• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • Je na delovnem mestu bolje sedeti ali stati?
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Zakaj se ni še nič spremenilo? Stoječe mize rešujejo težavo?
Delovno okolje in odnosi

Je na delovnem mestu bolje sedeti ali stati?

Zavedamo se, da je večurno sedenje na delovnem mestu škodljivo za zdravje, a kljub temu redki naredimo nekaj v smeri, da bi izboljšali situacijo. Ameriška zdravstvena zbornica je prišla do zaključka, da na dan čez lužo preživijo v sedečem položaju od osem do devet ur, kar vključuje tudi gledanje televizije, vožnjo itd.


30. 11. 2024

Sedenje na delovnem mestu

Še več … Starejši ljudje v sedečem položaju preživijo še več časa – številka se giblje tja do deset ur, kar pomeni, da skoraj polovico dneva preživijo brez kakršnegakoli gibanja. In tako iz dneva v dan. Raziskave so pokazale, da vztrajanje pri takšnem načinu življenja celo povečuje stopnjo bolestnosti in smrtnosti.

Zakaj se ni še nič spremenilo?

Rezultati omenjenih raziskav niso prinesli novosti, saj to dejstvo poznamo že več let. Zakaj potem še vedno govorimo o tem? Ker se na tem področju ni še nič spremenilo.

Biti fizično aktiven je ena od najpomembnejših stvari, ki jo oseba počne, da bi ohranjala dobro počutje, se izognila dodatnim kilogramom in zmanjšala nevarnost za mnogotere bolezni. A ne glede na število ur, ki jih posameznik preživi aktiven, večurno sedenje vseeno povzroča negativne posledice, ki vplivajo na zdravje ter na krvni pritisk. Takšno ravnanje poveča nevarnost za pojav diabetesa, srčnih bolezni, ter drugih obolenj, ki so posledica večurnega negibnega položaja. Ne vemo natančno, koliko sedenja in v kolikšni meri to vpliva na naše zdravje, a vedno se lahko držimo načela »sedite manj, premikajte se več«. Strokovnjaki svetujejo vsaj 30-minutno gibanje na dan ali 150 minut na teden zmerne vadbe, ki jo lahko zamenjamo s 75-minutno intenzivno intervalno vadbo, ki pa vsekakor mora biti konstantna ter ne zgoščena v enem ali dveh dneh.

Stoječe mize rešujejo težavo?

Ni nujno. Izsledkom navkljub, da delujejo stoječe mize v dobrobit zdravja, se strokovnjaki strinjajo, da tudi takšno pohištvo ne prinaša blagodejnih posledic, saj ne izgubljate kalorij, boli vas hrbtenica, čutite bolečine v nogah in vratu … Te mize so slabe za tiste, ki stojijo na neravnih, trdnih tleh in za tiste, ki jim noge zetakjo.

A ne obupajte. Četudi večurno stanje ne more biti zdrava alternativa sedenju, hoja k temu veliko pripomore. Poskusite s kratkim odmori med kognitivinimi aktivnostmi, med katerimi se boste sprehodili – navdali se boste z novo energijo, manj boste utrujeni in razpoloženjem vam bo redkeje nihalo.

 

Anja Damjanović za MojeDelo.com
Povezani članki

Delovno okolje in odnosi

5 kariernih poti v svetu trgovine

Mogoče se vam zdi, da delo v trgovini obsega le prodajo, a se motite. Raziskave trgovskih zbornic iz tujine so pokazale, da obsega delo prodajalcev 56 % vseh zaposlitev v trgovini, druga dela pa zajemajo komercialiste, delo v marketingu, oblikovalce, administratorje, itd. To navsezadnje pomeni, da obstaja veliko možnosti, po katerih se lahko razvijate, ko se boste kot prodajalec izkazali na svojem delovnem mestu.

Prikazan strošek za napačno izbranega kandidata

Delovno okolje in odnosi

Strošek napačno izbranega kandidata za službo

Dobre strokovnjake, ki bodo udejanjali vaša pričakovanja, je težko najti in s tem bi se najbrž strinjala večina delodajalcev. Kandidati, ki se prijavljajo na prosta delovna mesta, naredijo to z namenom zaposlitve na razpisano prosto delovno mesto. Vaša (delodajalčeva) naloga pa je, da ugotovite, ali je kandidat kompetenten za razpisano delovno mesto ali ne. Kakšna je cena, ki jo delodajalci plačate za izbiro ustreznega kandidata, kakšen selektivni postopek izbrati, kako pomembna je poskusna doba kandidata itd., pa v nadaljevanju.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

Zdravje in dobro počutje zaposlenih

11. 2. 2025

Kako lahko poskrbite za zdravje in dobro počutje svojih zaposlenih?

čustvena inteligenca na delovnem mestu

13. 2. 2024

Čustvena inteligenca na delovnem mestu in kako jo izboljšati

Sovražim svojo službo.

18. 10. 2024

Prepoznate prve znake izgorelosti?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki