Duševno zdravje na delovnem mestu
Tako zelo smo ujeti v neizprosno tekmo s časom in obveznostmi, da se običajno duševnih stisk zavemo prepozno. Tako delodajalci kot zaposleni tudi še vedno stežka spregovorijo o duševnem zdravju, čeprav ima ravno služba, ki predstavlja vsaj tretjino našega dneva, velik vpliv na naše počutje. V nadaljevanju razkrivamo, kako poskrbeti za duševno zdravje na delovnem mestu.
Slovenci čutijo visoko obremenitev na delovnem mestu
Kar 25 odstotkov delavcev v Evropi navaja, da večino svojega delovnega časa doživljajo stres. Podoben odstotek pa jih navaja, da delo negativno vpliva na njihovo zdravje. Ta podatek podkrepi dejstvo, da v Evropski uniji naraščajo izostanki z dela, nezaposlenost in številni zahtevki za dolgotrajno nezmožnost za delo zaradi stresa ter težav z duševnim zdravjem. Slovenci smo v vrhu evropskih držav, ki poročajo o visoki stopnji stresa pri delu. Ta je tudi eden glavnih razlogov za odsotnost z dela in skrajšani delovnik. Z njim je povezanih 50 do 60 odstotkov vseh izgubljenih delovnih dni.
Pomembno je prepoznati prve znake stiske
Prva pomoč pri stresu
- Fizična aktivnost in zdrava prehrana: Redna telesna vadba izboljša naše počutje, uravnava hormonsko dogajanje v telesu in prispeva k ureditvi misli. Bogata hrana s svežim sadjem in zelenjavo, dobrimi maščobami in kakovostnimi beljakovinami pa pomaga organizmu, da ohrani vitalnost in dobro kondicijo.
- Socialna mreža: Izjemnega pomena je imeti podporo družine in prijateljev. S pogovori izrazimo svoja čustva in občutja, kar pomirja živčni sistem, obenem nas druženje utrdi s prepričanjem, da nismo sami.
- Metode pomirjanja in dovolj spanca: Ključno je, da najdemo način sprostitve, ki nam pomaga. Za številne je to poslušanje glasbe, branje, sprehodi, meditacija, joga. Karkoli, kar pripomore k sprostitvi in nam je blizu. Počitek pa bistveno pripomore k regeneraciji telesa in duha ter predstavlja najpomembnejši člen pri zmanjševanju stresa. Ker številni, ki so zelo pod stresom, težko zaspijo ali se ponoči prebujajo, obstaja cela vrsta tehnik, kako izboljšati nočni počitek.
Duševne bolezni zarežejo tudi v podjetja
Kaj lahko naredijo podjetja?
- Naj bo vodja za zgled: Eden največjih vzrokov za stres na delovnem mestu je vpliv vodstva in njihovih sposobnosti vodenja ter ukrepanja v zvezi s stresom zaposlenih. Odprta komunikacija je ključnega pomena pri vodenju – obveščanje zaposlenih o spremembah, pričakovanjih in njihovi uspešnosti zmanjšuje napetost in stres pri zaposlenih.
- Načrt za boljše počutje zaposlenih: Dejstvo je, da rekreacija in zdrav način življenja pripomoreta v boju proti stresu. Delodajalci naj zaposlenim ponudijo možnost za izboljšanje počutja, morda tako, da jim uredijo popust v športnih centrih in organizirajo dostavo svežega sadja na delovnem mestu. Včasih pa ljudje potrebujemo zgolj 15 minut, da se sprostimo, zato je učinkovito urediti prostor za sprostitev, kjer lahko zaposleni 15 minut razmišljajo, počivajo. Dokazano je, da to bistveno pomaga zmanjšati stres.
- Ustvariti socialno dejavnost: Zaposleni veliko časa preživijo s sodelavci, zato je pomembno, da se med seboj razumejo. Bolj kot ljudje uživajo v svojem delovnem času, boljše bo vzdušje – in boljše pisarniško vzdušje vodi do produktivnosti, ustvarjalnosti in sodelovanja.

Delovno okolje in odnosi
5 razlogov zakaj naložiti mobilno aplikacijo MojeDelo.com
Že dobro smo zakorakali v mesec september, ki za večino pomeni tudi zaključek poletnih počitnic. Šolarji so vstopili v novo šolsko leto, zaposleni pa smo se vrnili na svoja delovna mesta. Ob začetku septembra pa so se s počitnic vrnili tudi delodajalci in na MojeDelo.com vas čaka vsak dan več svežih zaposlitvenih oglasov.

Delovno okolje in odnosi
Ali je predanost delodajalcu plačana?
Ali ste zaposleni v enem podjetju že veliko let ali redno menjujtete službe? Koliko let pri enem delodajalcu je idealno? Se splača biti lojalen? Odgovore so našli v anketi, ki so jo januarja in februarja 2018 izvajali s skoraj 60 tisoč intervjujanci iz 12 evropskih držav.