Drugi krog razgovorov in kaj od njega pričakovati?
V drugem razgovoru boste morali poudariti svoje prednosti, ki delujejo v dobrobit podjetja, svoj entuziazem za odprto delovno mesto ter demonstrirati, da ste pravi kandidat in točno tisto, kar organizacija potrebuje. Zgodilo se bo, da boste izzvani, in dokazati boste morali, da ste kos vsemu, kar vam pride naproti. Drugi krog razgovorov je, za razliko od prvega, katerega namen je izločevanje šibkih členov v morju prijavljenih kandidatov, namenjen predvsem preverjanju situacijskih in vedenjskih vzorcev ter v neki meri tudi ocenjevanju vaših sposobnosti na realnih primerih.
Z namenom, da bi vas bolj kot kdajkoli prej pripravili na ponovno dokazovanje, si preberite spodnje nasvete o tem, na kaj morate paziti, preden se pojavite pred vrati delodajalca.
Novi ljudje, ki jih morate impresionirati
Ne glede na to, s kom ste opravili prvi krog razgovorov, bodite prepričani, da bo pri drugem srečanju sodeloval vodja. Velikokrat je sogovornikov več, kar zahteva še dodatne priprave.
Dobro preučite podjetje, v katerega vstopate, da boste bolje razumeli njihovo znamko, kulturo in njihove pretekle dogodke, ki so jih organizirali. V kolikor vnaprej veste, s kom se boste pogovarjali, poskusite čim več poizvedeti tudi o njih – delodajalci so impresionirani, če kandidati vedo, s kom imajo opravka.
Drugačna postavitev
Prvi razgovori po navadi potekajo v manjših prostorih ali pisarnah kadrovika, drugi krog pa velikokrat organizirajo v sejnih sobah, kjer bodo distance med sogovorniki večje. Mnoga podjetja kandidate povabijo na kosilo ali jih odpeljejo na voden ogled pisarn, kjer se spoznajo z bodočimi sodelavci.
Bodite pozorni na govorico telesa. Vaša predstavitev naj impresionira vse v prostoru, zato morate vsem posvetiti enako mero pozornosti. Če je povprečen čas za prvi vtis navadno 7 sekund, bodite prepričani, da boste tukaj prvi vtis naredili že ob prvem stiku. V kolikor hodite po pisarni in razlagate o svojih izkušnjah, stojte zravnani, smejte se in z vsemi vzpostavite očesni stik. Ne podcenjujte stiska roke ob spoznavanju. In seveda – če je med razgovorom prisotna hrana in pijača, bodite olikani.
Tipična vprašanja na drugem razgovoru
Vsak delodajalec ubere svojo taktiko in način, kako bo vodil drugi krog intervjujev, a skoraj vsi bodo želeli izvedeti vaše vrednote in etična načela, saj bodo s temi informacijami ugotovili, ali se skladate s kulturo podjetja. Situacijska in vedenjska vprašanja so namenjena temu, da sogovornik izve, kako se obnašate v realnih situacijah (primeri vprašanj: Kaj bi storili, če …? Razložite mi, kaj se je zgodilo …), nekatera od njih pa so ustvarjena zato, da dobi nadrejeni informacijo o tem, kako komunicirate in kakšen je vaš življenjski slog.
Priprave potekajo tako, da si ustvarite jasno sliko svojih uspehov – ste kdaj vodili ekipo, vodili projekt, spremenili negativno situacijo v pozitivno? Delodajalec bi rad izvedel, ali ste sposobni funkcionirati v stresnih situacijah in kako reagirate ob spremembah, ki od vas zahtevajo fleksibilnost ter prilagodljivost. Sposobni morate biti svoje dosežke ovrednotiti in jih predstaviti na način, da bodo jasno prikazali uspešnost.
Čudaška vprašanja
Verjamemo, da se na čudna vprašanja, kot so »S katero živaljo bi se najraje identificirali?«, ne morete kar tako pripraviti. Z njimi dobi delodajalec vpogled v vašo osebnost in oceni, ali se hitro pustite zmesti.
Najprej vdihnite in pomislite, zakaj vam postavljajo takšna vprašanja. Za trenutek se ustavite in razmislite, kaj bi lahko odgovorili, nato pa podajte tehten in premišljujoč odgovor.
Obrnjena situacija
Tudi v drugem krogu razgovora imate priložnost, da vi postavite vprašanja, ki vas o delovnem mestu ali o podjetju zanimajo. To je vaša priložnost, da dobite sliko o tem, kako delovni dan v tej organizaciji sploh izgleda, katere so tiste prioritete, ki jih ceni nadrejeni, in kakšni so cilji ter vizija organizacije.
Da bi se znali pripraviti in si že vnaprej napisati nekaj vprašanj, ki bi jih morali postaviti svojemu sogovorniku, si še enkrat preberite oglas za delovno mesto, ki vam bo odprl marsikatero zanimivo idejo.
Tukaj velja enako kot v prvem krogu
- Pripravite vprašanja.
Ne ponavljajte napak, ki jih dela velika večina – kdaj tudi delodajalec sam. To je postavljanje generičnih vprašanj, kot so “kakšna so pričakovanja? Kako si predstavljajte uspešeno uvajanje in uspešno opravljanje pozicije?”
Četudi, ste izbrali nekaj običajnih vprašanj, jih znajte dobro besediti. S postavljanjem pravih vprašanj na pravi način, boste kadroviku dali vedeti, da morajo tudi oni “kupiti” vas, ne le obratno.
- Primer vedenjskih vprašanj, ki jih lahko postavite:
Ali mi lahko podate primer zaposlenega, ki ste mu nedavno ponudili napredovanje? Kako si je to prislužil in kako je presegel vaša pričakovanja?
Ali mi lahko poveste o primeru, ko so zaposleni podali povratno informacijo o delovnih procesih in katere spremembe ste na tej podlagi uvedli?
Kaj bi za vas pomenilo uspešno opravljanje začetnih nalog novega zaposlenega? Kako merite uspeh in kakšna so vaša pričakovanja do novega kadra?
Kako lahko to nadgradite iz prvega kroga?
Postavite vprašanja, ki se navezujejo na teme, ki ste jih v prvem krogu obdelali le površinsko in jih zaradi vljudnosti ter spoštovanja časa trajanja razgovora niste postavili že takrat.
Dokažite, da spadate v ekipo
Bistvo drugega kroga je dokazovanje, da spadate v že ustaljeno ekipo organizacije. Na to se pripravite tako, da budno spremljate način govora, ki ga imajo nadrejeni oz. tisti, ki vodijo intervju. V kolikor so gostobesedni, si kaj takega lahko privoščite tudi vi – sledite jim in se postavite v njihovo vlogo.
Poslužujte se zrcaljenja telesne govorice: Zrcaljenje telesne govorice je neverbalni način, da pokažemo, da “imamo nekaj skupnega”. Ko rečemo, da nekdo oddaja dobro energijo, ne gre le za novodobne duhovne filozofije, temveč opisujemo zrcaljenje in druga sinhrona vedenja, ki so v naši podzavesti.
Tako nalezljivo, kot je zehanje v skupini ljudi, je nalezljiv tudi nasmeh. Na ta del možganov vpliva poseben nevron, ki je odgovoren za prepoznavanje obrazov in branje obraznih izrazov ter povzroča reakcijo zrcaljenja. Ko se torej nekomu nasmehnete, se bo pri drugi osebi sprožil nevron in ta se vam bo v odgovor nasmehnila nazaj.

Iskanje zaposlitev
Kadrovske spremembe in novi trendi
Razvija se trg dela, razvijajo se sposobnosti kandidatov za prosta delovna mesta, spreminjajo se pogoji dela glede na potrebe zaposlenih, fleksibilen urnik ni več redkost itd., na vse te spremembe pa se morajo prilagajati tudi kadroviki v tako majhnih kot velikih podjetjih. Za vas smo izbrskali ključne spremembe in izzive, ki čakajo kadrovike.