10 vprašanj, ki jih lahko zastavite na razgovoru
Dobili ste povabilo na razgovor. Ne glede na to, ali ste izkušen strokovnjak ali pa ste šele pred kratkim diplomirali, so lahko razgovori za delo naravnost zastrašujoča preizkušnja, ki mnogim povzroča tremo.
Seveda je osrednji namen razgovora seznanjanje vašega morebitnega delodajalca z vašimi izkušnjami, veščinami, predvsem pa s tem, kako primerni ste za delovno mesto, ki je razpisano, ter podjetje, v katerem želite delati. Toda zavedajte se, da je razgovor dvosmerni proces.
Vprašanja, ki ste si jih pripravili in jih nameravate zastaviti svojemu bodočemu delodajalcu, ne kažejo le vašega navdušenja nad delovnim mestom, ampak lahko prispevajo tudi k boljšemu razumevanju kulture delovnega mesta podjetja. Če ste na razgovoru radovedni, se lahko s postavljanjem intuitivnih in ustreznih vprašanj prepričate, ali sta tako delovno mesto kot podjetje prava za vas. Spraševanje pa je lahko tudi odličen način, da pogovor preusmerite k temi, o kateri še niste razpravljali, si pa želite – izkoristite to sebi v prid. Pokažite, da ste podjetje, v katerem bi se želeli zaposliti, dobro preučili in ste izjemno motivirani za uspeh na tem delovnem mestu.
V nadaljevanju navajamo nekaj vprašanj, ki jih je smotrno zastaviti. Seveda vam ni treba uporabiti vseh na enem samem razgovoru; normalno je, da si želite biti temeljiti, toda raje presodite in se osredotočite samo na tista vprašanja, ki so najpomembnejša za vas, delovno mesto, ki si ga želite zasesti, ter spraševalca. Pri tem bodite pozorni, da zastavite vsaj tri vprašanja.
Kaj torej vprašati?
1) Kako to, da je to delovno mesto prosto?
2) S katerimi izzivi so se na tem delovnem mestu srečevali moji predhodniki; kateri je bil največji?
3) Kako lahko v prvih 90 dneh najučinkoviteje doprinesem k vašemu podjetju?
4) Kateri so po vašem mnenju glavni trendi, ki bodo v naslednjem letu ali dveh vplivali na podjetje?
5) Zaradi česar je posameznik uspešen v tem podjetju; obstaja morda praksa, ki se je je priporočljivo držati od prvega dne naprej?
6) Kaj ste se naučili oziroma kako ste se spremenili, odkar delate tukaj?
7) Katere veščine so nujne za moj uspeh na tem delovnem mestu?
8) Katero težavo lahko na tem delovnem mestu odpravim najhitreje?
9) Kakšne so vaše povratne informacije o meni kot kandidatu za to delovno mesto?
10) Kakšna plača oziroma razpon plače je predviden za to delovno mesto?
Če ne veste, kakšno plačo pričakovati za določen položaj, preverite na naslovu Plača.si.
Preberite tudi:
1. Z govorico telesa sporočate več, kot si mislite – tudi na razgovoru
2. Skrivno orožje na zaposlitvenem razgovoru: Raziščite podjetje
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.
Razgovor
Z govorico telesa sporočate več, kot si mislite – tudi na razgovoru
Mnogokrat, ko govorimo o komunikaciji, govorimo samo o izrečenih ali napisanih besedah. Je pa komunikacija veliko več od besed, ki jih delimo s sogovornikom. Pravzaprav je verbalni del komunikacije manjši del sporočila, ki ga prejme sogovornik. Veliko več informacij nam sogovornik sporoča preko neverbalne komunikacije, ki se je pa ne zavedamo vedno v celoti.
Razgovor
Kako se na razgovoru lotiti vprašanja o plači?
Pogovor o plači je običajno precej občutljiv in zapleten del razgovora za zaposlitev. Kako se pravilno lotiti te teme, je cela umetnost, ki mnoge iskalce zaposlitve spravlja v obup. Ena izmed možnih strategij je, da temeljito raziščete podjetje, v katerem se želite zaposliti, hkrati pa razmislite o svojem minimumu. Minimum je številka, ki je za vas še sprejemljiva za opravljanje tega dela.