• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Razgovor
  • 10 nasvetov, kako na razgovoru izstopati
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Pozitivna energija Določite trdne cilje Zapomnite si, kaj delodajalec potrebuje in kaj mu lahko ponudite Bodite dostopni in prikupni Osredotočite se Močna osebnost Nikoli ne izgubite poguma v primeru težkih razgovorov Prepričajte se. da bo služba vaša Postavite pravo vprašanje v pravem tonu Osredotočite se na pozitivne točke delovnega mesta
Iskanje zaposlitev Osebnostni razvoj Razgovor

10 nasvetov, kako na razgovoru izstopati

Na vsak zaposlitveni razgovor pojdite z mislijo, da vam bo uspelo dobiti to delovno mesto! Raje sami sprejmite odločitev, ali zares želite delati v podjetju, kot pa da nekompatibilnost dokaže delodajalec. Medtem, ko razgovori niso vedno enostavni, obstajajo triki, ki vam bodo pomagali do boljše pozicije.


6. 10. 2015

Pozitivna energija

Ljudje se nezavedno povežemo z ljudmi, ki od sebe izžarevajo pozitivno energijo, so polni energije in optimistični glede njihove kariere. Najboljši nasvet, ki ga lahko dam, je, da bodite entuziastični! Veselite se pozicije, ki vam je ponujena, saj boste tako tudi prepričali delodajalca, da vas delo zanima in ste prava oseba za zapolnitev tega delovnega mesta in sprejem medse. 

Določite trdne cilje

Najboljša podjetja si vedno zadajo trdne cilje, h katerim načrtno stremijo, zato ne bodite nič kaj drugačni od njih. Pred razgovorom se zamislite in si zapišite, kje si želite oz. kje vidite sebe čez eno leto, tri leta in pet let. Bodite specifični in definirajte vsak korak, ki vas bo vodil do tega. Če ne vemo, kam gremo, bodo naši dosežki vse prej kot tisto, kar smo si želeli doseči. Bodite fokusirani in skoncentrirani na vaše cilje in dovolite, da vaše ambicije sliši tudi delodajalec.

Zapomnite si, kaj delodajalec potrebuje in kaj mu lahko ponudite

Najboljši način, da sami sebe prodate, je govoriti na način, ki ga želi vaš sogovornik. Vzemite si čas in razmislite, katere pozitivne spremembe lahko prinesete v podjetje, s čim se lahko pohvalite in kaj lahko pokažete. Dobro si preučite oglas za delo in iz opisa razberite, kaj delodajalec potrebuje. V primeru, da boste znali predstaviti vaš prispevek k podjetju, obstaja večja verjetnost, da bo delovno mesto vaše. Sčasoma si boste lahko na tak način priborili tudi višjo plačo. Bistvo je, da morate ponuditi delodajalcu tisto, kar želi, in vi boste prejeli ravno tisto, kar potrebujete.

Bodite dostopni in prikupni

Med razgovorom bo vaš sogovornik neprestano opazoval vaše geste in med drugim iz tega sklepal, ali ste primeren kandidat ali ne, ali se boste lahko ujeli z zaposlenimi v podjetju, kako boste plavali skupaj s kulturo in vizijo podjetja itd. Najboljši način, da delodajalca prepričate v to, da ste pravi kandidat, je, da ste dostopni in prikupni. Ne delajte se, da ste težko dostopni (sploh, če to nikakor niste), ohranite sproščeno naravo in povežite se s sogovornikom na zasebni ravni. Ne pozabite se smehljati.

Osredotočite se

Če ste 100% osredotočeni na razgovor, ne morete biti nervozni, napeti in nesamozavestni. Najboljši dialog se razvije, ko sta oba sogovornika predana pogovoru, to pa se zgodi, ko sta oba osredotočena le na razgovor in nič drugega. Vse nerešene zadeve v glavi pustite na hodniku. V primeru, da izgubite koncentracijo ali postanete nervozni, se pomirite s tem, da poslušate, kaj lahko pove sogovornik. V takih trenutkih je nesmiselno razmišljati, katere besede lahko ponudite vi sami.

Močna osebnost

Ne pozabite – na razgovor se vedno odpravite brez strahu, polni optimizma in samozavesti! Ne bojte se poraza. Namesto tega raje bodite iskreno in pristni, saj je to lahko tisto, kar drugi zahtevajo od vas.

Nikoli ne izgubite poguma v primeru težkih razgovorov

Najboljši delodajalci vas bojo spraševali težka vprašanja. Nikoli si jih ne jemljite osebno, temveč jih raje smatrajte kot motivacijo – hvaležni bodite, da imate možnost pogovarjati se z osebo, ki zares ve, kaj počne. Če je naša glava polna vedrih mislih, bomo zaradi pozitivne energije še bolj vneti in predani. Če opazite, da vam koncentracija pada, se hitro poberite. Vsak se lahko kdaj počuti nemočnega, a ko boste ugotovili, da težka vprašanja odgovarjate z osebno vnemo in samozavestno, boste korak bližje uspehu.

Prepričajte se, da bo služba vaša

Kot iskalec zaposlitve bodite sigurni, da se na vsak razgovor odpravite osredotočeni in predani. Za seboj pustite občutke, da si delovno mesto zares želite, hkrati pa sogovornike napolnite z optimizmom. Pričakujte zmago! Ko smo osredotočeni in usmerjeni v uspeh, se ta tudi zgodi!

Postavite pravo vprašanje v pravem tonu

Ko postavljate vprašanja, jih postavite, ker si res želite vedeti odgovor in ne, ker naj bi bili skeptični. Na splošno ljudje ne maramo skritih namer in delodajalci niso nič kaj drugačni. Pred razgovorom si zamislite nekaj vprašanj za delodajalca, ob katerih se boste počutili udobno in s katerimi boste pokazali svojo inteligenco.

Osredotočite se na pozitivne točke delovnega mesta

Vsako delovno mesto je sestavljeno iz pozitivnih in negativnih točk. Vaša izbira je, na katere se boste osredotočili, a preverjeno je bolje, če razmišljate na dobre stvari. Vzemite si čas, da si zapišete prednosti delovnega mesta na list papirja – vsak ima namreč rad pozitivno kritiko in lepo besedo in nikoli ne škodi, če nekaj od tega tudi izjavite na razgovoru. 
 
Konec koncev, na pot iskanja zaposlitve glejte kot na proces, v katerem lahko uživate in se veliko novega naučite. Ostanite pozitivni, osredotočeni, poslušajte svojo intuicijo in uspeh bo prišel sam od sebe.

 

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

 

 

Povezani članki

Razgovor

Zaposlitveni intervju: 10 razlogov zakaj niste dobili zaposlitve

Predpostavljamo, da ste pripravili spodoben življenjepis, mu dodali učinkovito spremno pismo in bili povabljeni na zaposlitveni intervju. Na razgovor ste prišli dobro pripravljeni, bili ste točni, lepo urejeni in dobro ste odgovarjali na vsa zastavljena vprašanja. Pa vseeno vam niso ponudili v podpis pogodbe o zaposlitvi. Zakaj?

Razgovor

Informativni razgovori

Informativni razgovor je sredstvo, s katerim lahko podrobneje raziščete možne bodoče usmeritve v vaši karieri. Razlikuje se od klasičnega zaposlitvenega intervjuja, namenjen je namreč zbiranju informacij o možnostih zaposlitve ter spoznavanju novih ljudi, ne pa agresivnemu prizadevanju za pridobitev takojšnje zaposlitve v obiskanem podjetju. Še posebej je lahko koristen za študente, ki se bližajo koncu študija, in za nove iskalce zaposlitve, ki so šele vstopili na trg delovne sile.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

vprašanja na razgovoru

25. 1. 2024

10 vprašanj, ki jih lahko zastavite na razgovoru

uspešen razgovor

21. 12. 2022

15 zlatih pravil za uspešen razgovor

na razgovoru

18. 7. 2023

Ključna vprašanja, ki jih boste slišali na razgovoru

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki