra prijateljstva. Koliko časa zdržijo takšna razmerja? Kaj se zgodi, če eden od prijateljev napreduje in postane nadrejeni drugemu? Se mora res prijateljstvo takrat končati?

Samozavest na zaposlitvenem razgovoru
Prijatelj ali šef.

V primeru napredovanja med prijatelji se ne spremenijo le odnosi med zaposlenimi, temveč tudi odnosi med dvema prijateljema. Kaj svetujejo strokovnjaki, da lahko storimo v tem primeru?

1. Priznajte spremembo

Morda ste bili včasih navajeni, da opravljate zaposlene in tiste, ki jih »ne marate«. Tega zdaj ne bo več. Novi nadrejeni ima namreč vse informacije o zaposlenih, ki jih mora zadržati zase, zato bo potrebno najti nove teme za pogovor. Čim prej, tem bolje.

2. Poiščite si druge ljudi, s katerimi se lahko pogovarjate

Kljub temu, da s prijateljem ostaneta v bližjih stikih, boste v prijateljstvu vseeno izgubili en del vajinega razmerja. Vse, kar morate najti, je »alternativo« – drugo osebo, s katero lahko delite skrivnosti in opravljate šefe. Če je vaš prijatelj postal nadrejeni, spregovorite o vaših čustvih s kom drugim. Kako se počutite? Kako lahko podpirate prijatelja pri tem, saj si je res zaslužil napredovanje? Če so vaša čustva negativna, razmislite, od kod ta negativna čustva izhajajo.

3. Govorite s prijateljem

Dobra ideja je tudi ta, da z vašim prijateljem spregovorite o tem, kako se je vajin odnos od napredovanja dalje spremenil. Smer pogovora bo odvisna od več faktorjev – kdo od vaju je novi šef, kako blizu sta si bila prej, kako ste sprejeli nastalo situacijo. Dobro razmislite, kajti v veliko primerih bi bilo mogoče bolje, da tega pogovora ne načenjate. Lahko pa se odločite, da si bosta še vedno eden drugemu v oporo in tako obema olajšate nastalo situacijo.

4. Bodite optimistični

Stvari se bodo lahko odvile bolje, kot ste si zamislili in kot ste pričakovali. Kaj pa veste, lahko se bo izkazalo, da je sodelovanje odlično in da se v vodenju pozna podpora prijateljstva. Važno je, da skrbno ločite zasebno od poslovnega in ostanete spoštljivi eden do drugega.


Kaj pa morate v primeru, da postanete vi šef in nadrejeni svojim prijateljem, narediti čim prej?


1. Izognite se rutini

Najbrž ste navajeni, da si s sodelavci vsak dan vzamete čas za malico in govorite o nadrejenih ter ostalih zaposlenih v podjetju. Navadite se, da tega več ne bo. Navsezadnje ste vi njihov nadrejeni in tisti, ki ga morajo spoštovati (in seveda tudi obratno). Razumeti morate tudi, da vaši podrejeni potrebujejo zasebnost in čas, ko se lahko potožijo o nadrejenih brez strahu, da jih bo kdo izdal ali se počutil užaljenega.

2. Spremenite ton

Zdaj ste vi tista figura avtoritete, ki določa povišice in napredovanja. Naučiti se boste morali podati konstruktivno kritiko oz. povratno informacijo o zaposlenih, zato morate spremeniti ton svojega glasu v tistega, ki ga po navadi imajo vodilni. Zaposlenim dajte vedeti, da ste še vedno tukaj, če vas bodo potrebovali, in da je vaš skupen cilj dosega zadanih rezultatov. Skupaj boste iskali in uresničevali rešitve, vaša naloga pa je, da jim to omogočite. Zaposleni bodo hvaležni odprte komunikacije, ki jo boste vzpostavili z njimi, zato spoštovanje ne bo skopnelo.

3. Sprejmite spremembo

Zapomnite si – če želite doseči nekaj več, morate nekaj drugega pustiti za seboj. V primeru, da za seboj pustite prijatelje, je morda čas, da si jih začnete iskati izven pisarne – kmalu vas bodo na kosila vabili vaši nadrejeni, direktorji, udeleževali se boste poslovnih kosil s pomembnimi osebami, ki si jih želite bolje spoznati.

 

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

 

Deli

  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • mail

Prejšnji članek

ugledni delodajalec

Delovno okolje in odnosi

Najuglednejši delodajalec za leto 2023 je Lek d. d.

Naslednji članek

izplačan regres

Delovno okolje in odnosi

Regres 2024: koliko in kdaj?

Priporočamo

locen zivljenjepis

Življenjepis in spremno pismo

4 koraki do življenjepisa v marketingu

česa si želijo zaposleni

Delovno okolje in odnosi

Česa si zaposleni najbolj želijo?

ponudba za delo

Iskanje zaposlitev

Imate več ponudb za delo – kaj pa zdaj?

Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki