• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Iskanje zaposlitev
  • Kateri poklici so obvladovali trg dela v 2021
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Najbolj iskani so tehnični poklici Primanjkljaj zaradi upada zanimanja za določene poklice in "digitalnih nomadov" Delodajalci iščejo kadre na bolj inovativne načine Nove generacije potrebujejo nove pristope
Iskanje zaposlitev

Kateri poklici so obvladovali trg dela v 2021

Letos so potrebe delodajalcev presegle ponudbo na trgu dela predvsem na IT-področju in pri deficitarnih poklicih. Pomanjkanje kadrov je prineslo drugačen način iskanja ustreznih kandidatov. Tako delodajalci vse pogosteje potencialne zaposlene iščejo z zabavnimi vsebinami, jim nudijo zaposlitvene bonitete in dodatno vlagajo v izobraževanja. V prihodnosti bo vse večja potreba po poklicih, ki jim mladi niso več tako naklonjeni kot nekoč, dodaten izziv pa predstavlja tudi »digitalno nomadstvo«.


7. 12. 2021

Najbolj iskani so tehnični profili

Trend najbolj iskanih profilov že nekaj let ostaja podoben, prihodnost pa prinaša potrebo po novih poklicih.

 
Najbolj iskani profili na MojeDelo.com v 2021:

  1. proizvodni delavec
  2. prodajalec
  3. skladiščnik
  4. komercialist
  5. delavec na strojih
  6. diplomirani inženir strojništva
  7. mesar
  8. informatik
  9. elektrotehnik
  10. kuhar
 
V primerjavi z lanskim letom je večje povpraševanje po diplomiranih inženirjih strojništva in kuharjih, upadlo pa je povpraševanje po svetovalcih v prodaji in prodajnih predstavnikih.
 
Zavod RS za zaposlovanje v svoji raziskavi ugotavlja, da bo naslednje leto primanjkovalo predvsem kadrov v panogah zdravstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, šolstva, gradbeništva, prometa in gostinstva. Dolgoročno pa je zaradi hitrega razvoja težko napovedati, kateri bodo najbolj iskani poklici v prihodnosti.
 
Napovedi kažejo, da bodo večinoma povezani z vse naprednejšo tehnologijo, robotizacijo, umetno inteligenco, pa tudi z varovanjem okolja in oskrbo človeka, ki bo postala še pomembnejša zaradi starajoče se družbe. Za delodajalce bodo zato še bolj ključne kompetence kandidatov, kot so sposobnost hitrega prilagajanja, želja po nenehnem učenju, zmožnost drugačnega, kreativnega razmišljanja in preklapljanja med več projekti in idejami hkrati.
 

Primanjkljaj zaradi upada zanimanja za določene poklice in »digitalnih nomadov«

Večletna potreba na trgu dela po določenih kadrih je posledica upadanja zanimanja za izobraževalne programe, kot so mesar, delavec na strojih in kuhar, pa tudi zaradi težjega prehajanja meja delavcev iz tujine zaradi pandemije. Tukaj govorimo predvsem o zaposlenih v proizvodnji, skladiščih in prodaji, ter povečanega povpraševanja po profilih s specifičnimi znanji, ki se jih ni mogoče priučiti dovolj hitro (diplomiran inženir strojništva, elektrotehnik).

 
Razlog tiči tudi v pospešeni digitalizaciji podjetij in hitrem napredku tehnologije, kar zahteva vedno več ustrezno izobraženega kadra, čemur fakultete ne morejo slediti. Po drugi strani pa se izobražen tehnični kader v zadnjih letih (od pojava korone, pa še toliko bolj) vse pogosteje odloča za delo na daljavo za podjetja v tujini.
 
Raziskava Global Talent Survey, ki sta jo pri nas izvedla MojeDelo.com in Boston Consulting Group (BCG), je pokazala, da je pred pandemijo le 5 % Slovencev delalo na daljavo, v lanskem letu pa že 24 %. Kar 66 % jih je pripravljenih delati na tak način, predvsem za podjetja v Avstriji, Nemčiji, Veliki Britaniji, ZDA in Avstraliji, saj jim to omogoča višji dohodek, hkrati pa lahko nadaljujejo z življenjem v svojem domačem okolju. Beg možganov tako več ni dobeseden, ampak so ti kadri postali »digitalni nomadi«. 

 

Delodajalci iščejo kadre na bolj inovativne načine

Podjetja, ki želijo ostati konkurenčna, se poslužujejo različnih načinov, kako pritegniti ustrezne kadre. Med privlačnejšimi bonitetami so:
  • zaposlitev za nedoločen čas, 
  • višja plača ter 
  • pospešeno vlaganje v izobraževanje novega zaposlenega in tudi že obstoječih kadrov. 
Podjetja tudi pogosteje poudarjajo lastnosti, ki so zanimive določeni ciljni skupini, npr. fleksibilen delovni čas in lokacija dela ter najnovejša tehnologija za IT-jevce.
 
»Višina plače ni nujno edini razlog, da se nekdo odloči za delo v določenem podjetju. Pomembno je izpostaviti tudi ‘mehke’ dejavnike, ki kandidate prepričajo, da je to podjetja prava izbira zanje, in izpostaviti tiste pozitivne lastnosti, ki jih delajo drugačne od drugih podjetij,« pravi Tjaša Kuharič Srša, HR specialistka pri MojeDelo.com.
 

Nove generacije potrebujejo nove pristope

V mnogih državah že velja, da kandidati usmerjajo trg, in ta premik počasi, a vztrajno prihaja tudi na slovenska tla. Delodajalci se zato vse pogosteje odločajo poiskati potencialne kandidate preko družabnih omrežjih, kjer poteka bolj sproščena komunikacija in prevladujejo zabavnejše vsebine. Kandidate skušajo pritegniti z video predstavitvami podjetij in celo z nagradnimi igrami, pa tudi hekatoni, kar je še posebej privlačno za mlad kader.

 
»Podjetja naj izpostavijo, kaj lahko ponudijo kandidatu in kako bo prav on doprinesel k boljšemu jutri. Ta pristop je še posebej potreben pri zaposlovanju generacije Z, ki išče smisel v svojem delu,« še svetuje Tjaša Kuharič Srša.
 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
Povezani članki
miti in resnice o zaposlitvi po 45. letu

Iskanje zaposlitev

Miti in resnice o iskanju zaposlitve po 45. letu

Z leti pridobimo izkušnje, zrelost in modrost – na delovnem mestu zelo cenjene lastnosti. Drži? Seveda drži. Drži pa tudi, da se z leti oblikujejo napačne predstave in prepričanja, ki vas lahko na vaši karierni poti ovirajo in stanejo izpopolnjene kariere.

zaposlitev

Razgovor

Kako spremljati potek zaposlitvenega procesa?

Izpolnili ste spletno prijavo za razpisano delovno mesto. Kliknili ste pošlji ali naloži. Mogoče ste dobili potrditveni e-mail, mogoče pa ne. Kar sledi, je čakanje, z vsako minuto čakanja se manjša vaše zadovoljstvo, ure se spreminjajo v dneve ali tedne… Kako zgodaj je prezgodaj, da pošljete vprašanje po e-mailu ali opravite telefonski klic? Kdaj vztrajanje postane napornost?

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

prekvalifikacija

21. 7. 2021

Prekvalifikacija: 6 zaposlitev, za katere se lahko izobrazite v letu ali manj

delo na socialnih omrežjih

30. 1. 2024

7 služb, kjer vas plačajo, da »visite« na socialnih omrežjih

uspešna sprememba kariere

21. 2. 2025

Sprememba kariere – kako se lotiti, kaj narediti, kaj ne narediti

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki