• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Kako najbolje izkoristiti zadnja dva tedna na delovnem mestu
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Novico sporočite previdno Bodite transparentni Sestavite seznam opravkov Ponudite mu mentostvo Napišite zahvalno pismo Preživite čas s svojim nadrejenim
Delovno okolje in odnosi Odpoved in menjava kariere

Kako najbolje izkoristiti zadnja dva tedna na delovnem mestu

Ste že dali svojo odpoved in komaj čakate, da se znebite podjetja, v katerem ste trenutno zaposleni? Se vam zdi, da vas ne sme nič več, kar je v povezavi z njim, obremenjevati? Pomislite še enkrat – vedno je smiselno, da se z nadrejenimi razidete v dobrih odnosih in do konca vztrajajte s kvaliteto ter poštenim delom.


2. 10. 2022

Vsekakor je pomemben prvi vtis, a niti zadnji ni zanemarljiv. Veliko ljudi zmotno meni, da sta zadnja dva tedna, preden se poslovijo, čas za počitek, dolge malice, kratke delovnike … Takšno obnašanje lahko prinese veliko negativnih posledic, še posebej v odnosu z nadrejenim. Navsezadnje boste ob odhodu potrebovali dobro referenco, ki je ne gre kar tako zanemariti. Morda greste na bolje, a nikoli se ne ve, kdaj boste lepo besedo spet potrebovali. Sledi nekaj nasvetov, kako se posloviti v dobri luči.

Novico sporočite previdno

Še posebej, če ste z nadrejenim v zelo dobrih odnosih, ga bo vaš odhod zabolel in šokiral. Najbolje je, da se z njim že nekoliko prej pogovorite o vašem morebitnem odhodu in med tem presodite, kakšen način, da pride do novice, mu najbolj ustreza.

Vsekakor bodite razumevajoči – ponudite mu podporo, mentorstvo nove osebe, ki vas bo nadomestila, obljubite mu, da boste do odhoda dokončali vse naloge, ki vas še čakajo.

Bodite transparentni

Ob odhodu vedno bodite iskreni, saj delodajalci to v takih trenutkih izredno cenijo. Novo zaposlitev predstavite kot priložnost, da zrastete, in da v njej vidite nov izziv za karierni razvoj. V kolikor odhajate zaradi višje plače, bodite pripravljeni na to, da vam bo nadrejeni, če je zadovoljen z vami, ponudil višje mesečne prihodke, in v tem primeru mu boste morali znati dati argumente, zakaj kljub temu odhajate.

Sestavite seznam opravkov

Z nadrejenim sestavite seznam opravil, ki morajo biti dokončani do vašega odhoda, in tistih, ki lahko počakajo vašo menjavo. Delovne naloge, ki so vašemu delodajalcu pomembne, postavite na začetek seznama in jih skrbno opravite. Najhuje je, da ga pustite na cedilu in mu po odhodu povzročate sive lase s kupom nedokončanih nalog, za katere ne bo vedel, na kakšen način jih rešiti. Zaupajte mu imena sodelavcev, ki se vam zdijo primerni za posamezne opravke, in pomagajte mu z uvajanjem.

Ponudite mu mentorstvo

Delodajalec bo iskreno cenil pomoč in mentorstvo, ki jih boste ponudili osebi, ki vas bo zamenjala. Zaposlitveni postopek za novega sodelavca lahko traja več časa, zato napišite kratek priročnik, ki bo izredno pomagal ljudem, ki se bodo na vašem delovnem mestu znašli za vami. Dovolj je že, če vanj vpišete lokacijo pomembnih dokumentov, saj boste tako vsakemu olajšali iskanje in brskanje po (za vas) urejenih mapah. Tudi po odhodu za nekaj časa bodite dosegljivi tako na zasebnem elektronskem naslovu kot na osebni telefonski številki, saj bo vaša zamenjava na začetku vedno imel dodatna vprašanja, na katera znate odgovoriti le vi sami.

Napišite zahvalno pismo

Preden odidete, napišite zahvalno pismo, v katerem boste izrazili hvaležnost vašemu nadrejenemu za vso mentorstvo, pomoč in novo znanje, ki ga je prenesel nanje. Povejte mu, da ste izredno uživali pri delu z njim in vam je v veliko čast, da ste imeli možnost delati za takšno osebo, kot je on. Izkažite mu naklonjenost in dodajte spretnosti, ki ste jih pridobili pod njegovo taktirko.

Preživite čas s svojim nadrejenim

Svojega nadrejenega povabite na kosilo ali kratko malico, odvisno, seveda, od časa, ki ga premoreta. V vsakem primeru mu namenite skupen čas, med katerim mu boste iz oči v oči izrazili zahvalo in podali povratno informacijo. S takšnim druženjem boste utrdili zaupno razmerje med vama, ki se vam bo poplačalo v prihodnosti.

 

Anja Damjanović za MojeDelo.com
Povezani članki
Delo z zoprnim šefom

Delovno okolje in odnosi

10 prijemov za lažje delo z zoprnim šefom

Ste že kdaj naleteli na osebo, ki ni primerna za položaj šefa, je obsedena sama s seboj, trdo dela samo, kadar jo drugi opazujejo, še hitreje si prilasti zasluge drugih, kadar so stvari opravljene dobro, oziroma jim naprti krivdo, kadar niso?

prijatelji na delovnem mestu

Delovno okolje in odnosi

Kako se spoprijateljiti na delovnem mestu?

Se sprašujete, kako najti prijatelja na delovnem mestu ne glede na to, ali ste pravkar začeli novo službo ali pa zgolj hrepenite po zavezniku v delovnem okolju? Čeprav navezovanje prijateljskih stikov nekaterim dela preglavice, to še ne pomeni, da se ne morete naučiti, kako se spoprijateljiti s sodelavci. V tem procesu morda najdete svojega novega najboljšega prijatelja ali pa vsaj najboljšega prijatelja iz službe. Dejansko imeti prijatelje v službi je zelo pomembno, zato je navedenih nekaj primerov, kako razviti in poglobiti odnose s svojimi sodelavci.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

prekvalifikacija

21. 7. 2021

Prekvalifikacija: 6 zaposlitev, za katere se lahko izobrazite v letu ali manj

Vključitev v novo delovno okolje.

15. 5. 2025

14 korakov za uspešno vključitev v novo delovno okolje

uspešna sprememba kariere

21. 2. 2025

Sprememba kariere – kako se lotiti, kaj narediti, kaj ne narediti

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki