
Od ideje do profita
»Imam poslovno idejo! Kako naj ugotovim, ali zanjo obstaja poslovna priložnost? Če slednja obstaja, kje dobim znanje in denar, da jo uresničim? Mi bo kdo le svetoval ali tudi konkretno pomagal?«
»Imam poslovno idejo! Kako naj ugotovim, ali zanjo obstaja poslovna priložnost? Če slednja obstaja, kje dobim znanje in denar, da jo uresničim? Mi bo kdo le svetoval ali tudi konkretno pomagal?«
Si želite uspeti in ustvariti kariero, vendar nimate zadostne izobrazbe? Prepričajte svojega delodajalca, da vam v celoti ali delno plača stroške dodatnega izobraževanja. Na poti do uspeha boste morali pri nadrejenemu odstraniti dve oviri: spremeniti njegovo mnenje o vaših sposobnostih in mu predstaviti pozitivne rezultate investicije v vaše izobraževanje.
Zdrav duh je v zdravem telesu! Skrb za psihofizično kondicijo je še posebej pomembna v zadnjih tednih samoizolacije. Zato smo za vas zbrali 10 idej za razgibavanje misli in telesa. Za nasvete smo se obrnili kar na sodelavce ekipe MojeDelo.com, ki v teh časih delajo od doma. Ne zagotavljamo, da so nasveti najbolj izvirni, so pa zagotovo uporabni.
„Štipendijski izbor je izjemno zanimiv. Je tudi nekakšen »realiy check«, lastnih sposobnosti, znanja, nenazadnje tudi delovanja pod stresom. Vsekakor vredna izkušnja, ki jo toplo priporočam vsem ki so za študij trdno odločeni, kot tudi tistim, ki svoj interes in ambicije še preizkušajo.“, pravi Jernej Tovornik, prejšnji dobitnik Executive MBA štipendije na COTRUGLI Business School in predsednik uprave na Združenju slovenskih operaterjev digitalnih televizijskih storitev –GIZ.
Ko vas kadrovik vpraša eno najbolj tipičnih vprašanj: »Povejte mi nekaj o sebi«, ne zmrznite, ampak izkoristite to priložnost in čas, da izpostavite svoje uspehe in močne karakterne lastnosti.
So lastnosti, ki jih delodajalci cenijo pri vseh zaposlenih, ne glede na to, na katerem področju delate. Ne glede na to, ali službo še vedno iščete, ali pa ste delo že dobili in se na vse pretege trudite izkazati po najboljših močeh – vedno obstaja pristopi in razmišljanja, ki pritegnejo vsakega delodajalca. Kateri so ti pristopi in kaj se ne glede na izkušnje ceni pri delavcu?
Ste na razgovoru in izpraševalec vam reče, da imate na voljo 60 sekund, da se predstavite in »prodate«. Od vas zahteva t. i. elevator pitch ali nagovor v dvigalu – kratko predstavitev, v kateri boste povzeli svoje dotedanje izkušnje in talente.
V človeški naravi je, da se oklepamo prvega vtisa o nekom in tega zelo težko spremenimo, četudi nam ta oseba predloži dokaze, ki so v nasprotju s prvim vtisom, ki smo si ga ustvarili.
Splet je res »špasna« zadeva, saj lahko z njegovo pomočjo spremljamo, kaj se dogaja z nekdanjimi sošolci in starimi prijatelji. V oblak lahko naložimo fotografije z nedavnega družinskega kosila, navezujemo spletne stike in se pogovarjamo celo s popolnimi tujci. In to je samo osebni vidik. Če želite zagnati svoj posel, vam splet in družbena omrežja odpirajo zanimivo paleto možnosti in priložnosti za trženje vaše dejavnosti, iskanje potencialnih strank in sklepanje novih partnerstev. Toda stvari vas lahko kaj hitro preplavijo in preobremenijo, sploh če ste na začetku poti in vse počnete sami. Je LinkedIn sploh še relevantno poslovno omrežje? Bi morali presedlati na WhatsApp? In kaj je s Tik-Tokom?!!
Evropski center za razvoj poklicnega usposabljanja CEDEFOP že več let zbira podatke in pripravlja projekcije glede pričakovanih potreb v gospodarstvu držav EU. Platforme kot so Skills Forecast, Skills Panorama in Skills index ter številne Cedefopove publikacije in članki nam pomagajo pri razmisleku, kako naj se kot država, pa tudi kot državljani, pripravljamo na izzive prihodnosti. Katere so torej veščine prihodnosti? Kakšen je in bo vpliv digitalizacije na razvoj poklicev? Kakšne poklice lahko pričakujemo v prihodnosti - do leta 2030?