• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • Nasveti za bolj ustvarjalno razmišljanje
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Domišljija je pomembnejša od znanja
Osebnostni razvoj Nasveti

Nasveti za bolj ustvarjalno razmišljanje

V sodobnem času, ki je podvržen hitenju in hitremu kopičenju rezultatov in materialnih dobrin, je še posebno pomembno, da se usmerjamo k ustvarjalnemu razmišljanju. Se vam zdi, da nimate tega v sebi? Obstajajo številni načini, ki spodbujajo ustvarjalno razmišljanje. Preverite naše nasvete!


24. 4. 2024
začetek nove službe
Nasveti za bolj ustvarjalno razmišljanje

Domišljija je pomembnejša od znanja

 
Domišljija je pomembnejša od znanja!  Je zapisal že eden največjih genijev tega sveta, Albert Einstein, ki je trdil, da je ustvarjalnost gonilna sila sveta. Ustvarjalnost in inovativnost sta temelja mnogih uspešnih podjetij. Pomislite na Apple, Pinterest, Amazon – vsi so na globalni trg prinesli nekaj novega in drugačnega. Spodbujanje ustvarjalnega razmišljanja zaposlenih lahko prinese velik uspeh organizacijam in posameznikom.

Sprostite ustvarjalne mišice

Nekaterim ljudem je ustvarjalnost prirojena, medtem ko se morajo drugi bolj potruditi, da bi pokazali svojo ustvarjalno stran – vendar to ne pomeni, da to ni mogoče. S pravimi orodji, okoljem in spodbudami lahko vsak dan sprostite svoje ustvarjalne mišice! Enako lahko spodbudite tudi svoje sodelavce. Če v podjetju zasedate odločevalski položaj, pa še toliko bolje – zelo pomembno je, da vodstvo organizacije svoje podrejene spodbuja k dajanju novih idej, zamisli in predlogov.

Pot do lastne ustvarjalnosti 

Prosti čas nameniti iskanju idej. V službi ste pogosto osredotočeni na delovne naloge in celoten poslovni proces, zato se ne morete sprostiti in poiskati drugačnih načinov za reševanje le teh. Za iskanje drugačnih rešitev si odtrgajte kakšno uro vašega prostega časa. Preglejte, kaj imajo povedati strokovnjaki iz drugih industrij, spremljajte konkurenco, poslušajte podcaste, berite intervjuje. Zjutraj si v zavetju svojega doma ob pitju kave, zabeležite ideje in misli, ki so se vam pojavile.
 
Zamenjajte okolje. Vsak dan v isti pisarni, z istimi ljudmi  9-17. Le kako bi lahko postali bolj ustvarjalni. Eden od nasvetov, ki jih ponujajo guruji ustvarjalnosti je, da se razmišljanja o delovnih nalogah lotite v čisto drugem okolju. Pojdite v muzej, na bližnji hrib ali na sprehod po gozdu – med tem pa razmišljajte o delu, ki ga morate opraviti. Zagotovo se vam bo utrnila kakšna sveža ideja.
 
Spremenite svoje delovne navade. Vsi poznamo naloge, ki jih lahko opravljamo z zaprtimi očmi. To so tiste, v katerih smo dobri. Sestavite si seznam nalog, ki jih lahko počnete brez razmišljanja, ter pomislite, kako lahko spremenite celoten postopek. Sprememba ne bo vedno pomagala, a vas bo prisilila v to, da vedno najdete nove in nove načine, da se izognete dolgčasu in rutini na delovnem mestu.
 
Spremenite delovni prostor. Delo v sivih pisarnah z umetno svetlobo zagotovo ni recept za ustvarjalni razmah! Ustvarjalno razmišljanje zahteva ustvarjalen prostor! Če niste v položaju, da bi lahko naredili velike spremembe v vaši pisarni, naredite majhne korake. Nekaj barve, kakšna rastlina, fotografija ali pa poster.

Pot do kolektivne ustvarjalnosti v podjetju

Dajte idejam čas. Če niste ravno v marketinški panogi, dovolite idejam, da dozorijo. Le redki ljudje so lahko ustvarjalni na ukaz. Če potrebujete predloge, zasnove ali predstavitve o nečem, obvestite svoje zaposlene in jim dajte čas, da razmislijo. Predvidite sestanek in pošljite povabilo nekaj dni prej, v namenu napišite, da želite vsaj tri dobre ideje, ki bodo rešile neko težavo. Zagotovo bodo vsi povabljeni razmišljali o rešitvah. 
 
Povabite nove ljudi k soustvarjanju. Organizirajte seminarje, govorce in delavnice, v katerih bodo vaši zaposleni (in tudi vi) lahko spoznavali drugačne poglede na iskanje rešitev v vašem podjetju. Ni vedno nujno, da so delavnice in seminarji poslovno obarvani, lahko si omislite delavnice za lažje premagovanje stresa, meditacijo ali pa nekaj čisto tretjega – vse, kar širi obzorja, pomaga pri ustvarjalnem razmišljanju.  
 
Zmanjšajte strah pred neuspehom. Nekatere najbolj ustvarjalne ideje so pogosto nekonvencionalne in zaposleni se lahko bojijo, da bodo zasmehovani. Bodite v oporo, povratne informacije podajte na pozitiven način, tudi, če menite, da bi ideje, niso najboljše. To je prava pot za motiviranje zaposlenih. Kritika mora biti vedno konstruktivna, samo takšna je odličen temelj za prihodnje ideje in poslovanje podjetja. Z drugimi besedami, svojim zaposlenim pokažite, da ni čisto nič narobe s tem, da nam kdaj ne uspe v prvo.

Postanite središče navdiha

Navdihujte! Tako poslovno kot zasebno. Ni dovolj, da o ustvarjalnosti le razmišljate, ali se o njej pogovarjate! Svoje misli spravite v besede, besede v slike, slike v ideje. Novih podvigov se vedno lotevajte na drugačen način. Tako bodo tudi ljudje okoli vas, vključeni v razvoj idej, kar lahko vodi le do uspeha.
 

 

Povezani članki
motivacije

Karierni nasveti

Inovativni pristopi k motivaciji med iskanjem zaposlitve

Postopek iskanja (nove) zaposlitve številne navdaja z grozo. Ni pomembno, ali se na trg dela podajate znova ali pa ste pravkar zaključili svoje izobraževanje in ste prvič v vlogi iskalca zaposlitve. Postopki iskanja službe so za vsakogar zastrašujoči, še posebej, če se vam zdi, da ste obtičali v neki rutini in je začela upadati motivacija. Čas mineva, vam pa se zdi, da ne glede na to, koliko korakov ste naredili, ste še vedno na istem mestu. Kaj storiti v tem primeru?

Motivacija

Osebnostni razvoj

Kako ohraniti motivacijo za delo?

Ali vsak dan z velikim navdihom pridete v službo in komaj čakate začetek dela in nove delovne naloge? Res? Čestitke, ste eden izjemno redkih. Za vse druge pa so tu jutra, ko smo brez motivacije in preprosto želimo biti samo v postelji, pokriti čez glavo. Kaj narediti takrat?

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo


22. 3. 2024

7 načinov, kako nadrejenemu predstaviti svoje ideje


10. 1. 2024

Kako narediti vtis na nadrejenega in napredovati

ECDL spričevalo

19. 5. 2023

Kanali iskanja novih sodelavcev, ki se jih poslužujejo podjetja

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki