• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Razgovor
  • 4 skrivnosti uspešnih iskalcev zaposlitve
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Vizualizirajte si cilj Zakopljite pesimizem Ne pozabite na pretekle uspehe Bodite aktiven prostovoljec
Iskanje zaposlitev Razgovor

4 skrivnosti uspešnih iskalcev zaposlitve

V obdobju iskanja zaposlitve smo izredno ranljivi. Optimizem, ki nas preveva na začetku procesa, morda hitro zbledi in začnemo se spraševati, zakaj traja tako dolgo in zakaj delodajalcem nismo zanimivi. Čez čas se ujamemo v izredno anksioznem stanju, v katerem dvomimo v naše spretnosti, talente in sposobnosti.


11. 12. 2024

iskanje zaposlitve

Kako preživeti to negativno fazo? Se še spomnite tistega podjetja, o katerem vam je prijatelj govoril, kjer trenutno iščejo okrepitve? Mogoče je čas, da jih kontaktirate.

Začnite s sestavljanjem seznama želenih delodajalcev in delovnih nalog, ki bi vas zanimale, da bi imeli vse zapisano na enem mestu in bi po vrstnem redu začeli pošiljati prošnje za delovne pozicije, spremna pisma in posodoboljen življenjepis.

 

Vizualizirajte si cilj

V življenju je vedno dobro imeti cilje, pa najsi bodo to na kratki ali dolgi rok. Pomembno je, da si jih znate predstavljati – psihologi temu rečejo »vizualizirati«.

Ni pravilnega in napačnega načina, da dokončate vizualizacijo, lahko pa začnete s piši-briši tablico, ki jo boste popisovali in vas bo neprestano spominjala na to, čemu v resnici stremite in koliko vam do tam še manjka. Cilj si lahko tudi narišete, ga sestavite s fotografijami, izrezki iz revij ali slik – karkoli, kar vas spominja nanj in ima za vas poseben pomen, je primeren način vizualizacije za prihodnost.

Zakopljite pesimizem

Zavedati se morate, da bodo negativni in zavrnjeni odgovori prihajali na tedenski bazi, zato naj vas noben od teh ne vrže na dno. Sprijazniti se morate s tem, da ne boste dobili ravno vsake zaposlitve, ki si jo želite, zato vas padci ne smejo spraviti iz tira, ali še huje – zaradi njh odnehate! V kolikor ste vseeno dobili občutek, da vas navdaja prevelika anskioznost, si preberite knjige o premagovanju samega sebe in osebnostni rasti. Kognitivne behavioristične terapije tudi lahko premaknejo vaše mišljenje na točko, kjer se zamislite, obrnete za 180 stopinj in krenete novo, pozitivno pot.

Zapomnite si, da negativnost ni produktivna in nikoli ne bo, saj vas tlači ravno takrat, ko potrebujete nekaj ali nekoga, ki vam bo pomagal splezati najtežji življenjski klanec. Postavite si časovni mejnik, do kdaj še lahko razmišljate pesimistično, nato pa obrnite nov list v življenju in pojdite na delo.

Ne pozabite na pretekle uspehe

Vse je stvar perspektive, pravijo, zato je tudi pomembno, kako gledate na svoje pretekle dogodke, uspehe in padce.

Svetujemo vam, da si kupite beležko, ki bo služila le vašim uspehom, ter vanjo redno beležite vse podvige (ne le na službenem in kariernem področju). Res je, stvari bodo postale ostrejše in včasih grde (tako fizično kot psihično, emocionalno ali spiritualno), zato je ključno, da imate neprestano zapisane vse lepe in uspešne dogodke, ki so se vam v preteklem obdobju zgodili. Pet minut dnevno vam v resnici ne bo pomenilo veliko, a bo vseeno prineslo mnogo pozitivnih misli in spodbude ravno takrat, ko bo vaša glava polna črnih ter negativnih dojemanj sveta. Na ta način boste prepoznali širši smisel življenja in v njem uživali.

Bodite aktiven prostovoljec

Namesto, da vsako popoldne porabite za iskanje novih zaposlitev in izpolnjevanje prošenj za delovna mesta, raje dneve izkoristite za svoje zalente in za to, da jih razvijate v skladu s svojimi zmožnostmi.

Opazili boste, da boste s prostovoljnim delom kar naenkrat odprli vrata za širše področje, kot ste ga imeli v mislih, na katerem boste lahko razvijali svoje spretnosti. Na ta način se boste izognili negativnemu fenomenu, biti nezaposljiv, in poskrbeli za to, da boste postali izredno zanimivi na trgu dela. Čim boste zgrabili prostovoljne priložnosti, se bo v vas zbudila moč in izgubila šibkost, ki vas trenutno na določenem področju opisuje in zadržuje, razvili boste tudi nove sposobnosti ter pridobili zlata vredne izkušnje.

Dejstvo, da med iskanjem zaposlitve ostanete pozitivni in storite nekaj dobrega za svojo krajevno skupnost, bodo delodajalci upoštevali in vam dali priložnost v njihovem delovnem timu.

 

Anja Damjanović za MojeDelo.com
Povezani članki
Mlad diplomiran posameznik pripravljen na razgovor

Razgovor

Diploma v roki – kako začeti: razgovor

Za svežega diplomanta, ki se je na trg dela podal z malo izkušnjami, predstavlja pot do zaposlitve več težav, kot so jih imeli naši starši, ko so iskali službo. Veliko študentov jih v času študija ni delalo nobenega »resnega« dela, zato niti ne vedo, kaj znajo in kateri so tisti aduti, ki jih morajo predstaviti delodajalcu v prijavi na delovno mesto. Vendar nič še ni izgubljeno – sledite tem 10 korakom in se pripravite na zmagovalen razgovor.

Razgovor

Razgovor

Korak za korakom – pogajanje za povišico

Povem vam javno skrivnost: delodajalci zaposlenemu redkokdaj ponudijo takšno plačo, s katero je že od začetka zadovoljen, zato je naloga zaposlenega, da se, pred podpisom pogodbe ali kasneje, ko je že utečen v novo delo, poskusi pogajati za povišico, ki si jo zasluži. Navsezadnje vedno bolje zaslužijo tisti, ki imajo pogum pogajati se, v primerjavi s tistimi, ki se skrivajo in nikoli ne zberejo poguma.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

iskanje zaposlitve

9. 1. 2024

10 strategij za uspešno iskanje zaposlitve


19. 8. 2013

4 koraki do učinkovitega zaposlitvenega intervjuja

poklic kot puščica

27. 8. 2024

5 korakov do spremembe poklicne poti

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki