• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Iskanje zaposlitev
  • Kako brez izkušenj dobiti službo?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Iščite pripravništva in prakso Začnite prostovoljiti Mrežite se Poudarjajte svoje spretnosti Bodite realni
Iskanje zaposlitev

Kako brez izkušenj dobiti službo?

Dobiti službo brez predhodnih izkušenj je težka naloga, nikakor pa ni nemogoča. Včasih se zdi, kot da se vrtite v začaranem krogu – izkušnje potrebujete, da vas zaposlijo, a da bi jih dobili, morate delati. Preberite si nekaj nasvetov, kako izboljšati iskanje zaposlitve in kakšne so vaše možnosti za uspeh.


20. 6. 2024

delovne izkušnje

Situacija, v kateri se nahajte, je izredno nehvaležna, a zapomnite si, da niste sami v tem. Z ambicijami, trdim delom in samozavestjo obstaja popolnoma realna možnost, da dobite zaposlitev tudi brez predhodnih izkušenj. Vse, kar potrebujete, je odločenost in sposobnost sprejemanja pravilnih odločitev.

Iščite pripravništva in prakso

V kolikor imate težave z iskanjem delodajalca, ki vam bi lahko ponudil zavidljivo službo, poskusite s pripravništvom in z opravljanjem prakse, da bi dobili želene izkušnje. Oba načina dela zagotavljata reden prihodek v organizaciji, hkrati pa ponujata možnost mreženja in spoznavanja novih ljudi.

Že v zadnjem letniku študiju poskrbite, da ga boste končali z večurnim delom v vaši stroki, saj to predstavlja izredno efektiven način, kako se približati svojemu področju in ljudem v njem.

Med pripravništvom vam bo tekla delovna doba, hkrati pa boste nabirali dragocene izkušnje, zato spremljajte temu primerne spletne strani in ne zamudite edinstvenih priložnosti. Pripravništvo predstavlja dolgoročno sodelovanje, po tem obdobju pa imate skorajda zagotovoljeno zaposlitev.

Začnite prostovoljiti

Prostovoljstvo dobite še lažje od zgoraj omenjenega pripravništva, tudi ta način sodelovanja z delodajalci pa vam bo prinesel zaposljivost, še posebej, če se bodo izkušnje povezovale z vašo stroko. Četudi za delo ne boste plačani, lahko gledate naprej in se zavedate, da boste kljub temu čez nekaj časa dobili zaposlitev, ki vam bo prinesla dobiček.

Delodajalci cenijo prostovoljstvo in zagnanost, ki ga pri tem pokažete, hkrati pa boste pridobili samozavest, organiziranost, fleksibilnost, komunikacijske in organizacijske sposobnosti. V kolikor se le da, izbirajte med vrstami prostovoljstva, ki se povezujejo z vašim študijem, bo pa vsako takšno delo prineslo novo znanje, ki ga boste lahko zavedli v življenjepis.

Mrežite se

Kako se mrežiti, če se neprestano ubadate s tem, kako sploh vstopiti na trg dela? V resnici imate na voljo več kontaktov, kot se vam zdi. Pomislite na bližnje ljudi, ki vas obkrožajo, na kolege in znance, ki ste jih spoznali preko prijateljev … Presenečeni boste, koliko ljudi sploh poznate, pa si nikoli ne bi mislili.

Pri mreženju uporabite tudi vse kontakte, ki ste jih prejeli tekom študija. Udeležujte se fakultetnih srečanj, dogodkov, ki jih organizira center za karierno svetovanje, obiskujte predavanja ter vaje … Vzdržujte kontakt z lektorji, saj nikoli ne veste, kdaj vam bodo priskočili na pomoč. Tudi družbena omrežja so efektiven način za vzpostavljanje in ohranjanje novih povezav v profesionalni sferi, zato poskrbite, da se boste pojavljali na LinkedInu, kjer se nahajajo rekruterji, ki iščejo mladobudne kandidate za nova delovna mesta.

Poudarjajte svoje spretnosti

Da vaš življenjepis ne bi bil prazen, se osredotočite na svoje izkušnje, pripravništva in prostovoljstva, takoj zatem pa sledijo spretnosti, ki jih imate. Analizirajte opis delovnega mesta in si zapišite vse kompetence, ki jih posedujete in bi lahko bile primerne za prijavo na razpis. Pomislite na komunikacijske veščine, sposobnosti vodenja, delo v timu in natančnost.

Nikakor ne obupajte, če vam zmanjkajo izkušnje na želenem področju – namesto tega izkažite svojo strast in motivacijo do učenja. Pomislite na izvenštudijske dejavnosti, ki ste se jih udeležili. Redno treniranje, na primer, posamezniku pomaga do discipline, do sposobnosti dela v ekipi …

Bodite realni

Nič ni narobe s tem, če ciljate visoko, a kljub temu je nesmiselno iskati zaposlitev na mestih, kjer zahtevajo seniorje. Bodite realni in namesto tega iščite začetniška dela, kjer vam bodo v podporo mentorji, ki vas bodo vodili k razvoju. Prav tako se je za službo bolje potegovati v majhnih, manj znanih podjetjih, kot pa v velikih multinacionalkah, saj so manj opazne in veliko manj zanimive za množico z izkušnjami.

Bodite proaktivni. Pošiljajte življenjepise, kličite. Bodite vedno en korak pred konkurenco. Naredite raziskavo o podjetju, kjer bi se radi zaposlili. Vsako prijavo prilagodite njihovim zahtevam. Četudi trenutno nimajo odprtega razpisa, vas nič ne stane, če poskusite in preprosto pošljete svoj življenjepis. Vprašajte, ali lahko nabirate izkušnje pri njih in se učite.

 

Iščete zaposlitev? Na zaposlitvenem portalu MojeDelo.com si poglejte razpisana delovna mesta!

 

Avtor: ekipa MojeDelo.com

 

Povezani članki
Napis, ki nakazuje na iskanje zaposlitve

Iskanje zaposlitev

Aktivne oblike iskanja zaposlitve – 2. del

Večina prostih delovnih mest je že zasedenih, še preden se le-ta pojavijo na Zavodu za zaposlovanje. Predstavljamo vam nekaj možnosti, kako se iz pasivnega iskalca zaposlitve preleviti v aktivnega ponudnika svojih znanj na trgu dela.

delo turističnega vodiča

Iskanje zaposlitev

Delo turističnega vodnika ni mačji kašelj

Delo v turizmu od človeka na splošno zahteva strast in določeno mero energičnosti ter samoiniciativnosti. Delo turističnega vodnika pa zahteva vse to kar dvojno. Najprej se morate vprašati, ali je takšno delo res tisto, kar si želite. Ali poznate razliko med turističnim vodnikom in turističnim spremljevalcem? Je dovolj le želja po potovanju, da lahko oseba dobro opravlja ta poklic?

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Kolektiv, ki zbira delovne izkušnje.

30. 5. 2023

Skrivnosti uspešne kariere: začnite z zbiranjem delovnih izkušenj

predstavitev

12. 9. 2023

Kako se učinkovito predstaviti?


8. 4. 2024

Prvi dan v novi službi vas preseneti oglas za sanjsko službo – kaj pa zdaj?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki