• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • Opravite samooceno ob koncu leta – zastavite si nekaj vprašanj
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Ekipno delo in strategije Stanje duha in energija Samozavest in dobro počutje
Osebnostni razvoj

Opravite samooceno ob koncu leta – zastavite si nekaj vprašanj

Ob koncu leta številni hote ali nehote opravljamo preglede stanja – pa naj bodo to družinske, osebne, premoženjske, poslovne ali karierne bilance. Dobro se je zazreti v preteklih 12 mesecev in si zastaviti nekaj vprašanj – kje smo bili in kaj smo počeli v tem času?


27. 12. 2024

Če je kariera eno tistih področij, ki vam je še posebej pomembno, so za vas nanizana vprašanja, ki vam bodo pomagala do predstave o postorjenem v enem letu, pa tudi do neizkoriščenega potenciala. Samoocena vam bo pomagala določiti cilje za naslednje leto, dosedanje izkušnje pa vam lahko pomagajo te cilje doseči hitreje in lažje.

Povzetek leta vam namreč omogoča podoživeti največje zmage, slaviti osebnostno rast, hkrati pa omogoča razmislek, na katerih področjih bi lahko postopali drugače. Na ta način lahko vstopite v naslednje leto z znanjem, ki ga potrebujete za doseganje novih rezultatov in nadaljnjo profesionalno rast.

Ekipno delo in strategije

Prvi sklop vprašanj, ki si jih lahko zastavite, se nanaša na ekipno delo in strategijo; dobro je, če so vaša individualna prizadevanja usklajena s cilji organizacije. Za doseganje teh ciljev pa potrebujete tudi učinkovito sodelovanje. Da bi preverili, kako dober član ekipe ste oziroma kako dobra je vaša ekipa, si skupaj odgovorite na spodnja vprašanja:

  • Kaj nam je letos uspelo ustvariti?
  • Kakšno je bilo počutje oziroma vzdušje, medtem ko smo delali skupaj?
  • Česa naslednje leto ne bi smeli več početi, kaj bi morali storiti in kaj bi morali v naslednjem letu spremeniti kot ekipa?
S pogovorom o navedenih stvareh boste lažje določili posamezne vloge znotraj ekipe, predvsem pa boste lažje sprejeli odločitve, česa kot ekipa ne smete več početi (ponavljati določene napake), kaj, kam in koga je treba naslednjič vključiti (da bodo cilji izvedeni v celoti), pa tudi, kam usmeriti prizadevanja za spremembe, da bi povečali uspeh celotne ekipe.

Stanje duha in energija

Naslednji sklop vprašanj se nanaša na stanje duha in energijo, ki vas je prevevala na delovnem mestu. Pomembno je, da se ozrete in ponovno ocenite količino svoje energije in delovanje duha v določenih trenutkih, saj vam to lahko pomaga povečati uspešnost, nadalje pa občutiti globlje zadovoljstvo pri delu, ki ga opravljate.

  • Kdaj sem se letos v službi počutil najbolje in kaj sem takrat počel?
  • Na katere energijske izkoriščevalce sem naletel letos in kaj storiti v naslednjem, da mi energija ne bi več odtekala za nepomembne zadeve ali osebe?
  • S kom mi je bilo letos v užitek sodelovati?
  • Kdaj je moja ustvarjalnost letos bila na vrhuncu?

Ko odgovarjate na navedena vprašanja, upoštevajte stranke, sodelavce, partnerje, izobraževalce itn. Ob koncu pa se vprašajte, kaj morate storiti, da bi lahko v naslednjem letu preživeli več časa v družbi teh oseb?

Samozavest in dobro počutje

Pomemben vidik dobrega počutja na delovnem mestu sta tudi samozavest in psihično dobro počutje. Da bi kar najbolje naslovili to temo, lahko razmislite o odgovorih na naslednja vprašanja, ki vam bodo prikazala, v katero smer nadaljevati oziroma katerih napak ne bi bilo pozitivno ponavljati.

  • Katere delovne naloge so mi na začetku leta povzročale preglavice in kako se ob teh nalogah počutim?
  • S katerimi delovnimi dosežki bi se letos lahko pohvalil prijateljem?
  • Kaj me je letos na delovnem mestu vznemirilo oz. kdaj mi ni bilo prijetno?

Ker je novo leto že za vogalom in prav tako novoletne zaobljube, si pred tem nalijte vino in opravite samooceno svojega dela v preteklem letu – kje ste blesteli in kje še lahko? Z uvidom, katere poteze so bile pravilne in kakovostne ter katere niso delovale, bo vstop v novo leto precej lažji; prav tako vaše predstave, kaj bi si želeli pri svojem delu izboljšati in kako se spoprijeti z novimi izzivi.

 

Ob koncu pa upoštevajte, da je samoocena čudovito orodje za krepitev samozavesti in negovanje duševnega dobrega počutja – to sta vrednoti, ki sta pri napredovanju zmeraj pomembni.

 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
cilji

Osebnostni razvoj

Karierni cilji: kako jih doseči?

Ob vstopu v novo leto marsikdo sprejme novoletne zaobljube – je bila morda ena izmed vaših ta, da boste v letošnjem letu dosegli postavljene karierne cilje? Ali pa ste morda ravnokar dobili idejo, da bi lahko na novo začrtali svojo karierno pot? Razkrivamo najboljše prakse za določanje in doseganje kariernih ciljev.

Zmanjševanje stresa

Osebnostni razvoj

Zmanjšajte stres in uresničite svoje cilje

Ko sanjate o novi službi, ne hrepenite po tem, da bi samo zamenjali stolček v isti pisarni. Radi bi našli nekaj, kar vas osrečuje, kar vam pomaga pri osebnostni in profesionalni rasti, kar vam omogoča spoznavanje novih ljudi, novih znanj, novih produktov. Ampak obstaja nekaj, kar vas zaustavlja, in to ni vaš nadrejeni, finančna situacija ali trg dela.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Počitek je ključnega dela

3. 11. 2024

Spanje in počitek – osnova učinkovitega dela

Sovražim svojo službo.

18. 10. 2024

Prepoznate prve znake izgorelosti?

moški, ki je storil napako pri delu

20. 2. 2024

Storil sem napako – kaj naj naredim?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki