• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Kandidati + 45, izkoristite svoje izkušnje in zrelost!
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Kako ukrepati, če spadate v to skupino? Kako si še lahko pomagate?
Delovno okolje in odnosi Nasveti

Kandidati + 45, izkoristite svoje izkušnje in zrelost!

Sta vam znana izraza trajni presežek ali stečaj podjetja? Vas ob misli nanju zajame val neprijetnih občutkov? To nista usodni prelomnici. Jezo, ki ste jo doživeli, če ste izgubili delo zaradi zgoraj naštetih vzrokov, preusmerite v pozitivno smer in verjemite v novo zaposlitev!


29. 7. 2024

Starejši iskalci zaposlitve imajo več težav pri iskanju zaposlitve kot mlajši. Razlogi za to ležijo predvsem v še vedno nefleksibilnem trgu dela ter v diskriminaciji, ki se odraža v predsodkih delodajalcev do zaposlovanja starejših: zavračajo jih, ne glede na njihove ostale značilnosti, ljudje, stari nad 45 let, so žal velikokrat tudi v prvi vrsti, kadar pride do odpuščanja zaposlenih.

Zakaj prihaja do tega? V to delodajalce najbrž sili cenovna nekonkurenčnost starejše delovne sile, saj velja pravilo: več let delovne dobe – višja plača. Poleg tega starejše iskalce zaposlitve označujejo kot manj fleksibilne, deloma upravičeno, deloma neupravičeno. Res je, da se velikokrat niso več pripravljeni dodatno izobraževati in usposabljati (več kot 50 % vseh brezposelnih, starejših od 50 let, ima namreč I. in II. stopnjo izobrazbe), vendar je ravno tako res, da so pogosto iz usposabljanj izključeni tudi proti svoji volji.

Kako ukrepati, če spadate v to skupino?

Če tudi vi spadate v skupino iskalcev zaposlitve, starih nad 45 let, se morate zavedati naslednjega. Vsekakor za vas zaposlitvene možnosti niso ravno idealne, a če se boste vnaprej vdali v usodo in se opravičevali s tem, da ste prestari, si s tem ne boste prav nič pomagali. Če je starost problem za vas, bo verjetno tudi za delodajalca. Raje ostanite pozitivno naravnani in delodajalcem predstavite svoje prednosti – poudarite svojo izkušenost in zrelost.

Ko se prijavljate na zaposlitveni oglas, skušajte v spremnem pismu predstaviti svoje številne delovne izkušnje, predvsem največje uspehe, in svojo življenjsko modrost. Izrazite navdušenje, vitalnost, pripravljenost za dodatno izpopolnjevanje in izobraževanje. Pohvalite se, da vam gre delo z računalnikom od rok (če je to vaš primer). Delodajalca ne bo motila vaša starost, če mu boste dokazali, da ste še vedno sposobni delati in se znate držati delovnih standardov in rokov.

V življenjepisu se osredotočite predvsem na širino izkušenj, ki jih lahko najbolje izrazite s kronološkim tipom življenjepisa, ki je primeren predvsem za iskalce z več izkušnjami. Pretekle zaposlitve razporedite po obratnem kronološkem zaporedju. V sklopu PREGLED DOSEDANJIH ZAPOSLITEV najprej navedite zaposlitev, ki ste jo opravljali nazadnje, sledite ji s tisto, ki ste jo opravljali neposredno pred tem, in tako naprej vse do tiste, od katere je minilo največ časa. Pripišite letnice, nato ime podjetij in naziv delovnih mest, na katerih ste delali. Kratek opis preteklih delovnih nalog na vsakem delovnem mestu ni potreben. Delodajalca ne zanima, kaj ste delali, zanimajo ga vaše delovne sposobnosti, ki mu lahko koristijo v tem trenutku. Zato je bolje, da svoje delovne izkušnje v celoti povzamete v sklopu DELOVNE IZKUŠNJE, kjer v enem paketu predstavite predvsem tiste delovne izkušnje, sposobnosti in lastnosti, ki se nanašajo izključno na obravnavano delovno mesto. Če boste vse to upoštevali, boste bistveno povečali možnost, da boste poklicani na razgovor.

Kako si še lahko pomagate?

Starejši brezposelni ste ciljna skupina številnih ukrepov aktivne politike zaposlovanja, s katerimi Zavod za zaposlovanje skuša izboljševati vaše zaposlitvene možnosti. Izkoristite jih in si tako povečajte vašo zaposljivost! O njih povprašajte svojega poklicnega svetovalca.

 

Avtor: Ekipa MojeDelo.com

 

Povezani članki
zaupanje delodajalca

Delovno okolje in odnosi

10 načinov, kako vzbuditi zaupanje delodajalca

Zaupanje začnemo graditi že na razgovoru za novo zaposlitev. Večina delodajalcev bo zaposlila kandidata, s katerim se lahko poveže, z njim deli podobne vrednote in mu posledično lahko zaupa. Ugotovite, kako lahko vzbudimo zaupanje od prvega delovnega dne naprej in zgradimo uspešen in trajen odnos s svojim delodajalcem.

slab dan

Delovno okolje in odnosi

Imate slab dan v službi? Vse le ni tako črno …

Ne bomo olepševali. Res je, imeli ste grozen dan v službi. Začelo se je že zjutraj s polito kavo, nadaljevalo z zamujanjem na sestanek, prejeli ste kopico dodatnega dela, za nameček pa je sodelavec cel delovnik glasno poslušal glasbo, ki vam ni po godu.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

na delovnem mestu smejanje

10. 1. 2024

10 fraz, ki jih morate na delovnem mestu izreči pogosteje


14. 5. 2025

Ali je predanost delodajalcu plačana?

diskriminacija

9. 3. 2025

Diskriminacija na delovnem mestu

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki