• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • 4 fraze, s katerimi izgubljate zaupanje drugih
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1. »Nisem prepričan, ampak …« 2. »Nekako« ipd. 3. Mogoče, najverjetneje, potencialno … 4. Uporaba preteklika, namesto sedanjika
Osebnostni razvoj Nasveti

4 fraze, s katerimi izgubljate zaupanje drugih

Na delovnih mestih postajajo medsebojni odnosi vedno pomembnejši, česar se zavedajo tako delodajalci kot zaposleni. Ravno zaradi tega imamo težave pri izražanju ukazov in določanju nalog, saj si ne želimo, da nas imajo za avtoritativne in stroge, takšno izražanje pa nas naredi manj jasne, manj samozavestne in neprepričljive.


9. 11. 2024

Z namenom, da bi se izognili napačnim predstavam in mnenj sodelavcem, iz svojega besedišča poskusite izbrisati naslednje izraze, s katerimi ljudje izgubljajo zaupanje v vas.

1. »Nisem prepričan, ampak …«

Lažna samozavest je včasih hujša, kot izkazana nevednost, a z izrazom »Nisem prepričan,« ustvarite sliko neznanja in nesamozavesti. Ko zaposleni reče svojemu nadrejenemu: »Nisem prepričan, ampak mislim, da bom nalogo končal do petka,« ta pokaže nejasnost in možnost, da bo naloga opravljena mogoče šele naslednji teden. Obstaja več primernih načinov, da zamenjate način govorjenja, kot je: »Čakam poročila drugih sodelavcev in v kolikor dobim vse podatke do jutri, bom delo dokončal do petka.« Tako delodajalcu pokažete, da veste, kaj delate in o čem govorite.

Druge podobne fraze, ki se jim je priporočljivo izogibati, so: »to je le moje mnenje«, »težko rečem«. Nobena od skromnih izjav ne pomaga pri dokončanju zahtevne naloge, hkrati pa daja sliko o tem, da je situacija popolnoma nejasna in nekontrolirana.

2. »Nekako« ipd.

Ko slišite izjave »Nekako mislim, da …« ali »Nekako sumim …«, je jasno, da oseba noče izraziti svojega mnenja, povedati resnice ali pa da ne ve, o čem je govora. Predstavljajte si, da vam finančni svetovalec svetuje: »Nekako mislim, da bi morali investirati v to podjetje.« Bi zaupali takšnemu nasvetu? Delodajalec lahko izjavi: »Nekako sem mnenja, da si dobro opravil delo.« Bi mu verjeli in to jemali kot pohvalo ali bi morali na podlagi te prikrite kritike spremeniti način dela in se izboljšati?

Omenjene fraze ne ustvarjajo le nejasnosti vseh zaposlenih v podjetju, temveč tudi širijo nesamozavest in netransparentnost, čemur se podjetja izogibajo.

3. Mogoče, najverjetneje, potencialno …

Takšne in podobne besede so znak neodločnosti. Ko zaposleni svojemu nadrejenemu reče: »Projekt je najverjetneje že končan,« namesto, da bi izrazil točen dan, ko bo v resnici prišlo do konca, svojemu delodajalcu ponudi možnost, da si sam interpretira razloge, zakaj naloga še ni opravljena. Računalničar v podjetju bo na napako v vašem računalniku odgovoril: »Najverjetneje bom težavo odpravil hitro.« Je to dobra ali slaba novica? Kdaj lahko pričakujete popravljen aparat?

4. Uporaba preteklika, namesto sedanjika

Kolikokrat ste že bili na sestanku in slišali »Razmišljal sem, da bi morali storiti to že prej«? Takšne izjave podajajo mnenje, da je za kakršnekoli spremembe že prepozno in da je celotna skupina zamudila primeren čas zanje. Namesto zgoraj omenjene fraze raje uporabite drugačen pristop, npr.: »Mislim/razmišljam, da bi morali …« Z njimi se boste izognilli nejasnostim in nesamozavesti.

V kolikor si želite postati dober retorik, ki mu ljudje zaupajo in verjamejo vanj, se je potrebno izogibati takšnim in drugačnim izjavam, ki dajejo slab vtis. Z njimi si verjetno želite izraziti milejši pristop do težave, a dosegli boste ravno obratno.

 

Anja Damjanović za MojeDelo.com
Povezani članki
ECDL spričevalo

Osebnostni razvoj

ECDL spričevalo – nujnost ali prednost?

S sodobno tehnologijo se srečujemo vsepovsod. Od pametnih elektronskih naprav v obliki mobilnih telefonov ali nadzornih plošč pomivalnih strojev do osebnih in prenosnih računalnikov na delovnem mestu, v šoli ali doma. Živimo v okolju, ki se pogosto identificira kot informacijska družba, zato nesprejemanje sodobnih orodij prav gotovo ni dobrodošlo. Seveda obstaja upravičen dvom, da je pretirana uporaba vseh dobrin modernega časa prava pot do osebne sreče in kakovostnega življenja, zato je razumna presoja nujno potrebna. Ampak to je že druga zgodba.

lastnosti bančnika

Osebnostni razvoj

4 zmagovalne lastnosti bančnika

Čeprav imajo Banke v slovenski javnosti slabo ime, še ne pomeni, da ljudje, zaposleni v bančništvu, niso sposobni in svojega dela ne opravljajo z veseljem in vnemo. Delo v bančništvu zahteva celega človeka, torej takšnega, ki se je pripravljen kdaj tudi odpovedati mirnim dnem ali celo mesecem ter jih zamenjati s stresnimi. Zahteva nekoga, ki bo znal hitro in preudarno reagirati v težkih situacijah in ob tem sprejemati pomembne odločitve.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

učinkovita komunikacija

19. 1. 2025

Govorite uspešno!

introverti in ekstraverti na delovnem mestu

17. 10. 2023

Doprinos introvertov in ekstravertov na delovnem mestu


5. 2. 2025

Česar si ne želite, a morate …

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki