7 korakov priprave na zaposlitveni intervju
Zaposlitveni razgovor je velika preizkušnja. Vaš življenjepis in spremno pismo sta bila ravno dovolj zanimiva in informativna, da vas je kadrovik povabil na razgovor. Sedaj morate dokazati, da ste res primerni in sposobni opravljati delo..
Intervju se nekomu morda zdi zgolj preprost pogovor s kadrovikom o možnosti za novo karierno priložnost. Pogosteje pa je kandidat pred kadrovikom prestrašen, živčen in negotov. Iskalec zaposlitve pogosto verjame, da je kadrovik večvredna stranka na zaposlitvenem razgovoru – on odloča o njegovi prihodnosti, drži njegovo usodo v svojih rokah, ima moč, da nekoga zaposli, je sodnik iskalčeve vrednosti.
Mislite, da bo iskalec, ki tako razmišlja, sposoben samozavestno predstaviti svojo ponudbo in kadrovika prepričati?
Težko.
Namesto, da si delate utvare o vsemogočnem kadroviku, ki odloča o vaši usodi, si ga predstavljajte kot osebo, ki ima problem – zapolniti mora delovno mesto, da bo podjetje lahko nemoteno delovalo. Predstavljajte si sebe kot rešitelja njegovega problema. Dejstvo, da iščete zaposlitev, ni nekaj, česar bi se morali sramovati.
Delodajalci oziroma kadroviki vas želijo prek osebnega srečanja bolje spoznati in oceniti. V kratkem času (10-60 minut) želijo čim bolje dopolniti informacije, ki ste jih posredovali v pisni prijavi in osebni predstavitvi. Delodajalec skuša v tem času ugotoviti vaš način razmišljanja, komuniciranja, vaše prednosti in slabosti.
Kandidati imate med razgovorom priložnost podrobne predstavitve razlogov, zakaj se čutite primernega za razpisano pozicijo. Od vas se pričakuje, da se na intervju temeljito pripravite.
Ponujamo vam sedem korakov, ki vas bodo polno oborožili za vse, kar vas čaka, da se boste kadroviku predstavili samozavestno in z zavedanjem, da imate tudi sami moč v razgovoru.
1. Do potankosti spoznajte bodočega delodajalca.
Kaj dela vaš potencialni delodajalec? Kakšna je njegova pozicija na trgu? Kakšen je njegov finančni položaj? Kakšna so njegova pričakovanja glede veščin, izobrazbe in predhodnih izkušenj? Kaj mu lahko ponudite?
Informacije o vašem potencialnem delodajalcu lahko pridobite iz številnih virov – znancev, medijev, publikacij, spletnih virov ali podatkovnih baz. Če imate to možnost, vprašajte zaposlene v podjetju. Bodite iznajdljivi in pojdite korak dlje – svoj entuziazem za delo v podjetju pokažite tako, da o njem in o delovnem mestu znate povedati čim več. Pokažite, da razumete položaj podjetja in naravo dela ter da se zavedate pričakovanj in obeznosti, ki vas čakajo. S takšnim odnosom boste o sebi povedali veliko več, kot si mislite. Z naslednjem korakom poskrbite, da se predstavite v čim bolj profesionalni luči.
2. Dokažite, da ste strokovnjak na svojem področju.
Kaj zahteva razpisano delovno mesto? (Poglejte objavljen zaposlitveni oglas.) Če na primer delo zahteva poznavanje zakonodaje z določenega področja, lahko pričakujete vprašanje na to temo. Če je zahtevano dobro znanje tujega jezika, boste morda morali to pokazati že na razgovoru. Ne bodite presenečeni, če se intervju v trenutku prelevi v angleški jezik. Takšne in podobne trike, ki jih imajo kadroviki v rokavu so nekaj, na kar morate biti pripravljeni. Vaša pripravljenost jim pokaže, da ste odgovorni, pripravljeni profeisonalno podkovani. Brez tega, boste težko dobili željeno delo.
3. Pripravite odgovore.
Večina delodajalcev postavi kandidatom nekaj splošnih, klasičnih vprašanj, ki se od razgovora do razgovora ponavljajo v bolj ali manj isti obliki. To so predvsem vprašanja o vaših delovnih izkušnjah, osebnosti, načrtih in ambicijah. Potrudite se, da izstopate iz množice.
Vaši odgovori naj bodo zapomljivi.
Vedite, da ima kadrovik še kar nekaj razgovorov. Ne želite si biti v množici tistih, ki se jih kadrovik ne spomni na prvo žogo.
Odgovori bodo zapomljivi, če v njih dodate osebno noto. Vzemite si čas (ne preveč!) in premišljeno odgovorite na ta ponavljajoča se vprašanja na način, da si kadrovik ustvari nepozaben vtis o vas.
4. Pripravite vprašanja.
Žoga je v vaših rokah. Postavljajte vprašanja, ki poudarjajo vaše poznavanje področja dela in vaš interes za delovno mesto. Pridobite dodatne informacije, s katerimi lahko ponovno presodite, ali vam delovno mesto ustreza.
Ne ponavljajte napak, ki jih dela velika večina – kdaj tudi delodajalec sam. To je postavljanje generičnih vprašanj, kot so “kakšna so pričakovanja? Kako si predstavljajte uspešeno uvajanje in uspešno opravljanje pozicije?”
Četudi, ste izbrali nekaj običajnih vprašanj, jih znajte dobro besediti. S postavljanjem pravih vprašanj na pravi način, boste kadroviku dali vedeti, da morajo tudi oni “kupiti” vas, ne le obratno.
Primer vedenjskih vprašanj, ki jih lahko postavite:
- Ali mi lahko podate primer zaposlenega, ki ste mu nedavno ponudili napredovanje? Kako si je to prislužil in kako je presegel vaša pričakovanja?
- Ali mi lahko poveste o primeru, ko so zaposleni podali povratno informacijo o delovnih procesih in katere spremembe ste na tej podlagi uvedli?
- Kaj bi za vas pomenilo uspešno opravljanje začetnih nalog novega zaposlenega? Kako merite uspeh in kakšna so vaša pričakovanja do novega kadra?
5. Izgledajte dobro.
Oblecite se primerno razpisanemu delu. Če se prijavljate na delovno mesto direktorja, morate izgledati kot direktor. Če gre za delo receptorke, potem se oblecite tako, kot se pričakuje za to vlogo. Vaša vizualna podoba naj se ujema z naravo dela. Bodite urejeni, ne pretiravajte z estravagantnimi modnimi dodatki, a se vseeno predstavite na svoj unikaten način. Bodite to kar ste.
Bodite pozorni kako se boste predstavili, namreč prvi vtis lahko odtehta veliko, ali pa vam tudi škoduje. Še pomembneje: vi nosite obleko, ne obleka vas. Vaša samozavest bo najbolj vidna skozi govorico telesa in obrazno mimiko. Bodite to kar ste.
Vprašajte svoje najbližje, kaj počnete, ko ste v nelagodnem položaju, pa se tega sami ne zavedate. Zavestno in s časom skušajte odpraviti te navade in na razgovoru nastopite, kot da tja spadate. Bodite to kar ste.
Znova in znova poudarjamo, da bodite zvesti sebi, saj boste le tako samozavestni in sproščeni.
6. Ne bodite živčni
Lažje reči, kot storiti, kajne?
Normalno je, da vam intervju načne živce – toda živčnost vam ne bo pomagala. Imate omejen čas, v katerem morate narediti vse, da prepričate kadrovika. Zapomnite si: vi ste tisti, ki rešuje njegov problem, ne obratno.
Za zmanjšanje živčnosti si najprej priznajte, da gre le za spoznavni razgovor. Ne dajajte mu prevelike teže, a vseeno pristopite profesionalno.
Intervju si poskusite vizualizirati. Pomaga tudi, če se pogovorite z nekom, ki že dela podjetju. Ta oseba vam bo morda znala povedati s kom boste imeli intervju in kaj lahko pričakujete.
Dobro se pripravite, tik pred razgovorom pa globoko vdihnite in sprostiti misli vseh skrbi. Stopite v prostor zamovestno in…
7. Obvladajte prostor.
Nastop je na razgovoru ključen. Samozavesten vstop v prostor, urejenost, profesionalen odnos in čvrst stisk rok – vse to vpliva na ustvarjanje dobrega prvega vtisa. Ne pozabite: prvega vtisa ne morete popraviti, zato naj bo najboljši!
Na razgovoru pokažite iskreno zanimanje za delo, a bodite previdni, da ne boste delovali obupano. Preberite si, kako poiskati zlato sredino.
Avtor: Ekipa MojeDelo.com

Razgovor
4 nasveti za izjemen razgovor
Ko se pripravljate na razgovor, že poznate vse standardne nasvete, ki jih morate upoštevati. Opraviti morate raziskavo podjetja, pripraviti odgovore in vprašanja, dostojno se morate obleči in se pokazati v najboljši luči. A kaj narediti, če na razgovoru želite izstopati?

Razgovor
Kaj storiti, če se na razgovoru preprosto ne ujamete