• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • Kako poteka vaše družinsko življenje?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Obstajajo trije načini
Osebnostni razvoj

Kako poteka vaše družinsko življenje?

Super ste se odrezali z življenjepisom, prepričali ste delodajalca in povabili so vas na zaposlitveni razgovor. O pripravah nanj in zaželenih oblačilih tokrat ne bomo govorili, temveč se bomo posvetili ilegalnim vprašanjem o družini, ki so, ne boste verjeli, še vedno zelo pogosta s strani delodajalcev.


21. 3. 2023
Najprej se morate zavedati dejstva – kakršnakoli osebna vprašanja, ki vam jih postavijo na razgovoru za službo, spadajo pod poglavje ilegalna vprašanja. Delodajalec vas zakonsko ne sme spraševati takšnih stvari in pripraviti se morate, kako odgovoriti nanje, če vas takšno vprašanje še vedno doleti.

Ali imate kaj otrok?

To je tipično ilegalno vprašanje, prav tako pa mednje spada tudi »Ali načrtujete družino?« in »Koliko so stari vaši otroci?« Velikokrat izpade, kakor da delodajalec želi le vzpostaviti stik z vami in vas bolje spoznati, a vsako tako vprašanje ima globlji pomen. Kandidat ni primoran in ni dolžan odgovoriti na to vprašanje, je pa vsekakor njegova odločitev, kako bo nanj reagiral.
 

Obstajajo trije načini

Na licu mesta se ob postavljenem vprašanju lahko odločite, kaj boste storili v tem primeru.
 
1. Odgovorite na vprašanje
Na vprašanje lahko preprosto odgovorite iskreno in resnično, vendar se morate zavedati, da to storite na svojo roko. V vsakem primeru tvegate, da delodajalcu vaš odgovor ne bo všeč in boste ravno zaradi tega morda pogrnili na »testu«, lahko pa boste deležni dodatnih vprašanj, ki si jih niste želeli: »Koliko so vaši otroci stari?«, »Ali imate možnost hitro priti do varuške, če bi to bilo potrebno?«, »Kdo skrbi za otroke, ko ti zbolijo?«, »Kdo hodi po otroke v vrtec?« itd. Starost otrok je pomemben podatek za delodajalca, a kot že rečeno, ga lahko izpustite. Če menite, da je starost vaših otrok ključna in boste z njo, v primeru, da so otroci že starejši ali vsaj že znajo skrbeti zase tudi v primeru bolezni, opravili »test« z odliko, to informacijo povejte. Vprašanje glede varuške in vrtca je pomembno, saj s tem želi delodajalec izvedeti, koliko ste prilagodljivi. Boste lahko kdaj podaljšali delovni čas zaradi obsežnega dela? Boste kdaj zamujali v službo, ker morate najprej otroke peljati v vrtec in so se ravno tisti dan odločili, da se bodo kujali in vam tako oteževali odhod v službo? Vse te informacije so pomembne pri delodajalcu, a na vas je, da se odločite, ali jih boste z njim delili ali ne.
 
2. Odklonite vprašanje
Delodajalec točno ve, da so takšna vprašanja ilegalna, a pravico imate, da ga na to spomnite. Preprosto odklonite vprašanje in poveste, da takšnih osebnih stvari ne boste delili z njim, vsaj ne v prvem krogu razgovorov. Z odklonitvijo vprašanja lahko tvegate, da se boste delodajalcu »zamerili« in vas tako kljub odličnim sposobnostim in zavidljivim izkušnjam ne bo povabil v drugi krog razgovorov.
 
3. Preusmerite vprašanje ali nanj odgovorite diplomatsko
Strokovnjaki so mnenja, da je najboljši način za odgovor na takšna vprašanja ravno obratno postavljanje in vračanje teh. V primeru, da vas delodajalec vpraša po otrocih, mu lahko brezskrbno odgovorite na diplomatski način: »Vidim, da vam je družina pomembna… Ali imate otroke?« V primeru, da bo delodajalec vztrajal in spraševal o varuškah, vrtcih in bolniških, mu lahko odgovorite na način, da zasebno življenje še nikoli ni vplivalo na vašo kariero in tako bo tudi tokrat. Znate usklajevati več različnih življenjskih vlog? Pohvalite se, povejte, da ste organizirana oseba, ki zna ločiti osebno in poslovno življenje, hkrati pa vsako delo opravite do potankosti … V primeru, da bo delodajalec vztrajal pri svojih vprašanjih, ga lahko brez slabe vesti zmotite in vprašate: »Oprostite, ne vidim povezave s službo – mi lahko razložite še enkrat, za katero delovno mesto se prijavljam?«
 

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

 

Povezani članki

Delovno okolje in odnosi

Kako podpreti lokalna podjetja in podjetnike?

Ukrepi, ki jih je slovenska vlada sprejela kot odgovor na pandemijo koronavirusa, so ogrozili tudi lokalna, predvsem manjša podjetja. Nekatera so svoja vrata le začasno zaprla, medtem ko njihovi delavci ostajajo doma, druga pa so jih bila prisiljena zapreti za vedno.

Osebnostni razvoj

»V Ameriki vsak zase sprejme odgovornost za to, kako bo živel.«

Zgovorna Primorka Maja se je v Ameriko preselila leta 2014 in od takrat dalje se ji je dojemanje varnosti, zdravstva, izobrazbe, razdalje in trga dela popolnoma spremenilo. V študentskem kampusu v Novi Mehiki trenutno skrbi za prebivalce študentskega doma in opravlja prakso svetovalne delavke, za prihodnost pa si pušča še vse poti odprte. Z možem ju bo pot morda ponesla na Havaje, v Indijo, v Evropo oz. tja, kjer se bo za njiju odprla zanimiva priložnost.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

delovne izkušnje

20. 6. 2024

Kako brez izkušenj dobiti službo?

letni razgovor

2. 1. 2024

Temeljita predpriprava – ključ do uspešnega letnega razgovora

na razgovoru

18. 7. 2023

Ključna vprašanja, ki jih boste slišali na razgovoru

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki