• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • 7 načinov, da navdušite nadrejenega
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
1. Učite se o podjetju, konkurenci, razvoju in uspehih 2. Namesto, da odgovorite, prehitite z vprašanjem 3. Sami opazite napake in jih izrazite 4. Sami si pripravite svoje izobraževanje in usposabljanje 5. Ne sledite, temveč bodite proaktivni 6. Povezujte se z drugimi oddelki 7. V kriznih situacijah bodite mirni
Delovno okolje in odnosi

7 načinov, da navdušite nadrejenega

Vsi si želimo, da bi bili opaženi in pohvaljeni za svoje delo, a kljub točnim prihodom na delo, odlično opravljenim nalogam, redkim bolniškim odsotnostim in zglednemu obnašanju včasih povišice in napredovanja izgledajo tako zelo daleč. Zakaj vam zaradi odličnega dela že končno ne dajo nagrade?

17. 7. 2024
navdušit nadrejenega

Ključ je v pričakovanjih vašega nadrejenega. Četudi vlagate v delo veliko truda, tako kot je od vas zahtevano, ne boste izstopili iz množice enakih. Videli vas bodo kot nekoga, ki izpolnjuje minimalne zahteve za delo in nihče, ki se bori za karierni napredek, ni bil nikoli zgolj to, temveč je poskrbel za trike, ki so mu pripisovali večji pomen za to, kar je plačan. Želite si iti preko meje in radi bi, da vas vidijo kot nekoga, brez katerega organizacija oz. podjetje ne more preživeti.

Svojega nadrejenega z naslednjimi koraki prepričajte, da je on tisti najpametnejši človek v podjetju, ki je zaposlil vas.

1. Učite se o podjetju, konkurenci, razvoju in uspehih

Profesionalni razvoj je pomemben, a zakaj bi se ustavili tu, če ni potrebe po tem? V kolikor si res želite zmešati glavo nadrejenemu, vsrkajte vase vse podatke o svojemu podjetju in o industriji, v kateri se nahaja. Primer: če ste zaposleni na področju IT, ni dovolj je, da ste na tekočem z dobrimi praksami v trenutnem obdobju, ampak preučite tudi, kako so te prakse implementirane v prakso in kaj to zanje prinaša.

Transfer znanja je na tej točki izredno pomemben, saj si boste z njim dodali zaposlitveno vrednost. Poleg tega, da obvladate svoje delo, bo dejstvo o vas pomenilo tudi, da veste točno, kaj delate in čemu je vaše poslanstvo namenjeno.

2. Namesto, da odgovorite, prehitite z vprašanjem

Super občutek je, ko lahko edini iz množice odgovorite na vprašanje, ki ga je postavil direktor, a če ga želite res navdušiti, ga prehitite in vnaprej sklepajte vprašanje ter ga postavite. Nadrejenemu predočite odgovore nanje in posodobitve, ki se nanj vežejo, saj mu boste na ta način prihranili tako čas kot energijo, vsak nadrejeni pa bo izredno cenil vaš entuziazem in samoiniciativnost.

3. Sami opazite napake in jih izrazite

Zaupanje je težko pridobiti, to pa je potrebno imeti v mislih tudi, ko želite skriti svoje napake in se izogibate njihovemu priznanju. Svojemu nadrejenemu pokažite, da se ne bojite priznati svojih zmot, in s tem ga boste navdušili. Takrat, ko storite »zločin«, imejte pripravljeno rešitev in direktorju pristopite z načini ter koraki, kako se hujšim komplikacijam izogniti.

Vsi delamo napake, a vi iz množice vstanite tako, da pokažete, da se lahko zanesejo na vas, da ste kreativni pri reševanju težav in da delujete proaktivno – vedno v smeri razvoja in napredka.

4. Sami si pripravite svoje izobraževanje in usposabljanje

Tipičen karierni nasvet je vprašati nadrejenega, da vam plača in vas pošlje na dodatno izobraževanje ter usposabljanje na vašem področju, da izboljšate svoje spretnosti. A ne želimo si tipičnih stvari, želimo si izstopati, zato si sami organizirajte usposabljanja, ki ni nujno, da bodo od vas zahtevala veliko vsoto denarja – na spletnih platformah obstaja malo morje spletnih tečajov, ki so zastonj ali izredno poceni. Naslednjič, ko bodo vaši sodelavci prosili vašega nadrejenega, da jih pošlje na izobraževanje, se vi pohvalite s tistim, kar že veste. Direktor vam bo med drugim hvaležen tudi zato, ker varčujete finance podjetja, hkrati pa skrbite za svoje sposobnosti in kompetence.

5. Ne sledite, temveč bodite proaktivni

Vsi (no, skorajda vsi) lahko opravijo nalogo, ki so mu jo zadali. Namesto tega bodite proaktivni – če vidite težavo, jo rešite, če vidite prostor za izboljšave, ga zapolnite. Nadrejeni namreč izredno cenijo vizijo delavca, ki jo razvije na delovnem mestu – želijo si videti in dojeti, zakaj ga potrebujejo bolj kot kogarkoli drugega, zato mu to tudi prinesti na pladnju.

6. Povezujte se z drugimi oddelki

Popolnoma logično je, da bo vaš oddelek kdaj potreboval pomoč in sodelovanje z drugim oddelkom. Nadrejeni bodo cenili vašo pobudo za povezovanje z ostalimi zaposlenimi na drugih področjih, saj se zavedajo, da so osebni stiki med sodelavci pomembnejši in bolj efektivni, kot karkoli.

Direktorju izboljšate dan z besedami: »Zakaj ne bi jaz tega uredil namesto vas? Poznam namreč pravo osebo, ki bo poskrbela, da bo naloga opravljena kvalitetno in v roku.«

7. V kriznih situacijah bodite mirni

Nadrejeni bodo pozorni na to, kako se obnašate v kriznih situacijah. Ali ste v tej nevihti sonce, ki se skriva za oblaki, ali še hujši naliv? Bodite tisti, ki znate pomiriti situacijo in podati trezno, korektno, umirjeno in premišljeno rešitev. Vaša sposobnost, da v težavnih dogodkih razmišljate zbrano in čisto, pokaže, da ste dober material za potencialno vodilno delovno mesto.

Tisti, ki pokažejo največ vrednosti, tudi največ dosežejo, in, ker je v poslu pomemben dobiček, je pomembno, da nadrejenemu pokažete, da ste iz pravega testa.

Anja Damjanović za MojeDelo.com
Povezani članki
vloga sodelavcev

Delovno okolje in odnosi

Kakšno vlogo igrajo sodelavci na naši karierni poti?

Ljudje smo družabna bitja, zato so odnosi, ki jih gradimo v službi ali zunaj nje, ključnega pomena – ekipa na delovnem mestu ima namreč močan vpliv na kvaliteto našega žvljenja. Zato nas bo prijazno in sodelovalno vzdušje na delovnem mestu zagotovo motiviralo k delu z več energije, navdušenja in ustvarjalnosti.

mama delo od doma

Delovno okolje in odnosi

Moja mama dela od doma, pa tvoja?

Ena izmed pomembnih odločitev, s katero se srečuje večina žensk po rojstvu otroka, je: ali ostati doma z otroci, ali oditi nazaj v službo. Če se vrne na delovno mesto, kjer je bila prej (ali najde drugo zaposlitev), bo prvih nekaj mesecev kar težkih, saj bo z manj kot eno leto starim nadobudnežem grobo pretrgana vez, hkrati pa bo morala poskrbeti tudi za primerno varstvo (vpis v vrtec ali najem varuške). Če ostane doma, bo celotno gospodinjstvo ob velik del dohodka, prav tako pa bo izgubila izzive, s katerimi se človek spoprijema na delovnem mestu. Katera pot je torej prava? Ali obstaja še tretja?

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo


4. 1. 2023

10 psiholoških vlog na delovnem mestu


1. 6. 2023

AI v kadrovski službi – uporaba in tveganja


3. 4. 2023

Dobro počutje zaposlenih

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki