• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Iskanje zaposlitev
  • Delo invalidov – priložnost za podjetje
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Iskanje zaposlitev

Delo invalidov – priložnost za podjetje

Zaposlovanje invalidov v Sloveniji je pereč problem – invalide štejemo v najšibkejšo skupino na področju zaposlovanja, kljub zakonom o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov.


24. 4. 2025

zaposlovanje in delo invalidov

Invalidne osebe so med nami in prav je, da jih smatramo kot enakovredne člene družbe, ki lahko pripomorejo k boljšim rezultatov vsakega podjetja. Ne gre le za njihovo zaposljivost, pač pa tudi usmerjanje na poklicni poti, prilagajanje delovnih mest njihovim potrebam in, kar je najpomembneje, na dolgi rok preprečevati poškodbe oziroma okvare tistih, ki so danes še 100% zdravi.

V Sloveniji imamo kvotni sistem, s katerim zakon prinaša kot ukrep pozitivne diskriminacije, s katerim je mogoče zmanjšati število brezposelnih invalidov. Kvotni sistem pomeni obvezno zaposlovanje določenega števila invalidov ali sklepanje poslovnih pogodb v predpisani višini ali plačevanje prispevkov za namene pospeševanja zaposlovanja invalidov. Obvezno zaposlovanje invalidov velja za vse delodajalce, ki zaposlujejo najmanj 20 delavcev. Tako mora vsak delodajalec, tako v gospodarstvu in negospodarstvu, zaposliti od 2 do 6 odstotkov invalidov od skupnega števila zaposlenih.

Invalidne so vse osebe, ki imajo takšno telesno ali duševno okvaro, da jo Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju opredeljuje kot podlago za pridobitev pravic iz invalidskega in pokojninskega zavarovanja. Torej, invalidi niso le osebe na vozičkih, za katere imamo predvidena posebna parkirna mesta v bližini vhoda, za katere imamo posebej prilagojena stranišča, itd. Med nami so tudi gluhi in naglušni, slabovidni in slepi, ljudje brez udov, pritlikavci, hrbteničarji, pa tudi tisti z motnjami v duševnem razvoju,…

Možnosti vključitve invalidov v delovno okolje so z nekaj volje in domišljije številne. Kot delodajalec lahko poskrbite, da bodo ljudje s posebnimi potrebami vključeni v vašo delovno sredino. Hkrati pa lahko že danes poskrbite za primerno zaščito, da se zdravstveno stanje zaposlenih ne bo slabšalo (jakost hrupa, težke obremenitve in prenašanje bremen, dolgotrajne prisilne drže, izpostavljenost kemikalijam,…).

Po drugi strani pa imamo v Sloveniji številna invalidska podjetja, v katerih strokovnjaki usmerjajo invalidne osebe, da opravljajo manj zahtevna in prilagojena dela. Takšna podjetja večplastno skrbijo za dobrobit in vključevanje invalidov v družbi: razvijajo njihove delovne navade in odgovornosti, jih vključujejo v aktivno družbeno življenje, poskrbijo za preživljanje prostega časa, itd.

Invalidska podjetja so danes že precej tržno usmerjena in olajšave s strani države koristijo le za nadomestilo tistega deleža, ki nastane zaradi manjše opravilne sposobnosti zaposlenih; v večji meri pa podjetja tako dobro funkcionirajo, da so sposobna zagotoviti večji delež sredstev za lasten obstoj s trženjem in sodelovanjem z večjimi podjetji, za katera opravljajo manjša dela.

Povezani članki
Do sanjske službe

Osebnostni razvoj

Kako brez izkušenj do vaše sanjske službe?

Najhujša frustracija velike večine iskalcev zaposlitve je, da za razpisano delovno mesto nimajo dovolj izkušenj. Menjava kariere ni tako enostavna, če v drugi smeri nismo delali niti ene uradne ure, prav tako pa je težko mladim diplomantom, saj trg dela od njih zahteva skorajda nemogoče. Ni še vse izgubljeno – kar se pričakuje od vas, je, da vložite veliko truda, kakorkoli že se klišejsko sliši.

locen zivljenjepis

Iskanje zaposlitev

Naj vam ne bo nerodno vprašati za priporočilo

Skrbno pripravljena in pozitivna priporočila s strani vaših profesorjev, vodij študentskih združenj ali začasnih delodajalcev (pri delih prek študentskega servisa) lahko veliko prispevajo k povečanju vaših možnosti za boljšo bodočo službo.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

izstopati na delovnem mestu

21. 5. 2024

Bi radi izstopali na delovnem mestu? Spoznajte nekaj učinkovitih prijemov

mreženje

30. 9. 2024

Kako mrežiti?

Življenjepis v pregledu

16. 7. 2020

Kako napišemo dober življenjepis in spremno pismo

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki