Pripravite se na letni osebni razgovor z nasveti HR specialistov
Ocenjevalni razgovor z nadrejenim je odlična priložnost, da dobite pomembne povratne informacije o svojem delu in vašem prispevku v podjetju. Če se boste na letni ali polletni razgovor z nadrejenim tudi ustrezno pripravili, se boste lahko lažje osredotočili na objektivno preučevanje vaše uspešnosti pri delu. Za sestanek bodite pripravljeni spregovoriti o sebi, svojih dosežkih, načrtih in izboljšavah. O tem boste lažje spregovorili, če boste pred srečanjem naredili samoevalvacijo.
Pred razgovorom
- Vprašajte se, katere cilje ste dosegli.
- Spomnite se vseh ciljev, katerih niste dosegli. Razmislite o razlogih.
- Razmislite o svoji uspešnosti s pomočjo SWOT analize.
- Skozi leto si vodite zapiske ter spremljajte svoje dosežke in zastavljene cilje. Izpolnite tudi obrazec za samooceno in ga predložite svojemu nadrejenemu.
- Ko navajate primere uspešnosti, bodite čim bolj natančni in realno ocenite svoj doprinos.
- Osredotočite se na svoje lastno vedenje in ne na vedenje drugih.
- Pripravite si odgovore na vprašanja:
- Kateri so moji nadaljnji koraki za dosego napredovanja?
- Kaj lahko naredim, da pomagam pri prioritetah in ciljih oddelka?
- Katerih usposabljanj se lahko v naslednjem letu udeležim?
Na samem razgovoru
- Naj vaš nastop ne bo zgolj obramba. Pogosto nam je celo konstruktivne kritike težko slišati, vendar če poskušamo upravičiti vsako svoje dejanje, težko vidimo stališča drugih.
- Po potrebi razjasnite težave ter ustrezno podajte odgovor, ko je vaš nadrejeni končal z določeno temo. Govorite na miren in nikakor ne na obrambni ali preveč čustveni način.
- Nikoli ne prelagajte krivde na sodelavce. Če menite, da bi moral sodelavec za nekaj odgovarjati, ga povabite, da se vključi v pogovor.
- V primeru nejasnih pripomb s strani nadrejenega prosite za dodatno obrazložitev.
- Postavite si realne cilje in jih predstavite svojemu nadrejenemu. Prepričajte se tudi, da ste postavili cilje po SMART metodi.
- Razvijte svoj dodatni akcijski načrt za doseganje ciljev.
Razgovor
Z govorico telesa sporočate več, kot si mislite – tudi na razgovoru
Mnogokrat, ko govorimo o komunikaciji, govorimo samo o izrečenih ali napisanih besedah. Je pa komunikacija veliko več od besed, ki jih delimo s sogovornikom. Pravzaprav je verbalni del komunikacije manjši del sporočila, ki ga prejme sogovornik. Veliko več informacij nam sogovornik sporoča preko neverbalne komunikacije, ki se je pa ne zavedamo vedno v celoti.