• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Iskanje zaposlitev
  • Zmagovalna spremna pisma vodijo do želene službe
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Splošni nasveti za spremna pisma Kako začeti? Kako zaključiti?
Iskanje zaposlitev Življenjepis in spremno pismo

Zmagovalna spremna pisma vodijo do želene službe

Spremno pismo, v katerega vložite veliko truda in je prilagojen podjetju, kjer se želite zaposliti, je prvi korak do odgovora. Ste v življenjepisu napisali, da imate dobre komunikacijske sposobnosti? Dokažite to tudi v spremnem pismu.

3. 5. 2023

Ni potrebno, da ste Ivan Cankar in pišete romane, ko želite nekoga prepričati, temveč bodite jasni, konkretni in prepričljivi. Pokažite, da ste v pismo vložiti veliko truda in da si zares želite zagrabiti to priložnost. Samo pomislite, kako enostavno se je v teh časih prijaviti na razpis preko spletnih obrazcev … To lahko stori vsak. Ne more pa vsak napisati kvalitetnega spremnega pisma. Da vam priložnost, da prijavi dodate osebno noto.

Splošni nasveti za spremna pisma

Spremno pismo naj bo dolgo tri do pet odstavkov, a ne več kot eno stran. Uporabljajte enostavno in čitljivo pisavo, kot je Times New Roman, Arial ali Calibri. Ne barvajte ga kot pobarvanke – pustite ga črnega. Bodite profesionalni, a ne preveč. Izogibajte se formalnim frazam.

Kako začeti?

V kolikor se prijavljate na razpis, ki je last »konzervativnega« podjetja, kot je zdravstvo, finance, pravo, na začetku ne izpustite informacije o vašem imenu in priimku, naslovu, datumu, nadaljujte pa z njihovimi podatki. Če je podjetje modernejše, namesto svojega domačega naslova zapišite elektronski naslov.

Veste, kdo je oseba, ki bo prebrala spremno pismo? V kolikor po kratki raziskavi tega ne morete ugotoviti, osebo naslovite kot »Spoštovani!«, še bolje pa bo, če ga naslovite kar s priimkom.

Prvi odstavek naj poudari, zakaj ste dobra izbira za podjetje. Ne pišite na dolgo in široko, zakaj bi vas morali zaposliti, temveč informacijo strnite v enem ali dveh stavkih, kjer bo bralec našel vse, kar potrebuje, da se pusti prepričati.

Poskusite pridobiti pozornost bralca in se prodati. Pismo naj bo personalizirano – si želite delati v majhnem podjetju? To tudi navedite. Poznate koga, ki je močno pohvalil podjetje? Zapišite. Če se vam zdi, da je ta oseba dobra znanka podjetja, jo navedite z imenom in priimkom.

Izkušnje navajajte po relevantnosti in po pomembnosti. Je bilo kaj takega, kar vas je navduševalo? Napišite, zakaj. Prav tako ne hranite besed pri navajanju uspehov, ki ste jih tekom izkušenj dosegli.

Kako zaključiti?

Zaključek spremnega pisma naj ne bo dolg. Ne zapisujte standardnih stavkov, kot so »Prosim za odgovor,« ali »Hvala za pozornost.« To napišejo prav vsi.

Namesto tega sestavite močen povzetek vsega. Primer: »Najboljši delovni dnevi so največkrat najdaljši in najtežji – takrat se domov namreč odpravljam z zadovoljivo mislijo, da sem bil izredno produktiven.«

Anja Damjanović za MojeDelo.com
Povezani članki
ponudba za delo ocena

Iskanje zaposlitev

Kako oceniti ponudbo za delo

Prehodili ste trnovo pot – pisali in prirejali ste svoj življenjepis, se trudili s spremnimi pismi, vztrajno pošiljali prošnje, prejeli povabilo na razgovor, zdaj pa je napočil trenutek, ko so vam delo tudi ponudili. A zdaj ste se znašli pred novo zagato – je ponudba za zaposlitev, ki leži pred vami, dobra ali slaba?

izkušnje na delu

Iskanje zaposlitev

Kako pomembne so delodajalcem izkušnje?

Za zaposlitev potrebujete delovne izkušnje, a za pridobitev izkušenj potrebujete službo. Dilema, s katero se dnevno spoprijemajo iskalci prve zaposlitve, sploh ob iskanju želene, da ne rečemo sanjske službe: imam naziv in diplomo, izkušenj pa ne. Skoraj polovica ljudi pa tako ali tako pove, da pridobljena diploma za njihovo trenutno službo ni pomembna. Začaran krog, ki pa ga ni nemogoče prekiniti.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Ženska s primeri spremnih pisem

31. 1. 2023

Primeri spremnih pisem

spremno pismo, po katerem si vas bodo zapomnili

29. 9. 2022

Spišite spremno pismo, po katerem si vas bodo zapomnili

Spremno pismo

27. 7. 2016

Spremno pismo, vaša vstopnica do intervjuja!

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki