• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Osebnostni razvoj
  • 10 korakov do popolne predstavitve svojega projekta ali ideje
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1. Korak: Resnično razumite namen svoje predstavitve 2. Korak: Spoznajte svoje občinstvo 3. Korak: Raziskujte 4. Korak: Izberite glavne točke svoje predstavitve 5. Korak: Dodajte uvod 6. Korak: Napišite še zaključek 7. Korak: Razmislite o prehodih med različnimi temami 8. Korak: Določite slog vaše predstavitve 9. Korak: Vaja dela mojstra 10. Korak: Izpeljite odlično predstavitev
Iskanje zaposlitev Osebnostni razvoj Kariera

10 korakov do popolne predstavitve svojega projekta ali ideje

Predstavitve projektov in kompleksnih zamisli so lahko stresne. V kratkem času morate namreč pod pritiskom predstaviti ogromno količino informacij. Razkrivamo 10 korakov, ki vam bodo pot do popolne predstavitve olajšali.


15. 12. 2023
predstavitev projekta

1. Korak: Resnično razumite namen svoje predstavitve

Ugotovite razlog za predstavitev vašega projekta in jo načrtujte na podlagi tega.  Predstavljate obseg projekta, dejavnike uspeha, mejnike projekta, obvladovanje tveganj ali kaj drugega? Prepričajte se tudi, ali je namen predstavitve obvestiti občinstvo ali jih prepričati.
 

2. Korak: Spoznajte svoje občinstvo

Kdo sestavlja vaše občinstvo? Vaš šef, direktor, vodje vaše ekipe? Klient ali zunanja organizacija? Vaše občinstvo določa, katere točke vaše predstavitve so najpomembnejše in katere lahko izpustite. Glede na njih izbirate tudi najbolj primeren jezik.
 

3. Korak: Raziskujte

Zdaj veste, zakaj pripravljate predstavitev in za koga. Odgovoriti si morate še na vprašanje »Kaj te ljudi zanima?« Verjetno boste skoraj zagotovo vključili cilje, premislite pa tudi o finančnih podatkih. Vodstvo običajno zanima tudi točka tveganja.
 

4. Korak: Izberite glavne točke svoje predstavitve

Glavne točke so majhne trditve, ki zahtevajo utemeljitev. Na primer: »Morali bi razmisliti o širitvi področja uporabe.«, »Potrebovali bomo novo programsko opremo.«,… V bistvu gre za najpomembnejše teme, ki jih predstavljate.Če na primer trdite: “Moramo podaljšati izvedbeni rok,” trditev utemeljite s “Prejšnji teden smo imeli izpad storitve, ki nam je otežil pravočasne rezultate” in “Zato smo načrtovali nakup nove programske opreme, ki bi nam omogočila pravočasno doseganje izvedbenih rokov.”  

5. Korak: Dodajte uvod

Vsak dober uvod ima tri dele:
  1. Del, ki zagotovi poslušalčevo pozornost: Prve sekunde so najpomembnejši del vašega govora, saj vas bo v teh nekaj sekundah vaša ekipa presodila kot govorca. Začnite svojo predstavitev s citatom, zanimivo statistiko ali zgodbo. 
  2. Del, v katerem predstavite svojo tezo: Vaša teza je zgolj povzetek glavnih točk. Dober primer bi bil: “Na splošno projekt dobro napreduje, vendar moramo narediti nekaj manjših sprememb, da se premaknemo naprej” ali “Imam podroben načrt projekta, ki vam ga bom danes pokazal.”
  3. Del, kjer naredite kratek predogled raziskave:  Upoštevajte Aristotlov nasvet “Povej jim, kaj jim boš povedal in kaj si jim povedal.” Predogled prikazuje vaše glavne točke. To bi lahko izgledalo nekako takole: “Najprej bom govoril o cilju projekta. Nato bom predstavil našo časovnico in zaključil z rezultati.”
 

6. Korak: Napišite še zaključek

Najboljši način za zaključevanje predstavitev je povzemanje. Povzetek je v svojem bistvu precej podoben predogledu – ponovite, kar ste že povedali. Preprosto lahko poudarite tudi: “Naš projekt ima jasne cilje, natančen časovni okvir in zagotovljene rezultate.” Dva najpreprostejša zaključka sta čas za vprašanja in zahvala poslušalcem.
 

7. Korak: Razmislite o prehodih med različnimi temami

Priporočamo uporabo prehodov in kažipotov. Oba načina sta dokaj enostavna. Prehod poslušalce opomni na temo, ki ste jo pravkar pojasnili in jih nato usmeri k naslednji točki. Na primer: “Zdaj, ko smo pokrili cilje projekta, spregovorimo o časovnici.”
 
Kažipoti pa so enobesedni prehodi, na primer “vendar” ali “posledično”, ki pomagajo osvetliti potek logike razmišljanja. Tovrstni retorični pripomočki pomagajo vašim poslušalcem tudi pri spremljanju vaše predstavitve.
 

8. Korak: Določite slog vaše predstavitve

Nekatere predstavitve so humoristične, druge navdušujoče, tretje pa polne suhoparnih podatkov. Predstavitve načeloma izvirajo iz sloga predavatelja, zato bo vaša osebnost zagotovo zasijala skozi samo predstavitev. Katerikoli slog izberete, pa ne pozabite upoštevati treh osnovnih pravil:  
  • Bodite jasni: Izogibajte se medmetom in žargonu.
  • Bodite jedrnati: Vse, kar niso glavne točke ali prehodi, izključite iz vaše predstavitve.
  • Bodite konkretni: Svojim poslušalcem ponudite oprijemljive podatke in pojasnila.

9. Korak: Vaja dela mojstra

Vadite vaš govor in ga medtem še dodatno izpilite. Besede, ki sicer na papirju zvenijo odlično, so lahko v govorjeni besedi nerodne. Ni potrebno, da si govor do potankosti zapomnite. Namesto tega si raje izpišite oporne točke, ki vam bodo služile, če se kje zataknete. Ključno je, da ste sproščeni, saj se bodo potemtakem sprostili tudi vaši poslušalci.
 

10. Korak: Izpeljite odlično predstavitev

Ne bodite nervozni. Dobro vam bo šlo, saj ste dovolj vadili in zato bo vaša predstavitev organizirana, jasna in zabavna. Predlagamo, da si prinesete tudi kozarec vode. Ob vsakem požirku boste namreč s samo predstavitvijo naredili premor, kar vam bo omogočilo trenutek, da se spomnite vaše naslednje točke.
 
Katero orodje za izdelavo predstavitve uporabiti? Med orodji, ki jih uporabljamo za predstavitve še vedno izrazito prevladuje PowerPoint, kjer se večina zadovolji z že vnaprej pripravljenimi temami. Vseeno pa sugestiramo, da če res želite narediti dober vtis in pritegniti vaše poslušalce, se poigrajte z ustvarjanjem na eni izmed spodnjih oblikovalskih platform:
  • Prezi 
  • Adobe Spark
  • Canva
  • SlideBean
Če predstavitev ne ustvarjate sami in potrebujete vsebino od vaših sodelavcev ali sošolcev, predlagamo uporabo Google Slides, ki omogoča skupno izdelovanje predstavitve, sočasno iz različnih uporabniških računov.
 
Še zadnji nasvet pred vašo predstavitvijo? Naspite se, zdravo jejte in telovadite. Zdravo telo namreč dopolnjuje vaš um. Zelo dobrodošlo orodje pri sami predstavitvi so tudi izročki, ki vsebujejo ključne točke predstavitve in jih po koncu izročite vašim poslušalcem. 
 
Avtor: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
navade srečnih ljudi

Osebnostni razvoj

11 navad srečnih ljudi

Neprestano stremimo nečemu – bodisi napredovanju, nakupu novega avtomobila, iskanju sanjskega partnerja … To nas vodi k mišljenju, da bomo srečni le takrat, ko iskano najdemo. Raziskave Univerze v Nortwestern-u kažejo, da takšna sreča ne traja veliko časa. Presenetljivo so ugotovili, da je intenziteta omenjene sreče na enako ravni kot obdobje po tem, ko zadenemo velik znesek na loteriji.

strupeni sodelavci

Delovno okolje in odnosi

Trije tipi strupenih sodelavcev, ki se jih morate izogibati

Najverjetneje ste bili kdaj primorani delati s sodelavci, ki vam niso bili najbolj po godu, kajne? Popolnoma logično in normalno je, da se ne razumete z vsemi, saj vsak od nas za seboj »vlači« svojo zgodbo, ki ga je naredila takšnega, kakršen je – drugačnega od vas. Tako se moramo soočati z zoprnimi, nesramnimi kolegi, ki navsezadnje niso nič v primerjavi s tistimi strupenimi.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki