Neprimerno vedenje na delovnem mestu? Kaj storiti?
Podjetje predstavljajo delavci in so njegova največja moč. Delodajalci si želijo motiviranih, celovitih in dobro delujočih ekip, ker lahko samo na ta način dosežejo uspeh. Kadar pa je v ekipi nekdo, ki s svojim ravnanjem in vedenjem ruši dobro energijo in vzdušje v podjetju, je čas za ukrepanje.
Med neprimerna vedenja spada vsakršno nadlegovanje in trpinčenje na delovnem mestu:
- Ustrahovanje na delovnem mestu je vsako ponavljajoče se in nerazumno vedenje, usmerjeno proti delavcu ali skupini delavcev, ki predstavlja tveganje za zdravje in varnost.
- Nadlegovanje je vsako neželeno vedenje, povezano s katero koli osebno okoliščino, z učinkom ali namenom prizadeti dostojanstvo osebe ali ustvariti zastraševalno, sovražno, ponižujoče, sramotilno ali žaljivo okolje.
- Spolno nadlegovanje je kakršna koli oblika neželenega verbalnega, neverbalnega ali fizičnega kontakta oziroma ravnanja ali vedenja spolne narave z učinkom ali namenom prizadeti dostojanstvo osebe, zlasti kadar gre za ustvarjanje zastraševalnega, sovražnega, ponižujočega, sramotilnega ali žaljivega okolja (neželeni dotiki, neprimerno strmenje, namigovanje in komentarji s seksualno konotacijo, kroženje spolno eksplicitnega gradiva, prošnje ali pritiski za seks, ponavljajoči se ali neprimerni predlogi na spletu, dejansko posilstvo, poskus posilstva ali spolni napad).
- Trpinčenje na delovnem mestu je vsako ponavljajoče se ali sistematično, graje vredno ali očitno negativno in žaljivo ravnanje ali vedenje, usmerjeno proti posameznim delavcem na delovnem mestu ali v zvezi z delom.
- Nesposobnost delovanja na delovnem mestu zaradi alkohola ali opojnih substanc.
- Nasilje na delovnem mestu (kakršna koli oblika psihičnega ali fizičnega nasilja).
- Nevljudnost na delovnem mestu.
Vir: MDDSZ
Konkretni primeri neprimernih vedenj:
- Razširjanje govoric o spolnem življenju ali razpravljanje o spolnih preferencah, zgodovini itn. vaše sodelavke ali sodelavca.
- Žaljenje ali šaljenje na račun druge narodnosti, vere ali vrednot.
- Namerno dotikanje sodelavke ali sodelavca, neprimerna bližina, sklanjanje nad posamezno osebo ali stiskanje slednje v kot.
- Pripovedovanje šal, zgodb ali anekdot s seksualno vsebino.
- Naslavljanje žensk z ljubkovalnimi imeni ali pomanjševalnicami – ljubica, pikica, miška, bejba itn.
- Nalaganje dodatnega dela, klici med konci tedna in prostimi dnevi.
- Kričanje in poniževanje, grožnje o odpustitvi.
- Spogledovanje nadrejene osebe s podrejeno v prepričanju, da je interes obojestranski.
- Kadar sodelavec (sodelavka) stoji preblizu drugi sodelavki (drugemu sodelavcu) ali jo oziroma ga »po nesreči« oplazi s telesom.
- Moški, ki komentirajo videz ženskih sodelavk. Ženske, ki komentirajo videz moških sodelavcev.
Bodite samozavestni pri izražanju svojih pomislekov
Poudarek naj bo na vedenju posameznika
Izražajte se jasno in konkretno
Prisluhnite in ostanite mirni
Svojim zaposlenim dajte jasna navodila glede (neprimernega) vedenja

Delovno okolje in odnosi
Ljubezen na delovnem mestu
Dan ima 24 ur, od tega celih osem ur (ali celo še več) preživite v službi. Če preračunate še priprave in pot v službo, vožnjo domov, priprave na spanje in spanje, ugotovite, da v celem dnevu največ časa porabite ravno za službo. Osem ur ni kratko obdobje (nekateri to dobro veste, še posebej, če se vam ure v službi vlečejo), velikokrat s sodelavci preživimo več časa, kot z družino, zato ni nič čudnega, da se tam kdaj pa kdaj lahko razvijejo tudi ljubezenske zgodbe.

Delovno okolje in odnosi
Empatija na delovnem mestu
V zadnjih letih je na delovnem mestu postala ena bolj cenjenih veščin empatija. S pomočjo empatije lahko namreč zgradite boljši odnos s sodelavci in strankami, pomagala vam bo izboljšati komunikacijske veščine, nenazadnje pa tudi ustvariti pozitivno vzdušje v službi.