• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Razgovor
  • Prodajni nagovor, ki vas "proda" v 60 sekundah
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Kdaj in kako uporabiti prodajni nagovor? Bodite pozorni na naslednje točke 3 enostavni koraki kaj izpostaviti v kratkem nagovoru?
Osebnostni razvoj Razgovor Nagovor

Prodajni nagovor, ki vas “proda” v 60 sekundah

Ste na razgovoru in izpraševalec vam reče, da imate na voljo 60 sekund, da se predstavite in »prodate«. Od vas zahteva t. i. elevator pitch ali nagovor v dvigalu – kratko predstavitev, v kateri boste povzeli svoje dotedanje izkušnje in talente.


15. 5. 2025

Želeli boste recitirati svoje dosežke, vaš instinkt vam bo pravil, da morate povedati celotno življensko zgodbo. Zgodilo se bo, da boste povedali veliko tistega, kar nima nikakršnega učinka in sogovornika ne pritegne ali vzbudi zanimanja. Pogovora še niste dobro začeli, pa ste že izgubili stik s sogovornikom. 

Povedati morate nekaj relevantnega. Biti morate jasni, kratki in jedrnati. Vaša predstavitev mora biti zapomljiva. 

Morda še nikoli niste slišali za tovrsten prodajni nastop. Ime “elevator pitch” izhaja iz filozofije, da mora biti nagovor tako kratek in jedrnat, da ga lahko posameznik pove med vožnjo z dvigalom.  

Kratek prodajni nagovor vam bo med drugim pomagal tudi pri mreženju, da se prepričljivo predstavite poklicnim in poslovnim stikom, pridobite zaposlitev ali se povežete z novimi sodelavci že prvi delovni dan. 

V nagovoru poveste, kaj počnete, kakšen problem rešujete, in podate primer ali dva, ki potrjujeta, da ste strokovnjak na svojem področju. Nagovor zaključite situaciji primerno. Če se predstavljate na razgovoru je sam nagovor čisto dovolj. Če pa se znajdete na dogodku, kjer je namen mreženje in pridobivanje poslovnih kontaktov, nagovor zaključite z vprašanjem in žogico vrnite sogovorniku.  

S takšnim nagovorom hitro in učinkovito delite svoje strokovno znanje in izkušnje z ljudmi, ki vas ne poznajo.  

Brez skrbi lahko izpustite nepotrebne informacije, namreč nagovor vam služi, da v nekaj trenutkih ustvarite impresiven prvi vtis. Od tu naprej bo pogovor stekel naprej, in takrat se bo pojavila priložost, da poveste več o svojih dosedanjih projektih, prepričanjih, načina dela ipd.  

Kdaj in kako uporabiti prodajni nagovor?

Prav vam lahko pride pravzaprav povsod, predvsem pa na različnih kariernih sejmih, poslovnih dogodkih, predstavitvah, pri mreženju ali razgovorih za delo, kot odgovor na vprašanje: »Povejte mi kaj o sebi.«  

Format vašega nagovora bo odvisen predvsem od situacije, v kateri se znajdete. Če ste v bolj profesionalnem okolju, imate svoj posel in želite promovirati svojo storitev, se bo vaš nagovor kar precej razlikoval od situacije, ko se boste znašli na razgovoru za delo in imate za seboj še ne povsem izoblikovane izkušenje.  

“Elevator pitch” je predvsem  prodajno orodje, zato je na prvem mestu zavedanje vaše edinstvene prodajne prednosti. 

Nekaj napotkov za uspešno predstavitev 

  • Nagovor naj bo jedrnat, ne daljši od 60 in ne krajši od 30 sekund. 
  • Nikoli ne začnite s predstavitvijo svojega imena. Začetek nagovora mora pritegniti pozornost. 
  • Bodite prepričljivi. 
  • Bodite pozitivno usmerjeni in prilagodljivi. 
  • Premislite, kdo je vaš naslovnik; temu naj bo prilagojen prodajni nagovor. 
  • Pripravljeno imejte poslovno vizitko. 
  • Vaja dela mojstra; nagovor vadite pred ogledalom, lahko se posnamete ali prosite prijatelja, da vam pomaga. Svoj nagovor morate povedati v manj kot 60 sekundah, pri tem pa paziti, da podajate samo relevantne in smiselne informacije o sebi. 
  • Nagovor lahko poljubno prilagajate sogovorniku, in osredotočite se na sporočilo, ki ga želite predati. 

Bodite pozorni na naslednje točke

  • Vaš nagovor ne sme biti prehiter, »zdeklamiran« ali »zdrdran«. 
  • Ne dolgovezite; prav zato je pomembno, da svoj prodajni nagovor vadite in natanko veste, kaj želite povedati. 
  • Govorite brez pretirane obrazne mimike, hkrati pa ne bodite preveč monotoni. 
  • Ne pripovedujte vedno enega in istega – pripravite si več različnih kratkih nagovorov, sploh če ste dejavni na različnih področjih. 
  • Intonacija vašega glasu naj pritegne interes poslušalca; bodite vedri in nasmejani.  

3 enostavni koraki kaj izpostaviti v kratkem nagovoru?

  • Opišite problem, ki ga rešujete.
  • Razložite, kako in zakaj rešujete tak problem.
  • Podajte primer, kako ste v preteklosti že rešili takšen izziv.

Če kljub vsem navedenim smernicam še vedno nimate ideje, kako sestaviti svoj nagovor, je v nadaljevanju nekaj konkretnih primerov, s katerimi si lahko pomagate in sestavite svojo predstavitev.

 

 

Pa poglejmo, kako bi to delovalo v praksi:

Ste študent novinarstva in iščete zaposlitev v uredništvu? Najdite točko interesa med svojimi kompetencami in potrebami potencijalnih uredništev ter se predstavite kot strokovnjak na tem področju. Svoje dosedanje izkušnje predstavite čim bolj transparentno, iskrenost vas lahko daleč pripelje. Če nimate izkušenj, naj vas ne bo strah predstaviti se kot entuzijast na določenem področju. Podajte nekaj primerov lastnih samoiniciativ, ki bodo bodočemu delodajalcu prikazale, da imate potencijal in ste se voljni učiti. 

Že desetletje delujete na področju računovodstva? Vaša edinstvena prodajna prednost je morebiti organizacija financ za manjša in srednja podjetja. Razmislite, kaj tem podjetjem povzroča največje težave, kako jim lahko pomagate in kakšni bodo rezultati vašega dela. Morda jim s svojimi rešitvami sprostite določen odstotek dobička in omogočite hitrejšo rast podjetja. To vključite v svoj “elevator pitch”. 

Ste zaposleni kot vodja poslovne enote in se znajdete na razgovoru za novo delovno mesto? Predstavite svojo unikatno prednost, ki vam je na prejšnjem delovnem mestu pomagala napredovati. Morda ste odlični v vodenju medsebojnih odnosov in podajanju konstruktivnih povratnih informacij, ki zaposlenim pomagajo pri poslovni in osebni rasti ter krepitvi ekipnemu duha. Takšen pristop je zagotovo izboljšal tudi poslovne procese in končni rezultat – bolj učinkovito delovno okolje. Izluščite svoje najpomembnejše lastnosti, jih povežite s pretklimi primeri in dobili boste zmagovalno kombinacijo: kratek, jedrnat in navdihujoč nagovor, ki prepriča. 

 

Pri prodajnih nagovorih je ključnega pomena, da znate prepoznati sami sebe in svoje edinstvene kvalitete, ki so v preteklosti prinašale rezultate. Ko se boste predstavljali sogovornikom – bodisi sodelavcem, industrijskim kolegom ali direktorjem podjetij, se boste tako predstavili kot profesionalni, kompetentni in na predvsem zapomljiv način. 
 
 
 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
Čvrsto rokovanje, očesni stik, pozitivna govorica telesa - simboli samozavesti in močnega prvega vtisa

Razgovor

7 korakov za dober prvi vtis

V človeški naravi je, da se oklepamo prvega vtisa o nekom in tega zelo težko spremenimo, četudi nam ta oseba predloži dokaze, ki so v nasprotju s prvim vtisom, ki smo si ga ustvarili.

Oseba, ki ima pozitivne osebnostne lastnosti

Osebnostni razvoj

Osebnostne lastnosti, ki jih ceni vsak delodajalec

So lastnosti, ki jih delodajalci cenijo pri vseh zaposlenih, ne glede na to, na katerem področju delate. Ne glede na to, ali službo še vedno iščete, ali pa ste delo že dobili in se na vse pretege trudite izkazati po najboljših močeh – vedno obstaja pristopi in razmišljanja, ki pritegnejo vsakega delodajalca. Kateri so ti pristopi in kaj se ne glede na izkušnje ceni pri delavcu?

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

uspešen razgovor

21. 12. 2022

15 zlatih pravil za uspešen razgovor

vprašanja na razgovoru

25. 1. 2024

10 vprašanj, ki jih lahko zastavite na razgovoru

Nsmejana ženska bere življenjepis

15. 5. 2025

Ponudba za delo: ko vaš idealni delodajalec ne zaposluje

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki