• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Iskanje zaposlitev
  • Prijava na delo po e-pošti – kako in kaj napisati?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Kaj sploh je prijava na delo po e-pošti? Kaj vključiti v prijavo po e-pošti? Kako napisati ponudbo za delo po e-pošti? Kaj torej vsebuje kakovostna prijava na delo po e-pošti?
Iskanje zaposlitev Življenjepis in spremno pismo Kariera

Prijava na delo po e-pošti – kako in kaj napisati?

Delodajalci sprejemajo prijave na zaposlitev na različne načine. Številne organizacije imajo na svojih spletnih straneh objavljene standardne obrazce za prijavo na delo (samodejni prijavni sistemi), drugim zaposlovalcem pa je ljubše, če jim prijavno gradivo pošljete po e-pošti. Kadar je podana ta možnost, si želite napisati elektronsko sporočilo, iz katerega bo razvidno, da ste najprimernejši kandidat za razpisano delovno mesto. Prav zato bomo tokrat pojasnili, kako uspešno sestaviti e-poštno prijavo na zaposlitev.


27. 3. 2023

Kaj sploh je prijava na delo po e-pošti?

V bistvu je to spremno pismo, oblikovano in prirejeno za e-pošto. Cilj elektronskega sporočila je z argumenti utemeljiti, da ste najprimernejši za razpisano delovno mesto. Na resničnih primerih iz svoje dosedanje kariere razložite, da imate izkušnje, talente in spretnosti, ki bodo dodana vrednost podjetju oziroma ekipi. Sporočilo naj ne bo daljše od ene strani. Če ste v dvomih, koliko je to, kopirajte besedilo in ga za lažjo predstavo prilepite v wordov dokument. Ker je vaš prostor omejen, v elektronskem sporočilu navedite le tiste podrobnosti, ki se neposredno nanašajo na razpisano delovno mesto.

Kaj vključiti v prijavo po e-pošti?

Kadar se na delovno mesto prijavljate po e-pošti, je bolje, da v sporočilo vključite:

  • zakaj pišete (vaš namen);
  • na katero delovno mesto se prijavljate;
  • zakaj vas zanima to delovno mesto;
  • kakšne so vaše kvalifikacije za to delo;
  • kaj je vaša dodana vrednost, ki jo lahko nudite podjetju;
  • podatke o stiku.

Kako napisati ponudbo za delo po e-pošti?

V zadevo elektronskega sporočila razumljivo zapišite namen sporočila. Številni oglasi za delo vključujejo navodila, kaj vpisati pod zadevo. Če jih ne, preprosto pojasnite, zakaj pišete. Vodje zaposlovanja vsak dan prejmejo številna e-sporočila, zato je razumljiv opis zadeve zagotovilo, da bodo odprli vašo prošnjo za zaposlitev.

Primer: Janez Novak – prijava na delo skladiščnika. S takšno zadevo bo kadrovik vedel, na kaj se nanaša vsebina e-sporočila.

Če je le mogoče, poskusite ugotoviti, kdo bo prejemnik sporočila, in ga osebno naslovite. To lahko storite tako, da natančno preberete prijavo na zaposlitev, si ogledate spletno stran podjetja ali pa se neposredno pozanimate kar na podjetju. Če teh informacij ne najdete, lahko svojo e-pošto naslovite na vodjo zaposlovanja. 

  • Uvod:  v prvem odstavku svojega sporočila pojasnite, zakaj pišete. Ne pozabite navesti točnega naziva delovnega mesta, na katerega se prijavljate. Omenite lahko tudi, kje ste videli objavo o zaposlitvi in zakaj vas to delo zanima. Ker je to odlična priložnost, da pritegnete zanimanje kadrovika, poskušajte delovati čim bolj všečno, a profesionalno.

 

  • Jedro:  v jedro elektronskega sporočila nanizajte argumente, zakaj ste najprimernejši za to zaposlitev. Omenite svoje morebitne posebne veščine ali izkušnje, zaradi katerih ste dobro kvalificirani za delo. Nanizajte svoje dosedanje uspehe in dosežke v poslovni karieri. Opišete lahko tudi svoje nedavne službene zadolžitve, ki bi jih lahko prenesli na novo delovno mesto.

 

  • Zaključek:  v zaključku sporočila (v zadnjem odstavku) se kadroviku ne pozabite zahvaliti za njegov čas. Na tej točki je smiselno omeniti, da ste svoj življenjepis in drugo zahtevano gradivo za prijavo na delovno mesto priložili v priponki e-sporočila. Zaključite lahko v slogu: »Vašega odgovora in morebitne podrobnejše razprave o delovnem mestu se že vnaprej veselim.«

 

Svoje e-poštno sporočilo zaključite s frazo ‘S spoštovanjem …’, spodaj pa se podpišete z imenom in priimkom. Pod to zapišite svoje podatke (e-poštni naslov in telefonsko številko).

Nujno je, da pred pošiljanjem sporočilo pregledate in lektorirate, saj tako zagotovite pravilnost slovnice in črkovanja. Prosite nekoga, da vaše sporočilo prebere, saj boste tako najlažje in najhitreje odkrili morebitne napake. Za vsak primer si lahko pošljete e-sporočilo, da se prepričate, kako je videti vaša prijava na delovno mesto po e-pošti in ali vsebuje ustrezne priloge. 

Čeprav je vse več prošenj za zaposlitev mogoče oddati s pomočjo spletnih obrazcev na spletnih straneh podjetij, naj vas ne preseneti, če bodo prihodnji delodajalci od vas zahtevali, da svojo prošnjo pošljete po e-pošti. Takrat upoštevajte, da mora biti vaše prijavno pismo všečno, profesionalno in jedrnato, če si želite zagotoviti, da vas morebitni delodajalci povabijo na razgovor.

Kaj torej vsebuje kakovostna prijava na delo po e-pošti?

  • Svoje elektronsko sporočilo prilagodite glede na oglas za delo. Preden se lotite pisanja sporočila, natančno preberite opis delovnega mesta. Razmislite in zapišite, zakaj ste zaradi svojih preteklih delovnih izkušenj kvalificirani za to zaposlitev.
  • Pozorno preberite navodila. Nekatera podjetja so pri prošnjah oziroma ponudbah za zaposlitev precej zahtevna in dosledna. Prepričajte se, da upoštevate njihova navodila in sledite navedenim korakom. V nasprotnem primeru lahko postanete eden od kandidatov, ki so ga preprosto preskočili in ni prejel povabila na razgovor.
  • V svojem sporočilu za prijavo ne ponavljajte fraz, ki ste jih uporabili v svojem življenjepisu.
  • Zahtevane dokumente in priloge pošljite kot datoteke PDF, saj tako zagotovite, da jih bo prejemnik lahko odprl.
  • Če ne prejmete odgovora, s poizvedbo najprej počakajte. Splošno pravilo je, da lahko dva tedna po zaključku razpisa za delo povprašate, kaj se dogaja, če še vedno niste prejeli odgovora. V takšnem primeru pošljite e-sporočilo z vprašanjem, kako napredujejo pri procesu zaposlovanja (na primer: ali so že naredili prvo sito, ali vabijo na razgovore, ali so razgovori že opravljeni, ali je kandidat že izbran).

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
 
Povezani članki
karizma

Iskanje zaposlitev

Nasveti za zaposlovanje kadrov iz BiH

Se tudi vi, kot veliko podjetji v Sloveniji, soočate z vedno večjim izzivom pridobiti nov kader v vse bolj in bolj izpraznjenem kadrovskem bazenu v Sloveniji? Iščete načine, kako bi dopolnili in nagradili obstoječe ekipe zaposlenih v vaši organizaciji?

švica

Iskanje zaposlitev

Brigita Grbin: »Privilegij je delati v takšni državi, kot je Švica.«

Zgovorna in pozitivna Brigita je v Švici od leta 2014 redno zaposlena kot svetovalka za rekrutacijo in iskanje kadrov (headhunting) v agenciji Swisslinx, ki je specializirano za IT, finančno in farmacevtsko področje. Občuduje švicarsko vzgojo mladih, ki že od rosnih let vanje vliva občutek odgovornosti in samostojnosti, v Sloveniji pa jo je zmotila miselnost, da mora biti zaposleni vedno zgaran in v stanju pripravljenosti.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Dati odpoved

12. 12. 2023

Kako dati odpoved in napisati novo poglavje

Shajanje s toksičnim šefom

21. 9. 2023

Kako shajati s toksičnim šefom?


25. 4. 2025

Tri najpogostejše napake kandidatov pri pogajanjih za plačo

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki