• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • Izobrazba ali izkušnje - kaj je pomembnejše?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Izobrazba ali izkušnje Od tega je najpomembnejše Zahtveni delodajalci želijo oboje Odločite se sami
Osebnostni razvoj

Izobrazba ali izkušnje – kaj je pomembnejše?

Če šele vstopate na trg dela, se najverjetneje sprašujete, ali so izkušnje pomembnejše od vaše izobrazbe. Morda se soočate s težavo, kako najti zaposlitev na svojem področju brez dodatnih izkušenj, in to vam meša glavo.


11. 12. 2023

V tem zapisu boste našli prednosti izobrazbe v primerjavi z izkušnjami in spretnostmi. Nato bomo več pozornosti namenili izkušnjam, na koncu pa ugotovili, zakaj so izkušnje enakopravne izobrazbi.

Izobrazba ali izkušnje

Po koncu študija veliko mladih diplomantov dvomi v to, ali so se sploh odločili za pravo smer in ali ne bi bilo bolj smiselno, da bi popolnoma spremenili karierno pot. Kako naj spremenijo karirero, če nimajo izobrazbe na tem področju? Kje je osnova, ki bi jo pričakoval prav vsak delodajalec? Je prepozno za spremembe?

Kaj od tega je pomembnejše

Študij vas bo posedel na stol in vam v glavo zasidral pomembnost diplome oz. Izobrazbe na splošno. Veliko profesorjev, še posebej zdravnikov, odvetnikov in inženirjev, jo zahteva, in med razpisi za delo jo bodo najverjetneje napisali kot prvo zahtevo za prijavljene kandidate.

Zakaj potrebujemo izobrazbo? Daje nam strokovna znanja in spretnosti, da lahko raziskujemo, analiziramo in upravljamo s svojim časom. Stopnja izobrazbe bo tudi delodajalcem dala vedeti, da ste ukaželjni in se hitro učite.

Mladi samostojni podjetnik vam bo povedal, da so izkušnje vseeno pomembnjše od izobrazbe. Če začnete z delom že med študijem, se boste istočasno učili in si ob koncu fakultete pridobili že nekaj let cenjenih delovnih izkušenj.

Kadroviki in zaposlovalci bodo v tem primeru opazili, da ste delovni in posledično bo vaše uvajanje trajalo veliko manj časa, kot bi ga porabili, če bi morali uvajati nekoga, ki niti enega dne v življenju ni delal. Prav tako bodo dobili občutek, da ste resen kandidat, saj kljub nekajletnemu delu na tem področju še vedno niste obupali.

Zahtevni delodajalci želijo oboje

Odgovor na glavno vprašanje ni tako enostaven. Zahtevni delodajalci namreč želijo oboje. Najbolje je, da pripravite kombinacijo obojega. Med akademskim študijem si poiščite delo, ki vam bo prineslo delovne izkušnje in preko katerega boste praktično poglobili znanje, pridobljeno na fakulteti. Z delom boste dodobra spoznali tudi trg dela in zahteve delodajalcev, zato vam bo skok v “odraslo” življenje enostavnejše, kot tistim, ki niso delali niti enega dneva.

Če so vas zaposlili zaradi izkušenj, imate službo, a nimate primerne šole, se pri svojem delodajalcu pozanimajte, ali bi bil pripravljen počakati (in morad financirati) nekaj let, da dokončate svoj študij.

Odločite se sami

Večina delodajalcev si od svojega kandidata želi tako praktične, kot teoretične sposobnosti. Zato vam toplo svetujemo – če kolebate med tem, kaj od tega je pomembnejše, takoj prenehajte.

Veliko delodajalcev se za svojega kandidata odloči tudi na podlagi osebnosti in povezave, ki ga z njim ustvarijo na razgovorih. Nekatere mehke veščine se lahko naučite tudi drugje, in ravno mehke veščine so tiste, ki danes ogromno štejejo.

 
Avtor: Ekipa MojeDelo.com
 
Povezani članki
reči ne

Karierni nasveti

Kako učinkovito reči NE!

Seveda želite biti kos svojim delovnim nalogam, imeti dobre odnose s sodelavci in nadrejenimi ter izpolniti pričakovanja – a to ne pomeni, da morate vsem nalogam in zahtevam vedno reči »da«. Razkrivamo, kako učinkovito in prijazno reči ne – pa naj gre za direktorja podjetja ali najljubšega sodelavca.

razgovor

Razgovor

10 pametnih vprašanj, ki jih morate postaviti na razgovoru

Na trgu, kjer se drenja huda konkurenca, je zadnje, kar si želite, ostati neopažen. Kljub vsemu kandidati, ki iščejo novo zaposlitev, neprestano delajo isto napako, brez da bi sploh pomislili, da počnejo kaj narobe.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

delovni naziv

15. 4. 2025

Je delovni naziv pomemben in zakaj?

izkušnje na delu

16. 5. 2023

Kako pomembne so delodajalcem izkušnje?

trajnost in kariera

27. 2. 2024

Kako ustvariti trajnostno poklicno pot?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki