• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Iskanje zaposlitev
  • Kdaj je pravi čas za novo službo? HR specialisti predstavljajo 5 pokazateljev
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Vaš napredek se je ustavil Imate željo, ki jo v trenutni službi ne morete uresničiti Nenehno se pritožujete nad razmerami na delovnem mestu Soočate se s pomanjkanjem motivacije in padcem produktivnosti V službo hodite z odporom
Iskanje zaposlitev Odpoved in menjava kariere

Kdaj je pravi čas za novo službo? HR specialisti predstavljajo 5 pokazateljev

"Vsega imam dovolj, odpoved dajem," je misel, s katero se je gotovo prav vsakdo boril enkrat v svoji karieri. S tem se spogledujemo pogosto ob dnevih, ko nam vse že preseda, naše delovno okolje se nam zdi toksično, ne razumemo se s svojimi sodelavci in izgubili smo voljo do dela.


3. 3. 2021
Odpoved ne prinaša le slabosti, zagotovo pa ji sledijo težki trenutki – nimate zagotovljene naslednje službe, niste upravičeni do denarnega nadomestila, lahko pa ste celo ob odpovedni rok. Zato jo vseeno velja pretehtati. Predstavljamo 5 pokazateljev, ki kažejo, da je čas za spremembe in nove izzive.
 

Vaš napredek se je ustavil

Tega pogosto niti ne opazimo, običajno pa se zgodi, ko smo v nekem podjetju zaposleni že vrsto let. Svoje delo opravljate zelo dobro, ste v dobrih odnosih s sodelavci, nadrejenimi in imate dobro plačo, ki bi sicer lahko bila nekoliko višja, ampak na splošno vam je zelo ugodno. Prebita leta v istem podjetju niso še niso znak za odpoved. Tehten razlog pa je opravljanje enakega dela v enakem podjetju, ki je kljub zahtevnosti že rutinsko in vam ne omogoča več napredka. Težnja človeka, kot bitja, je, da se ves čas razvija. Torej, v biti človeka je potreba po razvoju, in če vam je zaradi udobja na sedanjem delovnem mestu to onemogočeno, je to resen znak za iskanje novih izzivov. 
 

Imate željo, ki jo v trenutni službi ne morete uresničiti

Praviloma iskanje službe poteka v vrstnem redu – imate željo, potem pa poiščete delovno mesto in podjetje, kjer jo boste lahko uresničili. Na primer, radi bi postali dober tržnik, zato poiščete podjetje, kjer lahko ta cilj oziroma željo uresničite. Vzajemno postavljanje zaposlitvenih in obenem osebnostnih ciljev je del vaše kariere, zato ne pozabite – če imate željo ali cilj, ki ga na trenutnem delovnem mestu ne morete uresničiti, je čas, da si poiščete delodajalca, kjer bo to mogoče. 
 

Nenehno se pritožujete nad razmerami na delovnem mestu

»Joj, moj šef je zmešan«, »Moji sodelavci so tako nadležni«, »Kako nizko plača za tako delo imam«, »Vsi me izkoriščajo«. Če se znajdete v taki situaciji, je to resen znak za razmislek – dati ali ne dati odpoved. Ostati v takših razmerah ima lahko za vas izredno negativen rezultat. Poleg tega, da domov redno nosite negativno energijo, s katero lahko vplivate na ljudi, ki vas obkrožajo, lahko takšna situacijo resno vpliva tudi na vaše zdravje. 
 
Instant rešitev je zagotovo odpoved, če pa imate dovolj poguma (in volje), je najboljša rešitev za takšne situacije direktno soočanje s težavami: 
  • Če menite, da se na vašem trenutnem delovnem mestu soočate z mobingom, preverite, kaj narediti.
  • Če vas nenehno zasipavajo z novimi delovnimi nalogami, se naučiti reči ne. To se vam bo obrestovalo, saj si boste s tem zagotovili širši nabor novih zaposlitev in boste tako razburkali vašo vsakdanjo rutino.

 

Soočate se s pomanjkanjem motivacije in padcem produktivnosti

Če v vaši trenutni službi redno dobivate opozorila, kot so »bodi bolj resen«, »zakaj si tako zdolgočasen«, je čas za razmislek, kaj počnete na svojem delovnem mestu. Vsak delodajalec ima rad zaposlene, ki so motivirani, saj so le tako lahko uspešni in produktivni. Recept za visok nivo motivacije in hkrati produktivnosti je enostavno ta, da se zavedate, zakaj počnete to, kar počnete. Tisti, ki imate jasno zastavljen cilj, se ne boste nikoli soočali s pomanjkanjem motivacije. Razmislite o svojih ciljih, zakaj hodite v službo in kaj lahko naredite s pridobljenim znanjem, sposobnostmi ter veščinami. Če tovrsten razmislek ne obrodi nobenih sadov, je morda čas za menjavo delovnega mesta.
 

V službo hodite z odporom

Ali je vaša prva jutranja misel “Oh, spet ta služba,” ali se pogosto zalotite pri sanjarjenju o vikendu ali dopustu? Po raziskavah več kot 85 % ljudi ne mara svojega dela in na žalost vztraja v takem delovnem razmerju! Tisti, ki pa svojega dela ne marate, boste na svojem delovnem mestu težko uspešni. Uspešni ljudje imajo radi svoje delo in ga obravnavajo kot svoj hobi.
 
Na primer, če ste strasten nogometaš, ste med tekmo sicer nekoliko utrujeni, ampak vas to ne izčrpava. Namesto tega komaj čakate na dan, ko se boste zbrali s prijatelji in odigrali tekmo. Če hodite v službo z odporom, vam svetujemo, da najdete delo, v katerem boste uživali.
 
Ko zapuščate službo nikoli na zaloputnite vrat za sabo! Svet je majhen in slej ko prej lahko potencialnim delodajalcem pride na uho, da ste se v prejšnji službi razšli na grd način. Poiščite pozitiven razlog za vaš odhod – nov projekt, nove izkušnje, nove priložnosti – predvsem pa se ne osredotočajte na nevzdržne trenutne razmere. Namesto tega bodite delodajalcu hvaležni za priložnost, ki vam jo je ponudil, pridobljene izkušnje, sposobnosti in znanja. Bodite korektni in mu pripravite svoj predlog, komu bi po vašem mnenju predali svoje delo. Če bo to novo zaposleni, se potrudite in ga uvedite v delo, kolikor je le mogoče. Službo zapustite s stiskom roke svojemu nadrejenemu, direktorju, sodelavcem in odidite novim priložnostim naproti brez slabe vesti.
 
 
 

Nasvet je za vas napisal: Aleš Kavčič, HR specialista MojeDelo.com

“Zanima me raziskovanje nezavednih miselnih vzorcev in vpliv le teh na kariero. Ukvarjam se s kariernim svetovanjem, saj uživam, ko iskalcem zaposlitve pomagam do zastavljenega cilja.”

Povezani članki
telesna govorica

Razgovor

Z govorico telesa sporočate več, kot si mislite – tudi na razgovoru

Mnogokrat, ko govorimo o komunikaciji, govorimo samo o izrečenih ali napisanih besedah. Je pa komunikacija veliko več od besed, ki jih delimo s sogovornikom. Pravzaprav je verbalni del komunikacije manjši del sporočila, ki ga prejme sogovornik. Veliko več informacij nam sogovornik sporoča preko neverbalne komunikacije, ki se je pa ne zavedamo vedno v celoti.

Pogodba o zaposlitvi

Iskanje zaposlitev

POGODBA O ZAPOSLITVI: kaj morate vedeti, preden jo podpišete?

Pravniški jezik, latovščina, če se pošalimo, je večini posameznikov težko razumljiv, saj velik del pravniškega izrazoslovja izvira iz latinščine. To nam otežuje razumevanje pravnih dokumentov, ki se na prvi pogled velikokrat zdijo zelo zapleteni.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

iskanje zaposlitve

9. 1. 2024

10 strategij za uspešno iskanje zaposlitve

cilji

22. 12. 2024

Karierni cilji: kako jih doseči?

menjava kariere

16. 4. 2024

Najpogostejše ovire pri menjavi kariere in kako se z njimi spopasti?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki