• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • Karierni nasveti, ki jih lahko preslišite
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Za začetek sprejmite službo, tudi če si je ne želite. Sprejmite delo, ki je najbolje plačano. Zagotovite si kariero, ki vam bo omogočala početi nekaj, v čemer ste dobri. Če bosdovolj trdo delali, boste napredovali. Sledite svoji strasti in denar vam bo sledil. Najdite si pravo/resno službo. Ostanite tam, kjer vam je udobno Vzemite kakršno koli plačo, ki vam, jo ponudijo Ne dajte odpopvedi, če sovražite svojo službo
Osebnostni razvoj Kariera

Karierni nasveti, ki jih lahko preslišite

Ne glede na to, ali jih dejansko vprašate ali ne, ljudje vam bodo vselej skušali svetovati, kaj in kako morate storiti. Toda vsi poklicni nasveti pač niso dobri. Pravzaprav je nekaj teh nasvetov naravnost škodljivih.


3. 1. 2023

Da se ne bi ujeli v zanko, je spodaj nanizanih nekaj kariernih nasvetov, ki jih lahko mirno preslišite:

Za začetek sprejmite službo, tudi če si je ne želite.

To vsekakor to ni dobra ideja, ne le, da je nepošteno do vašega delodajalca, nepošteno je tudi do vas. Če se silite opravljati delo, ki vam ne ustreza, boste nemotivirani in nesrečni; ali pa boste dokaj hitro dali odpoved in se vas bo prijel sloves, da radi menjavate zaposlitve, kar lahko škodi vašemu ugledu.

Sprejmite delo, ki je najbolje plačano.

Denar vam pač ne bo kupil sreče. Čeprav si vsi za svoje delo želimo dobro plačilo, pa plača ni vse, kar je pomembno. Pri vsem skupaj vzemite v obzir še druge stvari, ki pridejo s službo – delovne dolžnosti, pakete ugodnosti, kulturo podjetja, ravnotežje med delom in zasebnim življenjem ter možnosti za napredovanje. Če boste obtičali v službi, ki je ne marate, vam denar ne bo več pomenil veliko.

Zagotovite si kariero, ki vam bo omogočala početi nekaj, v čemer ste dobri.

Verjetno vam gredo različne stvari dobro od rok. Toda samo dejstvo, da ste dobri v nečem, še ni tehten razlog za zaposlitev. Lahko ste v nečem odlični, pa v tem početju ne uživate ali v njem ne najdete globljega pomena; če ste odličen voznik, ali to pomeni, da bi se morali preživjati kot taksist? Večina ljudi je srečnejših v službah, kjer lahko svoje talente uporabijo za raziskovanje svojih strasti.

Če boste dovolj trdo delali, boste napredovali.

Delodajalce v resnici zanima samo, kakšen je vaš prispevek k podjetju, ne obremenjujejo pa se s tem, kako trdo delate. V resnici nikoli ni zagotovila, da boste napredovali. Če si želite več odgovornosti, storite korak naprej in nase prevzemite več odgovornosti. Dokler ves dan ostajate za svojo mizo in tiho trdo delate, svojim nadrejenim sporočate, da imate vso odgovornost, ki jo lahko v tem trenutku prenesete.

Sledite svoji strasti in denar vam bo sledil.

Opravljanje dela, ki ga ljubite, je pomembno, vendar to ne pomeni, da boste zanj tudi dobro plačani. Če želite svojo strast tudi dobro unovčiti, potem mora ta zadovoljiti neko potrebo ali rešiti določen problem. Prav tako morate biti v nekaterih vidikih svoje strasti vešči. To pomeni, da morate znati svojo strast prodajati, pisati ali poučevati o njej, da bi lahko s tem služili denar.

Namesto da se osredotočate samo na svojo strast, upoštevajte še svoje naravne prednosti in tisto, kar vam daje energijo. Stičišče, kjer se srečajo vaše strasti, talenti in tisto, kar potrebuje svet, je vaš poligon, ki vam bo omogočal zaslužek za preživetje.

Najdite si pravo/resno službo.

Kaj sploh je »prava« služba? Predstava ene osebe o resnični službi se lahko popolnoma razlikuje od vaše. Mar svobodni umetnik »hlini« delo? Kaj pa dostavljalec pic s krajšim delovnim časom? Delo je delo, ne glede na to, kaj počnete, zato je to vaša služba. To je lahko (ali pa tudi ne) tisto, kar si resnično želite delati v življenju, zato tega ne zanemarjajte samo zato, ker tega vi ali pa kdo drug ne jemlje kot resno službo. V vseh službah, »pravih« ali ne, se je dragocenih lekcij treba naučiti.

Ostanite tam, kjer vam je udobno.

Če se na svojem delovnem mestu počutite udobno, še ne pomeni, da ste zase našli pravo službo. Udobje namreč pogosto vodi v dolgočasje in apatijo. Največje zadovoljstvo pri delu boste občutili, če boste svoje spretnosti in ustvarjalnost uporabljali za nekaj, kar vas veseli. Poiščite področje, ki vam predstavlja izziv in je hkrati dober teren nenehnih priložnosti za učenje in rast. Morda vam ne bo ravno najbolj udobno, bo pa zato koristno in zanimivo.

Ko gre za vašo kariero, samo vi veste, kaj je najboljše. Poslušajte svoje instinkte in sprejemajte odločitve, ki so prave za vas.

Vzemite kakršno koli plačo, ki vam jo ponudijo.

Večina delodajalcev ima pri pogovorih za plačo v mislih določen razpon, ki so ga pripravljeni plačati. Običajno je tisto, kar ponudijo, na spodnjem koncu razpona. To je zato, ker pričakujejo, da se boste za svojo plačo pogajali. Najboljši pristop je, da niste prezahtevni, a se hkrati tudi ne bojte zahtevati več. Morda bodo nasprotovali vašemu predlogu, vendar bo ta vseeno še vedno boljši oziroma višji od njihove prvotne ponudbe.

Ne dajte odpovedi, tudi če sovražite svojo službo.

Minili so časi, ko je posameznik svoje službovanje začel in po 40 letih dela svojo poklicno kariero z upokojitvijo tudi končal v enem in istem podjetju. Življenje je prekratko, da bi vztrajali pri zaposlitvi, ki vas onesrečuje in jo v resnici prezirate. Ker nesrečo težko »popredalčkate«, je nagnjena k temu, da se prelije tudi na druga področja vašega življenja in potem slabo vpliva na vaše zdravje in odnose.

Če ste ugotovili, da s svojim delom niste zadovoljni, začnite iskati kaj drugega. Poiščite nekaj, kar vam bo bolj ustrezalo in nato tudi posledično izboljšalo splošno kakovost vašega življenja.

Kadar je govora o vaši karieri, ste vi (in samo vi) tisti, ki v resnici veste, kaj je tisto najboljše za vas in kaj vam zares ustreza. Kadar sprejemate pomembne odločitve, skušajte upoštevati tudi svoj instinkt, predvsem pa se ne pustite zavesti dobronamernim nasvetom drugih – raje sprejemajte odločitve, ki bodo na dolgi rok prave za vas.

 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
Poslušanje sodelavcev

Delovno okolje in odnosi

Naučite se aktivno prisluhniti svojim sodelavcem

Poslušanje drug drugega je nekaj, kar nenehno počnemo. Doma, na poti, po opravkih, ob srečanju s prijatelji … tudi na delovnem mestu. Poslušanje je nekaj, kar zna popolnoma vsak. Tako se verjetno zdi, če na hitro razmislimo o poslušanju. Pa vendar, ali je to res tako preprosto? Mar niso številna napačna razumevanja, morda celo spori največkrat posledica nesporazumov v komunikaciji? Ali je res tako preprosto poslušati drug drugega? Znamo drug drugega poslušati učinkovito, aktivno?

Kako na razgovoru odgovoriti

Razgovor

Kako na razgovoru odgovoriti na vprašanje »Katera je vaša največja slabost?«

Sestavili ste CV, napisali spremno pismo in se prijavili na razpis za delovno mesto. Povabili so vas na razgovor za delo, zdaj pa si belite glavo, kako boste odgovorili, ko vam bodo zastavili vprašanje: »Kaj je vaša šibka točka oziroma največja slabost?«

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Vključitev v novo delovno okolje.

15. 5. 2025

14 korakov za uspešno vključitev v novo delovno okolje

prekvalifikacija

21. 7. 2021

Prekvalifikacija: 6 zaposlitev, za katere se lahko izobrazite v letu ali manj

menjava kariere

16. 4. 2024

Najpogostejše ovire pri menjavi kariere in kako se z njimi spopasti?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki