• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Vici in šale v službi – da ali ne?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Zakaj se je bolje izogibati šalam? Na razgovoru za službo vsekakor opustite humor Kako pritegniti pozornost in sprostiti ozračje, če ni priporočljivo uporabiti šale? Uspeh vaše šale je morda odvisen samo od tega, kdaj jo boste uporabili
Delovno okolje in odnosi

Vici in šale v službi – da ali ne?

Zagotovo ste že slišali nasvet, da je pametno sestanke, predstavitve ali celo razgovore za službo začeti s šalo. Tako naj bi sprostili ozračje, ki je v takšnih okoliščinah običajno napeto. Pomembno je že na začetku pritegniti pozornost slušateljev, toda ali je humor res pravi način?


11. 2. 2025

Neizkušenenim govorcem predstavljajo predstavitve, sestanki in razgovori pogosto velik napor in neprijetno izkušnjo. Med pandemijo Covid-19, ko smo precej službenih obveznosti opravljali na daljavo, nas je veliko ugotovilo, da je pritegniti pozornost prek zaslona še veliko težje. Najtežji je običajno začetek, saj je takrat bistveno pridobiti poslušateljevo pozornost. Eden izmed klasičnih nasvetov, kako pritegniti pozornost že na začetku, je »začnite s šalo«. Če niste izkušen komik in ne poznate svojega občinstva do potankosti, vam to odsvetujemo.
 

Zakaj se je bolje izogibati šalam?

Če boste začeli s šalo, ki ne bo imela želenega učinka in se občinstvo ne bo smejalo, boste izgubili samozavest in tudi poslabšali vtis o celotnem predavanju, sestanku ali predstavitvi. 
 
Verjetnost, da se bo vaša začetna šala izjalovila, pa je, iskreno, zelo velika:
 
  • velika večina šal je že slišanih; 
  • vaše pripovedovanje šale ne bo takšno, kot bi si želeli (na vas lahko vpliva trema);

  • mnogo šal je lahko žaljivih, čeprav se vam ne zdijo; 

  • šalo je treba uporabiti v primernem trenutku; 

  • humor je subjektiven in oseben.

Na razgovoru za službo vsekakor opustite humor

Na razgovoru nastopate v neznanem okolju in formalni situaciji. Vzdušje in tempo razgovora zato prepustite tistemu, ki vodi intervju, predvsem zato, ker ne poznate njegovega smisla za humor. Za humor se odločite le takrat, ko ugotovite, da je kultura podjetja sproščena, in če ste prepričani, da bo pozitivno sprejet. Smisel razgovora je kljub vsemu to, da se potencialnemu novemu delodajalcu predstavite v najboljši luči. 

Kako pritegniti pozornost in sprostiti ozračje, če ni priporočljivo uporabiti šale?

Poslušalci se pozitivneje odzovejo na osebne izkušnje, pa tudi vaše pripovedovanje o teh bo bolj iskreno in doživeto. Uporabite zgodbe, ki ste jih slišali, ali pa so se zgodile vam osebno.

Zelo učinkoviti so lahko tudi citati znanih oseb, ki so v bolj formalnih situacijah lahko celo najprimernejši. Za izhodišče lahko uporabite tudi situacije, s katerimi se lahko večina poistoveti – nikomur na primer ni všeč neskončna in dolgočasna glasba, medtem ko čaka, da se mu oglasi operater – še posebej, če je šele 25. v vrsti.

Dobro je vedeti: Smejimo se z ljudmi, ki so nam všeč. Če torej stojite pred neznanim občinstvom, si morate njihovo odobravanje šele pridobiti. Tako je bolje, če »uvodno« šalo prihranimo za nekoliko kasneje. Ko vas občinstvo spozna in si pridobite njegovo zaupanje, se bo tudi vašim šalam raje smejalo. 

Uspeh vaše šale je morda odvisen samo od tega, kdaj jo boste uporabili

Odličen odziv imajo tudi humorne situacije, ki se zgodijo spontano med vašim predavanjem, predstavitvijo, sestankom ali razgovorom. Te so del vaše skupne izkušnje, ki lahko skupino samo še bolj poveže. Na takšne situacije se je zelo dobro odzvati in jih ne spregledati, če se ponudijo same. 

Ne pozabite: Poskusite se držati pravila, da 60 % komunikacije opravi sogovornik, 40 % pa vi. Tako bo vaša predstavitev učinkovitejša, saj bo imel vaš sogovornik občutek, da je slišan.

 

Humor je zelo koristen za povezovanje in ustvarjanje skupnih pozitivnih spominov. Poistovetenje s »predavateljem« pomeni, da bo ta pustil zelo pozitiven vtis. Naj gre za predavanje, sestanek ali razgovor. Smeh nas povezuje in ustvarja sproščeno pozitivno vzdušje. Ne bojte se ga uporabiti, le pazite, da izberete pravi trenutek, da ste pri pripovedovanju pristni, da se navezujete na nesporne teme, najraje pa se odzovite na spontane situacije.

 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com

Povezani članki

Delovno okolje in odnosi

Izboljšajte delovno klimo v podjetju s pomočjo humorja

Eden od načinov izboljšanja delovne klime v vašem podjetju in povečanja učinkovitosti vaših zaposlenih je ustvarjanje sproščenega ozračja s pomočjo humorja. Ljudje, ki so veseli, se zabavajo in so dobre volje, z večjo verjetnostjo uspejo. Dobro razpoloženje omogoča bolj jasno in ustvarjalno razmišljanje.

Novartis

Delovno okolje in odnosi

Novartisov karierni zajtrk

Na Novartisovem kariernem zajtrku ti bo več kot 30 strokovnjakov na 15 tematskih odrih odprlo vrata v svet, v katerem na novo osmišljamo medicino.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Zablestite na razgovoru.

1. 8. 2024

Iskanje zaposlitve: bonton

empatija

7. 6. 2022

Empatija na delovnem mestu

uspešen razgovor

21. 12. 2022

15 zlatih pravil za uspešen razgovor

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki