• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Razgovor
  • 7 korakov za dober prvi vtis
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1. Primerno se oblecite. 2. Pravilno se rokujte. 3. Poslušajte aktivno. 4. Ohranjajte očesni stik. 5. Opazujte telesno govorico. Občutki in kako jih zaznamo prek telesne govorice 6. Ostanite pristni. 7. Bodite točni. Če povzamemo
Delovno okolje in odnosi Osebnostni razvoj Razgovor

7 korakov za dober prvi vtis

V človeški naravi je, da se oklepamo prvega vtisa o nekom in tega zelo težko spremenimo, četudi nam ta oseba predloži dokaze, ki so v nasprotju s prvim vtisom, ki smo si ga ustvarili.


14. 5. 2025

Čvrsto rokovanje, očesni stik, pozitivna govorica telesa - simboli samozavesti in močnega prvega vtisa

Čeprav velja pregovor “ne sodi knjigo po njeni platnici”, je realnost žal takšna, da to vsi počnemo. Ljudje si na dnevni ravni ustvarjamo predpostavke in mnenja o različnih izkušnjah, med drugim seveda tudi o drugih ljudeh.

Tako je tudi, ko pride do prvega vtisa.

Bodi ta pozitiven, negativen ali celo nevtralen – ljudje si o nas naredijo prvi vtis v prvih sedmih sekundah interakcije. Na podlagi tega si ljudje ustvarjajo percepcijo o ostalih, četudi ta morda ni povsem natančna. Poleg tega je v človeški naravi, da se oklepamo prvega vtisa o nekom in ga zelo težko spremenimo, četudi nam ta oseba predloži dokaze, ki so v nasprotju s prvim vtisom, ki smo si ga ustvarili. Kar nekaj takšnih “dokazov” in časa potrebujemo, da se prvi vtis izboljša – vsaj, ko govorimo o slabem prvem vtisu.

Kaj lahko naredimo in kako lahko poskrbimo, da ravno v teh prvih nekaj sekundah naredimo res dober prvi vtis?

Sledite sedmim korakom, ki smo jih pripravili.

1. Primerno se oblecite.

Vzpostavili smo že, da je ustvarjanje domnev o drugih osebah naša navada. Gre za podzavestno dejanje, ko si že na prvi pogled ustvarjamo percepcije in mnenja. Ravno zato je izjemno pomembno, da že s svojim izborom oblačil sporočate tisto, kar želite.

Oblecite se priložnosti primerno - če vaš videz in obleka pritegneta vso pozornost nase, bosta hkrati odvračala pozornost od tega, kar govorite.

Kot smo v naših zapisih že nekajkrat ponovili: Bodite to, kar ste. Vaša garderoba veliko pove o vaši osebnosti.

2. Pravilno se rokujte.

Verjamemo, da ste do zdaj že spoznali nekoga, ki ima medel stisk roke. Precej neprijetno, kajne? Takšna oseba ni naredila le slabega prvega vtisa, temveč se je v vaših očeh najverjetneje zaznamovala za vedno. Dejstvo je, da ljudi pogosto ocenjujemo po stisku roke, zato poskrbite, da bo ta pokazal vašo samozavest in prijetno osebnost.

Stisk roke prenaša ogromno neverbalnih informacij o vas samih. Predstavlja, kdo ste in kakšni so vaši nameni, še preden izgovorite prvo besedo. Poleg tega priča o vaši samozavesti in karakterju. Pravilen stisk roke ni ne premočan ne premedel.

3. Poslušajte aktivno.

Sposobnost poslušanja odraža vaš interes do sogovornika. Cilj pa ni le poslušati, temveč tudi slišati. To je med drugim tudi neprecenljiva značilnost najbolj uspešnih ljudi. Pogosto se zgodi, da ljudje ob prvem srečanju sogovornika poslušamo le pasivno, ker smo pretirano osredotočeni na to, kaj bomo kasneje povedali sami.

Aktivno poslušanje drugi osebi pove, da jo cenite, spoštujete in da vas iskreno zanima, kaj ima za povedati.

Da sogovorniku pokažete, da ga slišite, mu zastavljajte vprašanja, ki se navezujejo na to, kar je ravnokar povedal. Najboljši pogovori se naravno nadaljujejo in takoj, ko postavite vprašanje, ki se ne navezuje na trenutno tematiko, boste prekinili stik in pogovor preusmerili v popolnoma drugo smer. To lahko povzroči občutek, da je pogovor bolj podoben intervjuju, da je natreniran in brez pristnosti. Sogovornik se najbolj vključenega počuti takrat, ko ga poslušamo in postavljamo vprašanja z namenom.

Dejstvo je, da si vsi želimo biti slišani. Z aktivnim poslušanjem boste nadgradili prvi vtis in pustili pečat, da ste izjemen sogovornik. Da vam bo v začetku lažje, vam svetujemo, da postavljajte “kaj, kako, kdaj, zakaj” tip vprašanj.

*Priporočamo, da poslušate najboljše voditelje podkastov, ki se s svojimi gosti pogovarjajo in jih ne le intervjuvajo.

4. Ohranjajte očesni stik.

V zahodnih državah očesni stik kaže spoštovanje do osebe, s katero se pogovarjate, hkrati pa sporoča, da ste zainteresirani za to, kar govori. Kaže tudi na vašo samozavest, zato lahko izogibanje očesnemu stiku ob prvem srečanju nakazuje na vašo negotovost, nezaupljivost in sramežljivost. Bodite pa pozorni, da v osebo ne strmite ves čas, saj ima to lahko zelo negativno konotacijo in sogovornika spravi v nelagoden položaj.

Če na hitro povzamemo prvih nekaj korakov: bodite urejeni, poslušajte in ohranjajte stik. Očesni stik ne spremljajte le zaradi tega, da sogovorniku neverbalno komunicirate, da ste v pogovoru aktivni – služi vam tudi za prepoznavanje. Kako?

5. Opazujte telesno govorico.

Telesna govorica je še ena vrsta neverbalne komunikacije, ki ima v pogovoru ključni pomen. Zakaj? Govorica vašega telesa in govorica sogovornika ogromno povesta tako o vas kot o vašem pogovoru.

Telesna govorica je pogosto instinktivna in prikazuje vaše občutke ter misli. Pogosto naše počutje sporočajo subitlni in podzavestni gibi, katerih se morebiti sploh ne zavedamo.

V pogovoru je pogosto prav telesna govorica tista, ki lahko ob pravilni interpretaicji in pravočasnem odzivu spremeni potek pogovora.

Pozorni morate biti tako na svojo telesno govorico, kot tudi na govorico sogovornika. Ko pri sogovorniku prepoznate, da se morebiti počuti nelagodno, je priporočljivo, da poskušate “omehčati ozračje”. To lahko storite bodisi s kančkom humorja, če je to situaciji primerno, bodisi z naglaševanjem občutka nelagodja v pogovoru, s čimer spodbudite sogovornika k bolj odprtemu tipu pogovora.

V kolikor od sogovorca prejmete verbalne in neverbalne znake, da je precej odprt in pripravljen na pogovor se poslužite zrcaljenja telesne govorice.

Ste vedeli? Zrcaljenje telesne govorice je neverbalni način, da pokažemo, da “imamo nekaj skupnega”. Ko rečemo, da nekdo oddaja dobro energijo, ne gre le za novodobne duhovne filozofije, temveč opisujemo zrcaljenje in druga sinhrona vedenja, ki so v naši podzavesti.

Tako nalezljivo, kot je zehanje v skupini ljudi, je nalezljiv tudi nasmeh. Na ta del možganov vpliva poseben nevron, ki je odgovoren za prepoznavanje obrazov in branje obraznih izrazov ter povzroča reakcijo zrcaljenja. Ko se torej nekomu nasmehnete, se bo pri drugi osebi sprožil nevron in ta se vam bo v odgovor nasmehnila nazaj. 

Občutki in kako jih zaznamo prek telesne govorice

Zaprtost

  • Postavitev rok: prekrižane roke na prsih, stiskanje dlani
  • Telesna drža: sklonjena ramena, telo rahlo obrnjeno stran od sogovornika
  • Obrazne mimike: stisnjene ustnice, dvignjene obrvi, gledanje navzdol
    • Dodatno: prekrižane noge, omejeno gestikuliranje, varovalna drža (npr. držanje predmeta pred seboj)

Odprtost

  • Postavitev rok: sproščene roke ob telesu ali odprte dlani.
  • Telesna drža: pokončna drža, telo rahlo nagnjeno proti sogovorniku
  • Obrazne mimike: nasmeh, odprte oči, sproščena obrazna mišica
    • Dodatno: odprte dlani obrnjene navzgor, nezakrite roke in noge, prostorna, sproščena gestikulacija

Nelagodje

  • Postavitev rok: opletanje rok, igranje s prsti, stiskanje rok
  • Telesna drža: napetost v ramenih, skrčena drža
  • Obrazne mimike: stiskanje čeljusti, rahlo grizenje ustnic, pogosto mežikanje
    • Dodatno: tresenje noge, mencanje rok, dotikanje obraza ali vratu, odmikanje pogleda

Nemir

  • Postavitev rok: pogosto premikanje, brskanje po predmetih, tapkanje s prsti
  • Telesna drža: premikanje s stola, pozibavanje naprej-nazaj
  • Obrazne mimike: hitra sprememba izrazov, prehitro govorjenje, nelagodna smehljanja
    • Dodatno: tresljaj noge, pogosto menjavanje drže, pogled, ki skače po prostoru

Samozavest

  • Postavitev rok: roke na bokih, odprte dlani
  • Telesna drža: sproščena, pokončna, stabilna
  • Obrazne mimike: sproščen, iskren nasmeh, osredotočen pogled
    • Dodatno: stabilna gestikulacija, kontroliran ton glasu, umirjeno dihanje

Nasvet: Nasmehnite se – bodite sproščeni

Nasmeh izraža vašo dostopnost in prijaznost. Izraz na vašem obrazu je zelo pomemben, ko gre za prvi vtis. Poskusite povezati svojo osebno blagovno znamko s pozitivnostjo. Ko nosite nasmeh, se drugi ob vas počutijo prijetneje, z njim pa tudi zmanjšate stresne hormone, ki negativno vplivajo na vaše zdravje.

6. Ostanite pristni.

Da bi ustvarili dober prvi vtis, je pomembno, da ostanete pristni. Če vas bo nenehno skrbelo, ali delate oziroma govorite, kar se od vas pričakuje, boste lahko hitro izpadli neiskreni ali preveč strateški.

Oseba ob vas se lahko pred nepristnostjo obrani z nezaupanjem. Nasprotno, če boste pristni in se boste v svoji koži počutili udobno, boste videti bolj zanimivi. Zato ne poskušajte ugajati in biti nekaj, kar niste, temveč poskusite biti najboljša verzija sebe.

7. Bodite točni.

Pogosto se zgodi, da ljudje ob prvem srečanju sogovornika poslušajo le pasivno zato, ker so pretirano osredotočeni na to, kaj bodo kasneje povedali sami. Aktivno poslušanje drugi osebi pove, da jo cenite in spoštujete. Da sogovornika poslušate, najlaže pokažete tako, da mu zastavite vprašanje, povezano s tem, kar je ravnokar povedal.

Če povzamemo

Bodite aktiven sogovornik – kar ne pomeni vedno, da morate biti najbolj glasni ali pa imeti odgovor na vsako situacijo – Pomembneje je, da daste sogovorniku občutek, da je slišan iz vaše strani in da mu dajete samozavest skozi pogovor. Korake, ki vam predstavljajo izziv, vadite, in kmalu boste v vsaki situaciji naravno naredili izjemen prvi vtis.

 

Za vas piše

 

Ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
Življenjepis

Razgovor

Mislite, da ste pripravljeni na razgovor?

Priprave na pomemben razgovor so lahko zelo stresne in prvo, kar morate storiti, je, pomiriti se. Improvizacija odgovorov in vprašanj za nekatere deluje, a za mnoge ne, zato je priprava izredno pomemben del zaposlitvenega procesa.

Izveden prodajni nagovor med kandidatom in zaposlenim.

Razgovor

Prodajni nagovor, ki vas “proda” v 60 sekundah

Ste na razgovoru in izpraševalec vam reče, da imate na voljo 60 sekund, da se predstavite in »prodate«. Od vas zahteva t. i. elevator pitch ali nagovor v dvigalu – kratko predstavitev, v kateri boste povzeli svoje dotedanje izkušnje in talente.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

CV

21. 12. 2022

CV, ki prepriča

Kako na razgovoru odgovoriti

24. 1. 2023

Kako na razgovoru odgovoriti na vprašanje »Katera je vaša največja slabost?«

Menjavanje služb

21. 9. 2023

Kako na razgovoru pojasniti pogosto menjavanje služb?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki