• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • Kako umetna inteligenca preoblikuje trg dela
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Iskanje zaposlitve s pomočjo umetne inteligence Je strah pred izgubo delovnega mesta zaradi umetne inteligence utemeljen?
Osebnostni razvoj Zaposlitev

Kako umetna inteligenca preoblikuje trg dela

Umetna inteligenca (UI) je postala gonilna sila, ki spreminja način dela, dinamiko delovnih procesov, komuniciranje in tudi sam proces zaposlovanja oziroma iskanja zaposlitve. Prihod umetne inteligence je že spremenil nekatere poklice in delovna mesta ter jih bo gotovo še v prihodnje, vendar pa to ne pomeni, da bo nadomestila človeško delo.


5. 12. 2024

Po statističnih podatkih Gospodarske zbornice Slovenije le 12 odstotkov slovenskih podjetij z deset ali več zaposlenimi uporablja tehnologije umetne inteligence. Med tistimi 88 odstotki, ki je ne uporabljajo, med najpogostejšimi razlogi navajajo visoke stroške in pomanjkanje ustreznega znanja. 
 
UI nedvomno prinaša številne prednosti na trgu dela. Med njimi je gotova avtomatizacija procesov, ki omogoča hitrejše in natančnejše iskanje primernih kandidatov. Algoritmi, ki temeljijo na UI, lahko analizirajo ogromne količine podatkov in identificirajo talente hitreje, kot bi jih opazilo človeško oko. To pomaga pri hitrejšem ujemanju kandidatov s primernimi delovnimi mesti zanje.
 
Kljub številnim prednostim UI na trgu dela se pojavljajo tudi slabosti. Nekatere od teh vključujejo potencialno neenakost, pristranskost algoritmov ter izgubo človeškega stika in empatije v procesu zaposlovanja. Pomembno je, poudarjajo strokovnjaki, ki proučujejo UI, da se zavedamo teh pasti in aktivno delamo na izboljšanju algoritmov ter uporabljamo UI le kot pomoč, ne pa kot izključno orodje pri odločanju o zaposlovanju.

Iskanje zaposlitve s pomočjo umetne inteligence

Za iskalce zaposlitve je ključno, da pridobivajo nove veščine in kompetence že v procesu iskanja zaposlitve. Način, kako to počnejo in kakšna orodja pri tem uporabljajo, pa so seveda različni.
 
Mladi, ki prihajajo na trg dela, ali tisti, ki so se zaposlili pred kratkim, a iščejo nove karierne izzive, že izkoriščajo možnosti, ki jih ponujata splet in umetna inteligenca. Pri uporabi UI so bolj samozavestni, hitreje se znajdejo, spremljajo trende itd. 
 
Raziskava, ki so jo letos med 11. in 18. majem izvedli na Fakulteti za družbene vede med skoraj 300 študenti, je pokazala, da umetno inteligenco ChatGPT uporablja več kot 90% njihovih študentov. Največ študentov (93%) ChatGPT uporablja za pridobivanje informacij in pisanje seminarskih nalog. Uporaba umetne inteligence je med študenti pogosta tudi v vsakdanjem življenju. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da se 41 odstotkov študentov na ChatGPT obrača za pridobivanje nasvetov glede odnosov z drugimi ljudmi. Približno enak delež jih išče pomoč pri pisanju elektronske pošte in izboljševanju nastopanja v javnosti ali na družbenih omrežjih.

Je strah pred izgubo delovnega mesta zaradi umetne inteligence utemeljen?

Umetna inteligenca je že spremenila nekatere poklice in delovna mesta ter jih bo še v prihodnosti, vendar pa, kot zagovarjajo mnogi, ne pomeni, da bo v celoti nadomestila človeško delo. 
 
Nekatera rutinska dela, ki temeljijo na ponavljajočih se vzorcih, so bolj dovzetna za avtomatizacijo, kar lahko privede do prestrukturiranja ali ukinitve določenih delovnih mest. Nekatera podjetja so zaradi umetne inteligence že spremenile organizacijsko strukturo in način dela. Kljub temu pa se pojavljajo tudi nova delovna mesta, povezana z razvojem tehnologije, kot so delovna mesta, povezana z upravljanjem in vzdrževanjem umetne inteligence, razvoj novih tehnologij, inovacija, kreativnost ter skrb za etično uporabo umetne inteligence.
 
Poleg tega človeški element, kot je čustvena inteligenca, kreativnost, empatija in kompleksno odločanje, ostaja ključen in ga umetna inteligenca ne more nadomestiti. V nekaterih sektorjih, kot so zdravstvo, izobraževanje in socialno delo, je človeški stik najpomembnejši.
 
 
 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki

Osebnostni razvoj

8 poti do večje produktivnosti

Vsi menijo, da je produktiven zaposleni tisti, ki v najkrajšem času opravi največ dela. V bistvu imajo prav. Tisti, ki uspešno upravljajo svoje naloge, to definitivno opravljajo bolje in hitreje kot nekateri, ki morda istega dela ne bi mogli opraviti v več letih. Preberite si nekaj načinov, kako izboljšati svojo produktivnost.

iskanje službe

Razgovor

Zainteresirani, ne obupani

Razgovor za službo je kot zmenek – radi bi izpadli zainteresirani, a ne preveč, dostopni, a ne preveč. Kje je še tista sprejemljiva meja? Veliko je razlogov, zaradi katerih ljudje iščejo službo. Eni bi si želeli več denarja. Drugi bi radi delali v podjetju, kjer bi se lahko razvijali. Tretji si želijo selitve. Spet četrti bi se radi le rešili svojega nadrejenega.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

ponudba za delo ocena

25. 4. 2023

Kako oceniti ponudbo za delo

izbira delodajalca

21. 12. 2022

Pazljivo pri izbiri delodajalca

večja učinkovitost pri delu

26. 9. 2023

Kako (p)ostati organiziran in učinkovit pri delu?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki