• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • Kako (p)ostati organiziran in učinkovit pri delu?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Narava dela Velikost ekipe Trajanje projekta Delovno okolje Načrtovanje Urnik Urejen delovni prostor Določitev prednostnih nalog Varnostno kopiranje že opravljenega dela
Osebnostni razvoj Kariera

Kako (p)ostati organiziran in učinkovit pri delu?

Če želite pri delu ostati čim bolj organizirani, vzdrževati urejeno delovno okolje in vselej ujeti zastavljene roke pri projektih, se morate oborožiti s kombinacijo učinkovitih navad, orodij in strategij. Kadar načrtujete in skušate organizirati svoje delo, imejte v mislih vrsto dela, ki ga opravljate, saj se lahko metode med seboj bistveno razlikujejo.


26. 9. 2023

Da bi vam pomagali optimizirati svoje delo, smo spodaj nanizali nekaj dejavnikov, ki jih morate upoštevati, da bi bili kar najbolj organizirani in učinkoviti.

Narava dela

Naloge, vključene v projekt, lahko zahtevajo od vas pisarniško delo ali pa delo na terenu, zato se v takšnem primeru načrtovanje in viri zelo razlikujejo.

Velikost ekipe

Projekt je lahko individualna naloga ali pa zadolžitev za celo skupino. Ker se velikost ekipe lahko v različnih okoliščinah tudi spreminja, je treba pri načrtovanju imeti v mislih številčnost te ekipe ali celo več ekip.

Trajanje projekta

Kratkoročni projekti lahko trajajo le nekaj mesecev, zato je njihovo načrtovanje dokaj enostavno. Nekoliko zahtevnejše pa je načrtovanje dolgoročnih projektov, pri katerih mora biti vaša celotna konstrukcija dela še bolj natančna, saj morate upoštevati tudi več dejavnikov tveganja.

Delovno okolje

Logično je, da se delovno okolje razlikuje glede na vrsto dela. V industriji IT večino dela zaposleni opravijo v klimatiziranih pisarnah – temperatura delovnega okolja je lahko celo leto ista, če bi se delavci med seboj tako dogovorili. Povsem drugače je na gradbišču, kjer je delovno okolje odvisno od vremenskih razmer in letnega časa.

Toda eno je biti dobro organiziran pri delu, nekaj drugega pa biti učinkovit in hkrati zagotoviti še najboljše rezultate. Že od otroštva nas namreč učijo, naj bomo sistematični in organizirani. Če ste med tistimi, ki mu v zibko nista bili položeni urejenost in doslednost, si lahko pomagate s spodnjimi preprostimi taktikami, kako ostati organiziran.

Načrtovanje

Pomembno je, da celoten projekt načrtujete vnaprej. Zastavljeno nalogo temeljito analizirajte. Če gre za skupinski projekt, določite prave kandidate oziroma sodelavce, ki bodo sposobni izvesti posamezen del ali fazo projekta. Določite temeljne kompetence vsakega posameznika in jim nato dodelite naloge glede na njihove specifične sposobnosti.

Urnik

Ustvarite sistematičen urnik dela. Kadar gre za skupinski projekt, imejte vselej pripravljene tudi morebitne zamenjave posameznikov za vsako posamezno nalogo, saj lahko kdo zboli, vmes zamenja službo itn. Odsotnost enega posameznika ne sme motiti ali vplivati na delo drugega člana ekipe. Pri delegiranju dela upoštevajte delovne sposobnosti vsakega posameznika in temu primerno tudi razdelite zadolžitve.

Urejen delovni prostor

Delovni prostor mora biti urejen na čim bolj organiziran in logičen način. Vsaka stvar mora imeti svoj prostor in biti postavljena ali pospravljena na pravo mesto. Tako se izognete izgubi časa z iskanjem orodja, opreme, osnovnih dodatkov ali pripomočkov. Stvari naj bodo razporejene tako, da se že na prvi pogled zdijo urejene, hkrati pa morajo biti vsem zaposlenim tudi lahko dostopne. Pri načrtovanju pisarniškega prostora naj bo vodilo priročnost za celoten kolektiv oziroma prikladnost za vsakega zaposlenega.

Določitev prednostnih nalog

Projekti pogosto vključujejo več nalog in pomembno je, da te naloge razvrstimo po prednosti. Naloge razdelite po vrstnem redu pomembnosti; najpomembnejšo nalogo morajo opraviti najučinkovitejši posamezniki kot prvo. Preproste in nepomembne naloge pa prepustite ljudem, ki so počasni ali neučinkoviti. Določanje prednostnih nalog pomaga zmanjšati tveganje in izboljšati produktivnost.

Varnostno kopiranje že opravljenega dela

Ne glede na to, kakšno delo opravljate, bo to dandanes pustilo določeno digitalno sled. Vsaka organizacija mora vedno vzdrževati tudi ustrezno varnostno kopijo že opravljenega dela in nalog na strežnikih, kar je s sodobno tehnologijo hrambe v oblaku zelo enostavno. Oblak vam namreč pomaga ohraniti varnost podatkov, tudi če se vam računalnik pokvari.

Ljudje imajo napačno predstavo, ko mislijo, da biti učinkovit pri delu pomeni delati 8 ur dnevno, vsaj pet dni v tednu in pri maksimalni obremenitvi. Temu ni čisto tako, saj so ljudje, ki redno opravljajo standardno količino dela, vendar pri tem ohranjajo standarde kakovosti, vselej bolj cenjeni. Da bi bili pri svojem delu čim bolj učinkoviti, lahko razmislite o naslednjih prijemih.

→ (Samo)disciplina

Disciplina je pomembna ne samo pri vsakdanji rutini v življenju, ampak tudi pri delu. Primer: Tudi če ste samostojni podjetnik, bodite točni glede delovnega časa.

→ Bodite na tekočem

Pa naj gre za najnovejšo programsko ali strojno opremo v vaši panogi. Prav tako ne pozabite na redne posodobitve svoje programske opreme na zadnjo razpoložljivo različico.

→ Analizirajte zastoje dela

Ljudem in strojem je skupna ena stvar – ne eni ne drugi ne morejo delati ves čas in neprekinjeno. Skušajte razumeti individualne omejitve in ustrezno načrtujte nadaljnje delo.

→ Skrb za zdravje

Če ste šef organizacije, poskrbite, da bodo vaši zaposleni ostali zdravi. Zagotovite jim ustrezne okoliščine; naj bo delovno okolje veselo in brez stresa. Poskrbite, da bo imela vaša pisarna priročne ergonomske pisarniške stole, zaslone za prenosnike in monitorje itd.

Da bi bili na delovnem mestu kar najbolj učinkoviti, pa morate biti poleg upoštevanja zgoraj opisanih dejavnikov tudi čustveno srečni in uravnoteženi. Zato je priporočljivo, da si občasno vzamete tudi premor od napornega delovnega urnika. Čustveno svežino vam bodo pomagale ohraniti denimo počitnice z družino. Zaradi utrditve in izboljšanja vezi z družinskimi člani se boste namreč počutili varne, to pa vam bo dalo novega zagona in motivacijo za (še boljše) delo.

 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
5 sprememb

Osebnostni razvoj

»Potrebno je razmišljati tudi s srcem, le kam te to vodi ter kje se najboljše počutiš.«

Tujina je zelo dobra odskočna deska, za tiste, ki so pripravljeni trdo delati in sami nekaj vložiti. Povzpenjanje po karierni poti je v tujini precej bolj izrazito kot doma. Če znaš svoje sposobnosti upravičiti, se bo za odgovorno osebo vedno našla stopnica višje.

introverti in ekstraverti na delovnem mestu

Karierni nasveti

Doprinos introvertov in ekstravertov na delovnem mestu

Ste na zabavah nekje bolj v središču sobe ali raje dogajanje opazujete z obrobja? Ali sestanku prvi dvignete roko ali raje najprej zadeve tiho premislite, šele nato spregovorite? Kakšno povezavo ima vse to z delovnim mestom? Se vam morda zdi eden od sodelavcev nedostopen in odmaknjen? Morda drug preveč govori? Tokrat bomo podrobneje osvetlili, kaj pomeni, če je človek introvert ali ekstravert, in kako najbolje sodelovati z vsakim od njih – navsezadnje je zaradi tega lahko kolektiv močnejši in uspešnejši.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Vključitev v novo delovno okolje.

15. 5. 2025

14 korakov za uspešno vključitev v novo delovno okolje

kako se predstaviti na delu

25. 7. 2024

Kako se predstaviti na delu in pustiti dober prvi vtis

karierni nasveti, ki jih lahko preslišite

3. 1. 2023

Karierni nasveti, ki jih lahko preslišite

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki