
Zaposlitveni razgovor
Prvi korak na poti do nove zaposlitve naredite, ko pošljete življenjepis in spremno pismo. A prav razgovor je trenutek resnice, ko dobite priložnost, da delodajalca zares prepričate.
Prvi korak na poti do nove zaposlitve naredite, ko pošljete življenjepis in spremno pismo. A prav razgovor je trenutek resnice, ko dobite priložnost, da delodajalca zares prepričate.
Manager v hotelu (ali operativni vodja) mora imeti hkrati socialne veščine, smisel za poslovanje in oko za podrobnosti – tri lastnosti, ki jih je izredno težko najti v eni osebi. Vsi, ki se v tej konkurenci potegujete za službo, pa najsi bo to le sezonska ali na daljši rok, morate prestati zaposlitveni razgovor, kjer boste dolžni dokazovati vse zgoraj naštete lastnosti sogovorniku.
Seveda lahko razgovor za delo zamočite na različne načine in tako odvrnete morebitnega delodajalca, da bi vam ponudil priložnost; recimo, da ste zamudili ali pa ste se pojavili neprimerno oblečeni. Toda bistvo razgovora so vaši odgovori na njihova vprašanja.
Ko vas kadrovik vpraša eno najbolj tipičnih vprašanj: »Povejte mi nekaj o sebi«, ne zmrznite, ampak izkoristite to priložnost in čas, da izpostavite svoje uspehe in močne karakterne lastnosti.
Ste na razgovoru in izpraševalec vam reče, da imate na voljo 60 sekund, da se predstavite in »prodate«. Od vas zahteva t. i. elevator pitch ali nagovor v dvigalu – kratko predstavitev, v kateri boste povzeli svoje dotedanje izkušnje in talente.
V človeški naravi je, da se oklepamo prvega vtisa o nekom in tega zelo težko spremenimo, četudi nam ta oseba predloži dokaze, ki so v nasprotju s prvim vtisom, ki smo si ga ustvarili.
Priprave na pomemben razgovor so lahko zelo stresne in prvo, kar morate storiti, je, pomiriti se. Improvizacija odgovorov in vprašanj za nekatere deluje, a za mnoge ne, zato je priprava izredno pomemben del zaposlitvenega procesa.
Za pridobitev zaposlitve morate uspešno opraviti še intervju. V nadaljevanju vam ponujamo napotke za uspešen nastop na njem.
Na stresnih razgovorih preizkusijo vaš odziv na pritisk. Sicer so neobičajni, a se lahko uporabljajo, kadar delovno mesto, ki ga želi podjetje zapolniti, zahteva posameznika, ki lahko deluje pod močnim stresom. Z namernim ustvarjanjem neudobnih stresnih okoliščin delodajalec skuša napovedati bodoče ravnanje kandidata pri delu. Tipično področje, na katerem se uporablja tak tip intervjuja, je npr. trženje.
Zaposlitveni razgovor je velika preizkušnja. Vaš življenjepis in spremno pismo sta bila ravno dovolj zanimiva in informativna, da vas je kadrovik povabil na razgovor. Sedaj morate dokazati, da ste res primerni in sposobni opravljati delo..