• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • Ovire, ki jih podjetnice premagujejo na poti do uspeha
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Pristranskost na račun spola Kljub vsemu, se ženske ne odločajo tako pogosto za podjetništvo Uravnoteženost poslovnega in zasebnega življenja Plačna diskriminacija
Osebnostni razvoj

Ovire, ki jih podjetnice premagujejo na poti do uspeha

Ženske so odlične delavke in voditeljice, strastne pri poslu, vešče prilagajanja pri načinu vodenja in učinkovite mentorice.


7. 3. 2023

Ne glede na hvalospeve in vedno znova dokazano sposobnost pa se podjetnice in zaposlene ženske še vedno spoprijemajo s številnimi izzivi. Vas zanima, katere so največje in najbolj frustrirajoče ovire, ki jih morajo ženske premagati na poti do uspeha, in kako lahko to naredijo?

Pristranskost na račun spola

Ženske veljajo na račun svoje dojemljivosti, sočutja in drznosti kot izjemne voditeljice. Vendar pa družba zelo pogosto lastnosti, ki so bistvene za vodenje uspešnega podjetja (sprejemanje odločitev, tveganje, visoka samopodoba in samozavest itn.), pripisuje zgolj moškim. Posledično imajo zato ženske podjetnice precej težav, saj jih ne obravnavajo resno.

Čeprav smo v letu 2023, za moške in ženske (vodilne) kadre ponekod še vedno veljajo dvojna merila pri dojemanju ali ocenjevanju njihovega dela. Kadar vodja ženskega spola vztraja pri svojih zahtevah, je tečna, kadar vztraja moški, je dosleden. Medtem ko moški velja kot nepopustljiv, je lahko ženska za enako postopanje označena kot pikolovska … 

Kljub vsemu se ženske ne odločajo tako pogosto za podjetništvo

Čeprav statistika kaže, da ženske v povprečju dejansko dosegajo višje stopnje izobrazbe kot moški, si ženske in moški tradicionalno izbirajo različne smeri izobraževanja. Medtem ko se moški odločijo za študij v priljubljenejšem in obetavnejšem sektorju, v katerem prevladujejo znanost, tehnologija, inženirstvo in matematika, se številne mlade ženske same izločijo iz njega. Razlog za to je pogosto še vedno tradicionalni način vzgoje deklet in pomanjkanje samozavesti predstavnic ženskega spola za delovanje na področju, ki ga še vedno v večini obvladujejo moški. Ženske se  pogosto raje osredotočajo na e-trgovino, zdravstveno varstvo in izobraževanje, kar vodi v neenakost spolov in neenakost pri plačilu.

Recept za rešitev je pravzaprav preprost – še naprej spodbujajmo ženske, da si prizadevajo za kariero, ki si jo želijo, in naj se ne omejujejo s pričakovanji drugih. Navdihujoče je videti ženske obraze v panogah in vlogah, ki so nekoč veljale za izključno moško domeno – športne novinarke, voznice tovornjakov, strojnice, nogometašinje, IT-jevke, skladiščnice, astronavtke, inženirke, inovatorke itn.

Uravnoteženost poslovnega in zasebnega življenja

Ženska ima tradicionalno več družbenih odgovornosti kot moški. Nanjo gledamo kot na primarno skrbnico otrok, od nje pričakujemo, da bo vodila gospodinjstvo in namenjala čas svoji družini. A če se želi ženska hkrati osredotočiti še na kariero, napredovati ali zgraditi svoje podjetje, je lahko kmalu v težavah, če nima zgrajene dobre socialne mreže za podporo in se mora z vsemi nalogami spopasti sama.

Stopati po podjetniški poti in za nameček žonglirati še s kopico drugih obveznosti se morda sliši tvegano in nespametno, a v resnici je to odličen način, da si v prihodnosti uredite prilagodljivejši delovnik in več svobode. Prav zaradi vseh zahtev, pritiskov in pričakovanj, ki jih družba ima do žensk, slednjih ne bi smeli odvračati od ustanavljanja lastnih podjetij.

Plačna diskriminacija

Pri plačilu za enako delo nastajajo razhajanja na osnovi spola, spolne usmerjenosti, etične pripadnosti, verske pripadnosti, zakonskega stanu, hendikepa, starosti, sektorja in izobrazbe. Ženske, ki se podajo v poklice, ki so ‘rezervirani za moške’, se na samem začetku spoprijemajo s plačno diskriminacijo – že s samim vstopom na to področje je izhodiščna začetna plača nižja, pa tudi v nadaljevanju se lahko zgodi, da nikoli ne bodo deležne enakega plačila kot moški kolegi.

Da bi situacijo obrnile sebi v prid, se lahko ženske pozanimajo in raziščejo podatke o plačilu, se pripravijo ter se o tem pogovorijo s kadroviki znotraj svoje panoge. Tako pridobijo znanje in samozavest, da se pogajajo glede plače ali svoje nadrejene prosijo za povišico in napredovanje. 

 

V Sloveniji in Evropski uniji (EU) velja načelo enakega plačila za enako delo ali za delo enake vrednosti za ženske in moške. To načelo določa 133. člen Zakona o delovnih razmerjih. Na ravni EU načelo enakega plačila ureja 157. člen Pogodbe o delovanju EU in 23. člen Direktive o uresničevanju načela enakih možnosti ter enakega obravnavanja moških in žensk pri zaposlovanju in poklicnem delu. 

 

Uspešne poslovne ženske tiste, ki tlakujejo svetlejšo prihodnost, pomagajo odpravljati plačne razlike in so vzornice mlajši generaciji. Podpirajmo in spodbujajmo jih, če le imamo možnost.

 

 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki

Osebnostni razvoj

Ženske za enakopravno graditev kariere potrebujemo drugačne pogoje

Največji izziv žensk pri graditvi kariere je še vedno ravnovesje z družinskim življenjem, na kar kaže med drugim tudi vse višja povprečna starost žensk ob prvem otroku, ki v Sloveniji znaša 29,6 let. Za doseganje kariernih ciljev žensk so tako potrebni drugačni in ne isti pogoji, čemur se v zadnjih letih skuša prilagoditi vse več delodajalce, je povedala HR specialistka MojeDelo.com, tudi mama dveletne deklice.

Delovno okolje in odnosi

Kako podpreti lokalna podjetja in podjetnike?

Ukrepi, ki jih je slovenska vlada sprejela kot odgovor na pandemijo koronavirusa, so ogrozili tudi lokalna, predvsem manjša podjetja. Nekatera so svoja vrata le začasno zaprla, medtem ko njihovi delavci ostajajo doma, druga pa so jih bila prisiljena zapreti za vedno.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

ženske in moški

5. 3. 2024

Kariera skozi oči spola: Kako se ženske in moški razlikujejo v poslovnem svetu

plača in pogajanja

5. 1. 2024

Si želite boljšo plačo? Naučite se pogajati!

delovni naziv

15. 4. 2025

Je delovni naziv pomemben in zakaj?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki