Iščete svojo (prvo) službo? Preverite nasvete, kako biti uspešni
Če iščete (prvo) službo, se boste morali na to tudi ustrezno pripraviti. Začnite z zbiranjem informacij o prejeti izobrazbi, o vaših kompetencah preko psihometričnega testiranja in se spomnite na vse vaše neformalne delovne izkušnje.
Rezultati psihometričnega testiranja vam bodo ponudili celovit pregled vaših kompetenc, katere lahko nadaljnje uporabite tudi pri pisanju življenjepisa. Tudi če še niste imeli “prave” službe, za katero bi dobivali plačilo, se tudi prostovoljstvo, varstvo otrok, dostava papirjev in podobne vrste izkušenj štejejo za delovne izkušnje, ko sestavljate življenjepis ali izpolnjujete prošnjo za delo.
NASVETI ZA PRIJAVO NA PRVO DELOVNO MESTO
Pred prijavo na delovno mesto so potrebne priprave
Bodite proaktivni
- Stopite v stik z zaposlenimi prijatelji in se pozanimajte o njihovih izkušnjah na delovnem mestu. Imajo dobre odnose s svojim nadrejenim? Delajo v prijetnem delovnem okolju? Če je tako, vprašajte ali bi vas lahko seznanili s svojim nadrejenim.
- Obrnite se na sosede, učitelje, svetovalce, trenerje in družinske stike ter jih prosite za predloge o dobrih delodajalcih.
Na razgovor se pripravite
Bodite vztrajni
KO DOBITE (PRVO) SLUŽBO, SE V NJEJ DOKAŽITE
Ko dobite službo, se morate na delovnem mestu dokazati. V primeru pozitivnega odgovora na vašo prijavo na delovno mesto, se vaše dejansko delo šele prične. Celoten trud in energijo za iskanje primernega delovnega mesta je sedaj potrebno usmeriti v dokazovanje nadrejenim, da so izbrali pravega kandidata.
- Na delo vedno pridite pravočasno: Razmislite celo o zgodnejšem prihodu. Držite se časa, namenjenega kosilu, če pa ste še posebej zaposleni, jejte za pisalno mizo.
- Prilagodite svojo garderobo: Ozrite se okoli sebe in preverite, kaj nosijo vaši sodelavci, ki so na podobni karierni poti kot vi, ali na tisti, na kateri si želite biti. Če na primer delate v oglaševalski agenciji in si želite biti vodja ključnih strank, se ne oblačite kot umetniški direktor, čigar služba dovoljuje bolj ležerni slog.
- Poslušajte in opazujte: Prvih nekaj tednov poslušajte in opazujte dogajanje okoli sebe. Tako se boste veliko naučili.
- Ne širite tračev in se potrudite, da ne postanete predmet teh: To še ne pomeni, da jih ne smete poslušati, saj vam lahko prinesejo kar nekaj dragocenih informacij. Vseeno pa se naučite ločiti fikcijo od resnice.
- Pazite na svoje obnašanje: Ne pozabite, kaj ste se naučili v otroštvu. Prosim in hvala naj bosta še vedno čarobni besedi. Vedno potrkajte, preden vstopite. Če ste povabljeni, da se pridružite kolegom na poslovnem kosilu, upoštevajte bonton za mizo.
- Naučite se pravilnega telefonskega bontona: Že celo življenje uporabljate telefon, a verjetno še vedno ne veste, kako vljudno sprejemati telefonske klice. Tudi na tem področju se lahko veliko naučite od svojih sodelavcev.
- Poiščite mentorja: Poiščite nekoga, ki vas bo pripravljen vzeti pod svoje okrilje. Vaš nadzornik morda ni dobra ideja, toda nekdo drug, ki dela pod njegovim nadzorom, je lahko odlična rešitev.
- Ne pretvarjajte se, da veste stvari, ki jih ne: Namesto tega naredite domačo nalogo in zberite vse informacije, ki jih potrebujete za uspešno opravljanje svojega dela.
- Ko ne veste, kako kaj storiti, vprašajte: Naj vas ne bo sram, vsi vedo, da šele začenjate svojo karierno pot. Prošnja za pomoč je veliko boljša rešitev kot odlašanje z delovnimi opravili, ker ne veste, kako se jih lotiti.
- Naučite se upravljati svoj čas: Organizacija časa vam bo pomagala spoštovati zastavljene roke.
- Bodite pozorni na korporacijsko kulturo: Naučite se, kako stvari potekajo v vaši organizaciji. So odnosi formalni ali prijateljski? Ali vsi na delo prispejo zgodaj in ostanejo do poznih ur? Koliko časa namenijo kosilu?

Osebnostni razvoj
Kaj bom, ko bom velik? Veščine in poklici prihodnost
Evropski center za razvoj poklicnega usposabljanja CEDEFOP že več let zbira podatke in pripravlja projekcije glede pričakovanih potreb v gospodarstvu držav EU. Platforme kot so Skills Forecast, Skills Panorama in Skills index ter številne Cedefopove publikacije in članki nam pomagajo pri razmisleku, kako naj se kot država, pa tudi kot državljani, pripravljamo na izzive prihodnosti. Katere so torej veščine prihodnosti? Kakšen je in bo vpliv digitalizacije na razvoj poklicev? Kakšne poklice lahko pričakujemo v prihodnosti - do leta 2030?

Razgovor
Drugi krog razgovorov in kaj od njega pričakovati?