• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Iskanje zaposlitev
  • Vse kar moraš, je začeti »brcati v pravi prestavi«
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Matija, kdaj je tvoj hobi postal tvoja služba? To da je tvoja služba tvoj hobi in da uživaš v turističnih destinacijah, se sliši precej romantično, pa vendarle, za tem stoji cela ekipa, ki dela celo leto, kajne? Kako si delo razdelite? Čeprav je podjetje zraslo iz hobija, vam verjetno vzame ogromno časa. Kako usklajujete čas za delo, družino/prijatelje, hobije? Je to sploh mogoče uskladiti? Kje je meja med delom in hobijem? S podjetništvom ste pričeli predvsem zaradi ljubezni do potovanj in kajtanja. Je recept za uspeh res to, da delaš, kar te najbolj veseli? Slovenija ne slovi ravno po inovativnosti, kreativnosti, mnogo bolj po rutini, ki pa danes in v bodoče ne prinaša več uspeha. A če bi vi delali rutinsko, bi postali le eden izmed mnogih ponudnikov. Kako ohranjati konkurenčnost? Ljudje delamo napake. Katera je vaša največja napaka, ki ste jo storili v tem času? Spontan zavoj na vaši poslovni poti ali trdno začrtana pot naslednjih 5 let? Ali ste človek, ki ga lahko zanese tudi v kaj danes nepričakovanega? Kje se vidite v prihodnje? Kaj svetujete mladim na trgu dela?
Iskanje zaposlitev delovno mesto Motivacija Razvoj

Vse kar moraš, je začeti »brcati v pravi prestavi«

Ko prvič stopiš na sup, si njihov. Pa supi niso edine deske, ki jih imajo. Tu so še kajti, s katerimi so posel začeli, in vse kar sodi zraven. Dodali so še slackline. Športni navdušenci so iz hobija naredili posel in posameznikom ponujajo točno tisto, kar potrebujejo: gibanje, užitek, sproščanje – vse troje, zapakirano v naravi. Pogovarjali smo se z Matijo Pivkom, tistim, ki je imel vizijo, vložil trud in pogum, da vse skupaj postavi tudi v podjetniško okolje in na trg.


5. 4. 2025
moraš
Matija v svojem elementu.

M.D.: Matija, kdaj je tvoj hobi postal tvoja služba?

Matija: »Študiral sem elektrotehniko in podjetništvo in na koncu doštudiral, da hočem imeti svoje podjetje, početi tisto, kar obvladam in v čemer res uživam. Seveda sem prej počel že 1001 stvar, ampak kajtanje me je res prevzelo in tako se je začelo. Na samem začetku sem želel kajtati najbolje in vedeti prav vse, zato sem v tujini naredil licenco za inštruktorja kajtanja. Začeli smo prodajati opremo, postavili šolo kajtanja, ki jo sedaj izvajamo na najboljših kajtarskih destinacijah po celem svetu (v Braziliji, na Šrilanki, Zanzibarju, Karibih, Maroku, Italiji, itd). Naše stranke so večinoma iz Slovenije, vse več pa na naše tripe hodijo tudi tujci, ki jim je všeč naš koncept. In enako se je zgodilo na področju supanja. V našem repertoarju je že 20 destinacij za supanje po celi Sloveniji, izvajamo tečaje supanja po ASI (Academy of Surfing Instructors) metodi, teambuildinge za podjetja. Pravkar vpeljujemo koncepta SUPfit in SUPjoge v bazenih ter se ukvarjamo s širitvijo na tuje trge.

Moja služba je moj način življenja. Iz tega dejstva tudi izhaja ime blagovne znamke Bananaway. »Way of life« oz., če bi naredil podaljšek koncepta »Active way of life«. Drugi del sestavljanke se nanaša na banano, sadež, ki nam da potrebno energijo in s katero povezujemo vse naše aktivnosti, saj jo imamo vedno s seboj na spotih. Moj poslovni načrt in cilji so ves čas v glavi. Dolgoročno natančno vem, kam korakamo, se pa stvari na krajši rok nenehno spreminjajo in se prilagajajo. Pogosto se stvari ne odvijajo tako, kot bi zaželel, tako kot jih napišeš na papir, ampak to ni nujno slabo. Potrebuješ pogum in željo, da se odločiš, potem pa se pa s trdim delom in vizijo da vse narediti. Tako kot na supu – na začetku se malo maješ, mogoče parkrat padeš v vodo, potem pa že veslaš kamor hočeš. Včasih tudi na polno proti toku.

M.D.: To da je tvoja služba tvoj hobi in da uživaš v turističnih destinacijah, se sliši precej romantično, pa vendarle, za tem stoji cela ekipa, ki dela celo leto, kajne? Kako si delo razdelite?

Matija: »Ta intervju pišem ravno na Mauritiusu in je res kar romantično.  Naše področje delovanja je kar široko. V osnovi delimo delo na področje kajtanja (šola in potovanja), supanja (šola in izleti) in pa trgovino z vodilnimi blagovnimi znamkami na tem področju. Red Paddle Co napihljivi supi, ki so postali pravi trend v Sloveniji, priznana oprema za kajtanje BEST in od sedaj tudi vrhunske neoprenske obleke O’Neill. Dobra oprema je pomembna pri vseh športih in naša prednost je, da prodajajo inštruktorji, ki znajo svetovati pri nakupu. Trenutno nas je 5 zaposlenih, tim pa sestavljajo tudi štirje zunanji inštruktorji. Pozimi se bolj posvečamo kajtarskim potovanjem, trgovini in planom za prihodnjo sezono, ki jim kar ni konca. Sezona supanja v Sloveniji je kar kratka, zato jo moramo dobro izkoristiti, pri čemer pa je ključnega pomena načrtovanje. Med glavno sezono smo vsi zasedeni od jutra do večera, vse vikende. Je zelo naporno, ampak nam je to delo všeč in ga z veseljem opravljamo. Ekipa je majhna, ampak res dobra, kar je pri majhnih podjetjih odločujoče. Vsi smo inštruktorji in hkrati strokovnjaki za eno od področij. Tako ves čas združujemo pisarniško delo in delo z ljudmi na terenu. Ves čas se širimo in iščemo nove ideje. Usklajevanje vsega je najtežje delo in velikokrat si moramo priskočiti na pomoč.«

M.D.: Čeprav je podjetje zraslo iz hobija, vam verjetno vzame ogromno časa. Kako usklajujete čas za delo, družino/prijatelje, hobije? Je to sploh mogoče uskladiti? Kje je meja med delom in hobijem?

Matija: »Ekipi ti športi predstavljajo sam način življenja. Enostavno jih imaš rad in se z njimi ukvarjaš v pisarni in v prostem času. Vse je odvisno od tvoje percepcije – lahko si predstavljaš, da si cele dneve na delovnem mestu in garaš, lahko pa si predstavljaš, da ustvarjaš in gradiš. Sam raje ustvarjam. Verjetno je moj pozitiven »state of mind« povezan s samo industrijo in s sproščenostjo ljudi, s katerimi delam. Na kite destinacijah spoznam ogromno novih zanimivih ljudi, z nekaterimi smo postali pravi prijatelji in se dostikrat dobimo na pijači. Super je, ko vidiš, da se ljudje prijavijo na novo potovanje. S tem dobiš potrditev, da so zadovoljni, potrditev, da nekaj delaš v redu, kar ti da zagon za naprej. Pomembno pa je, da v odnosi s temi ljudmi znaš preklopiti med prijateljskim in profesionalnim odnosom. Zavedati se moraš, da je potovanje tvoja služba, da si odgovoren za počutje udeležencev in da morajo ostati zadovoljni. Ni vedno enostavno. Ko se nam na tripu kaj zalomi, se posledice potencirajo s številom udeležencev. Zaenkrat nepredvidljivih kriznih trenutkov ni bilo veliko. V stresnih trenutkih znam razmišljati s trezno glavo in do sedaj smo vse odlično speljali. Podjetje ti v vsakem primeru vzame veliko časa. Tudi takrat, ko fizično nisi v službi, razmišljaš o projektih, o novih sistemih ali produktih, ki bi jih rad vpeljal oz. izboljšal, itd. v glavi ti ves čas dogaja… Ni se lahko odklopiti, sam si moram zavestno vzeti čas zase in načrtovati stvari, ki niso povezane s službo. «

M.D.: S podjetništvom ste pričeli predvsem zaradi ljubezni do potovanj in kajtanja. Je recept za uspeh res to, da delaš, kar te najbolj veseli?

Matija: »Tudi jaz nisem vedel, s čim bi se ukvarjal vse do 21. leta. Preizkušal sem različne stvari, delal kar lahko, užival. Enkrat sem ugotovil, da pa le obstaja stvar, ki bi jo rad počel; in to redno. Sicer potem, ko si v biznisu, večinoma časa delaš vse drugo, kot to kar si želel v prvi vrsti. Moj delovnik je sestavljen večinoma iz sestankov, dela s papirji, načrtovanjem, usklajevanjem, prodaje, itd. Kajtam veliko manj kot takrat, ko kajtanje ni bila moja resna služba. Ampak rad to počnem, ko vidim kako Bananaway in ekipa skupaj rastemo.«

M.D.: Slovenija ne slovi ravno po inovativnosti, kreativnosti, mnogo bolj po rutini, ki pa danes in v bodoče ne prinaša več uspeha. A če bi vi delali rutinsko, bi postali le eden izmed mnogih ponudnikov. Kako ohranjati konkurenčnost?

Matija: »Predvsem si drznemo sami preizkušati novosti in razmišljati o obliki produkta, ki bi bil uspešen tudi v Sloveniji. Včasih pogledamo trende v tujini, jih malo prilagodimo za naš trg ter testiramo. Na vseh področjih, tudi v oblikovanju novih športnih aktivnosti in doživetij, so na zahodu vedno malo pred nami, kar je vredno izkoristiti. V preteklosti se je že zgodilo, da so ljudje podvomili v uspešnost novega produkta, ki smo ga lansirali, ter me postavili pred vprašanje: »Ja kdo bo pa za to plačal?«. Ampak vedel sem, da mi je stvar zanimiva, vztrajal in poiskal meni podobne ljudi. Konkurenčnost je sicer najbolje ohranjati z razlikovanjem od drugih in ne s posnemanjem. Če stremiš h kvaliteti in ne kvantiteti tudi ni nobene potrebe po zniževanju cen.«

M.D.: Ljudje delamo napake. Katera je vaša največja napaka, ki ste jo storili v tem času?

Matija: »Verjetno to, da nisem še bolj zaupal v svojo idejo in dejansko možnost da živiš od nečesa, kar ti je v bistvu hobi. Zagotovo ni enostavno dobiti primernega kapitala za izvedbo, spoznati pravih ljudi, ki ti lahko pomagajo, in sestaviti najboljše ekipe. Na eni strani te navzgor vleče želja po ustvarjanju, na drugi strani »slovenski razum«. S tem mislim predvsem na mentaliteto, ki jo imamo oz. smo jo dobili od staršev. Poišči varno službo, ne tvegaj, kaj pa če vse izgubiš, samo kredita ne vzeti itd.«

M.D.: Spontan zavoj na vaši poslovni poti ali trdno začrtana pot naslednjih 5 let? Ali ste človek, ki ga lahko zanese tudi v kaj danes nepričakovanega? Kje se vidite v prihodnje?

Matija: »Z zastavljenimi cilji se ti življenje začne odvijati v zastavljeno smer, vse kar moraš, je začeti »brcati v pravi prestavi«. V prihodnje upam, da bom počel še vedno iste stvari, ampak na veliko širšem nivoju. Se pa ljudje ves čas spreminjamo, rastemo in prilagajamo tako, da nikoli ne veš, mogoče me pa zanese tudi kam drugam. Pustimo se presenetiti.«

M.D.: Kaj svetujete mladim na trgu dela?

Matija: »Pojdite po svetu, potujte in opazujte, kaj se dogaja okoli vas. Slej ko prej najdete idejo, izdelek ali storitev, ki vam bo všeč in je pri nas še ni. Mogoče pa izdelek/storitev lahko opravite bolje ali sproducirate ceneje. Spoznajte kar se da veliko ljudi. Izkoristite internet, saj se veliko lahko naučite brezplačno. Bodite radovedni. Če česa ne veste, poiščite informacije na internetu, poglejte video ali preberite kakšno knjigo. Zelo hitro lahko postanete strokovnjak na enem področju. Če imate voljo, se hitro naučite praktičnih stvari in te štejejo najbolj. Počnite, kar vas veseli in v temu postanite najboljši. Iščite delo, ne službe.«

Matija lahko kontaktirate preko spletne strani:

Če vas zanima, kako lahko vaše hobije predstavitve kot prednosti na razgovoru, si preberite članek Kaj so vaši hobiji.

PREBERI SI

Avtor: Maja Radišek za MojeDelo.com

Povezani članki
Primerna oblačila za novo službo

Razgovor

Nova služba – nova moda

Obvladali ste življenjepis, prepričali ste delodajalca do te mere, da vas je končno poklical na zaposlitveni razgovor. Priprave na razgovor so v polnem teku – raziskali ste podjetje, pripravili ste si odgovore na najpogostejša vprašanja, celo nekaj vprašanj imate na rezervi, da jih boste postavili ob koncu intervjuja. Še zadnja faza je ostala – kaj obleči?

prva zaposlitev

Iskanje zaposlitev

Kakšna naj bo moja prva zaposlitev?


Trg dela cveti in okrog nas je ogromno priložnosti ter izzivov, ki samo čakajo na to, da se izkažemo. Najprej moramo predelati, kaj si želimo delati, in to naj bo osnovano na naših spretnostih ter interesih. Sprejemajte pozitivne odločitve in ne sprejmite prve službe, ki se vam ponudi in se vam ne dopade.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

stres pri delu

6. 11. 2022

10 nasvetov, kako se zoperstaviti stresu pri delu

opis šefa

6. 8. 2024

Kaj opisuje odličnega šefa?

predstavitev projekta

15. 12. 2023

10 korakov do popolne predstavitve svojega projekta ali ideje

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki