Kako izkoristiti družbena omrežja za krepitev svoje (poslovne) podobe?
Splet je res »špasna« zadeva, saj lahko z njegovo pomočjo spremljamo, kaj se dogaja z nekdanjimi sošolci in starimi prijatelji. V oblak lahko naložimo fotografije z nedavnega družinskega kosila, navezujemo spletne stike in se pogovarjamo celo s popolnimi tujci. In to je samo osebni vidik. Če želite zagnati svoj posel, vam splet in družbena omrežja odpirajo zanimivo paleto možnosti in priložnosti za trženje vaše dejavnosti, iskanje potencialnih strank in sklepanje novih partnerstev. Toda stvari vas lahko kaj hitro preplavijo in preobremenijo, sploh če ste na začetku poti in vse počnete sami. Je LinkedIn sploh še relevantno poslovno omrežje? Bi morali presedlati na WhatsApp? In kaj je s Tik-Tokom?!!
Kako torej okrepiti svojo prisotnost na družbenih omrežjih?
Če se želite uspešno tržiti na družbenih omrežjih, potem boste morali vložiti malo več truda, kot zgolj ustvariti poslovni profil na strani Facebook. Če želite kar najbolje izkoristiti vse, kar vam ponujajo družbena omrežja, bodite pozorni na naslednje:
1. Izberite platformo, ki je najprimernejša za vas in vaš posel
V resnici je pomembno, da najdete platformo (ali platforme):
- na kateri je vaše občinstvo prisotno oziroma se tam tudi druži;
- ki vam je dobro znana in se ob njeni uporabi počutite udobno;
- je smiselna glede na vrsto posla, s katerim se ukvarjate oziroma ga vodite.
Uporabljajte torej platforme, ki bodo poplačale vaš vložen trud in čas. Recimo, da je vaš cilj zgraditi skupnost s člani skupine vaših sledilcev. Začnete lahko s Facebookom, nato pa se razširite na Instagram, če imate veliko število dobro posnetih, oblikovanih in privlačnih fotografij za skupno rabo. Nenazadnje se lahko preselite še na YouTube, če začnete za svoje občinstvo ustvarjati tudi videoposnetke. Lahko seveda eksperimentirate z drugimi platformami, recimo z WhatsAppom ali Tik-Tokom, da vidite, ali bi bile tudi te primerne, ampak za začetek sta Facebook in Instagram verjetno še najbolj logični izbiri.
2. Na svojo spletno stran vključite ikone za družbena omrežja samo na zavihku s stiki
Že res, da si želite pritegniti novo in povečati obstoječe občinstvo na družbenih omrežjih, vendar tega nikoli ne počnite na račun svoje spletne strani. Zato boste na spletnih straneh prekaljenih poslovnih mačk ali mačkov le redko (beri nikoli) opazili ikone za »sledenje« na družbenih omrežjih na vsaki podstrani ali zavihku. Ko obiskovalcem vaše spletne strani omogočite, da raziščejo vaše strani še na družbenih omrežjih, jim dejansko v usta položite izgovor, da mirne vesti zapustijo vaše spletno mesto. Vaš cilj je, da ostanejo, dokler ne začnejo načrtovati klica ali vas pokličejo. Zato postavite svoje ikone za povezavo do družbenih omrežij na zavihek Kontakt (kamor tudi sodijo). Drugo mesto, kamor lahko umestite ikone za povezavo do družbenih omrežij, je vaš blog. Seveda pa obstaja tudi drugi vidik – ikone za »deljenje« vsebine na družbenih omrežjih obiskovalcev običajno ne odženejo stran, temveč jim preprosto omogočijo, da delijo vašo vsebino na svojih profilih, preden se vrnejo k temu, kar so prej počeli na vaši spletni strani.
3. Bodite dosledni pri (osebnem) znamčenju
Ena boljših plati ustvarjanja prisotnosti na več platformah je, da lahko na vsaki svojim sledilcem ponudite izkušnjo po meri.
4. Naj bo vaša zgodba usklajena na vseh profilih
Vsaka družbena platforma vam omogoča, da poveste svojo »zgodbo«. V nekaterih primerih imate za to na voljo nekaj sto znakov, drugje pa cele strani. Pomembno je le, da je vaše sporočilo na profilih enako zgodbi, ki jo pripovedujete na svoji spletni strani, vendar prirejeno in prilagojeno glede na značilnosti za posamezno družbeno omrežje.
5. Skrbno izbirajte svoje (profilne) fotografije
Fotografije so pomemben del vaše spletne strani ali profilov na družbenih omrežjih. Pripovedujejo zgodbe, vzbujajo čustva in krepijo prepoznavnost vaše blagovne znamke. Na družbenih omrežjih vam ni treba skrbeti za velikost ali količino slik, ki bi upočasnile hitrost strani. Zato izkoristite to priložnost in s pomočjo družbenih omrežij s svojimi sledilci delite čim več ustreznih in privlačnih slik:
- Na vrhu strani pozicionirajte dobro fotografijo s svojim portretom ali logotip podjetja.
- Ustvarite pasico, ki se ujema z močnimi oblikovalskimi elementi vašega spletnega mesta.
- Vključite fotografije in videoposnetke v vse svoje objave, da hitro pritegnete pozornost, hkrati pa poskrbite, da bo vaša vsebina izstopala v poplavi podobnega gradiva.
Če ustvarjate poslovne profile na različnih družbenih omrežjih, potem bodite na njih tudi aktivni oziroma prisotni. Ustvarili ste jih, da potencialnim strankam služijo kot smerokaz do vaše spletne strani, zato bi vam morali pomagati usmerjati promet nazaj do nje. Tam namreč lahko potencialni uporabniki iz družbenih omrežij še naprej sodelujejo z vašo blagovno znamko in sčasoma izvedejo tudi transakcijo.

Osebnostni razvoj
Kaj bom, ko bom velik? Veščine in poklici prihodnost
Evropski center za razvoj poklicnega usposabljanja CEDEFOP že več let zbira podatke in pripravlja projekcije glede pričakovanih potreb v gospodarstvu držav EU. Platforme kot so Skills Forecast, Skills Panorama in Skills index ter številne Cedefopove publikacije in članki nam pomagajo pri razmisleku, kako naj se kot država, pa tudi kot državljani, pripravljamo na izzive prihodnosti. Katere so torej veščine prihodnosti? Kakšen je in bo vpliv digitalizacije na razvoj poklicev? Kakšne poklice lahko pričakujemo v prihodnosti - do leta 2030?