• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • Značilnosti, ki jih mora imeti odličen šef
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Odlični šefi postavljajo pričakovanja Odlični šefi so mentorji Odlični šefi dajejo povratno informacijo Odlični šefi poznajo svoje zaposlene
Osebnostni razvoj

Značilnosti, ki jih mora imeti odličen šef

Nadrejeni so največkrat glavni razlog za to, da delavci ostanejo v podjetju ali se poslovijo iz njega. Nadrejeni je jedro, ki združuje zaposlene v eni organizaciji, in če je to uničeno, bodo zaposleni prej ali slej odšli.


8. 1. 2024

odličen šef

Odlični šefi postavljajo pričakovanja

Odličen šef se usede s svojim zaposlenim na samem začetku in identificira prioritete, ki jih zaposleni ima. Diskutirala bosta o zahtevnosti dela in o pričakovanjih, ki jih imata en do drugega.

Ni potrebno, da svojemu nadrejenemu razlagate, na kakšen način opravljate svoje delo. Dovolj je, da mu poveste, kaj ste dosegli in kakšne rezultate lahko opazi. Dovolite mu, da si za podrobnosti ustvari sam svojo sliko. Pričakovanja enega in drugega naj bodo zapisana, ne pozabite pa niti na časovni rok vsakega od njih.

Odlični šefi so mentorji

Šefi, ki si jih vsi želijo imeti, prevzemajo vlogo vodje in mentorja. So tisti, ki izobražujejo in opogumljajo druge ter jim dajo pravi vzor.

Ne sklepajo, da njihovi zaposleni vedo, kaj točno morajo narediti. A zavedajo se, da jim ne sme in ne more vsega položiti pod nos. Uberejo pravo ravnovesje med enim in drugim – med preveliko kontrolo in anarhijo. So na voljo takrat, ko jih zaposleni potrebujejo, a jih ne skušajo zasenčiti.

Svoje zaposlene spodbujajo, da se morajo otresti strahu pred napakami, saj se bodo te pojavljale neprestano. Podpirati morajo učenje iz njih in dajati vedno nove priložnosti za razvoj ter preseganje meja zaposlenih. Zaposlenim dajejo občutek, da s svojim delom in rezultati pozitivno in enako pomembno vplivajo na podjetje, kot oni.

Popolni šefi delovno okolje gradijo na integriteti, zaupanju, spoštovanju … Rad imajo povratne informacije, inovacije, kreativnost.

Odlični šefi dajejo povratno informacijo

Nekateri nadrejeni čakajo do zadnjega dne, da podajo povratno informacijo, a takrat je lahko že prepozno. Redna povratna informacija lahko reši tako zaposlenega, kot podjetje, in tega se odlični šefi zavedajo. Znajo ustvariti atmosfero, kjer takšne informacije niso sprejete kot negativne, temveč kot nasveti za izboljšave.

Zaposleni se ob odličnem šefu počutijo cenjene. Nič ne deluje bolje, kot pozitivna spodbuda, in tega se odlični šefi zavedajo. Pohvala zaradi dobrega dela bo privedla do novega odlično dokončanega opravila, zato odlični šefi ne varčujejo s pohvalami, ko so te na mestu.

Odlični šefi poznajo svoje zaposlene

Odlični šefi se ustavijo in pozdravijo. Svojim zaposlenim dovolijo blizu, ne glede na to, kaj v tistem trenutku počnejo.

Efektivni nadrejeni se zanimajo za zasebno življenje zaposlenega. Vedeli bodo, katera je njihova najljubša nogometna ekipa, koliko so stari njihovi otroci in na kakšen način se vozijo v službo. Nadrejeni, ki razumejo življenje svojih podrejenih, bodo tudi bolje razumeli njihov način dela.

Odlični šefi opazujejo svoje zaposlene in točno vedo, v čem blestijo. Spodbujajo njihove interese in spretnosti, dajejo jim občutek, da so cenjeni.

Res je, da imajo nekateri šefi preprosto vrojeno žilico za vse zgoraj omenjeno, a motiviranja in inspiriranja se lahko tudi priučijo. Priučeno vedenje lahko vodi do uspeha, le razviti je potrebno tudi te sposobnosti.

 

Nasvet je napisala: Ekipa MojeDelo.com

Povezani članki
Razgovor za službo.

Osebnostni razvoj

Navada, ki jo imajo vsi uspešni poslovneži

Vsak profesionalec ve, da gredo zdravje in uspeh z roko v roki. Ali ste vedeli, da je v ozadju vsake karierne poti skrivni plan, ki osebi pomaga do uspeha? Uspešni poslovneži jo že kot rutino postavljajo na prvo mesto. Tako imamo na primer direktorje velikih podjetij, ki vsak dan hodijo v fitnes, da vzdržujejo svojo moč, nekateri ljubijo tenis in plavanje, spet drugi pa kolesarjenje in pohodništvo. Zdravje igra ogromno vlogo pri poslovnem uspehu. Zakaj je temu tako?

samoiniciativnost

Karierni nasveti

3 od 3: Izboljšajte svojo samoiniciativnost

Samoiniciativnost pomeni delati prave stvari, brez, da bi vam bilo to zapovedano. Delodajalci poleg komunikacijskih sposobnosti in spretnosti dela v timu izredno cenijo tudi samoiniciativnost, ki igra eno ključnih lastnosti pri izbiri novega kandidata v selekcijskem postopku. Nadrejeni si želijo nekoga, ki bo neprestano iskal nove načine za razvoj, namesto, da bi sedel za mizo in gledal v prazno. Njihov cilj je, da bi nekoč v celoti imeli takšno ekipo, ki bo preprosto vedela, kaj se od njih zahteva, in k temu tudi stremela.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

podjetnice na poti do uspeha

7. 3. 2023

Ovire, ki jih podjetnice premagujejo na poti do uspeha

delovni naziv

15. 4. 2025

Je delovni naziv pomemben in zakaj?

ačarajte delovne navade

22. 11. 2024

Očarajte šefa s svojimi delovnimi navadami

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki