• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • 6 urni delavnik, izkušnje podjetja Plastika Skaza
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Izjave zaposlenih
Delovno okolje in odnosi Intervjuji

6 urni delavnik, izkušnje podjetja Plastika Skaza

Tudi nekatera slovenska podjetja so se že zapisala krajšemu delovniku. Zakaj? Preberite v intervjuju z vodjo službe za odnose z javnostmi podjetja Plastika Skaza Janjo Urankar Berčon.


8. 4. 2020

zadovoljstvo zaposlenih v podjetju Plastika Skaza

Švedska je bila leta 2017 ena prvih držav, ki je zagnala poskusni šesturni delovnik, in ugotovila, da so bili delavci bolj produktivni, srečnejši in bolj zdravi. Tehtni razlogi, da so tudi podjetja v drugih državah začela razmišljati o skrajšanju delovnika. Ljubljansko podjetje Donar, ki se ukvarja s trajnostnimi produkti iz odpadnih materialov, je skrajšan, šesturni delovnik poskusno uvedlo že pred dobrim letom. Kot je povedal direktor podjetja Matej Feguš za Planet, so se za takšno obliko delovnika odločili predvsem z mislijo na dobrobit svojih delavcev: “Predvsem smo se spraševali, kaj bo z ljudmi, ko bodo zaključili svojo delovno aktivnost. Tudi v samem podjetju se nam je v preteklosti dogajalo, da so zaposleni oboleli za boleznimi, ki jih lahko povezujemo z delom.” 

Podobno razmišljajo tudi v podjetju Plastika Skaza, kjer so junija začeli uvajati šesturni delovnik. O razlogih za ta korak smo se pogovarjali z vodjo službe za odnose z javnostmi podjetja Plastika Skaza Janjo Urankar Berčon. Že v začetku pogovora je Urankar Berčon izrazila svoje navdušenje nad odločitvijo podjetja za šesturni delovnik: »Zelo bi si želela, da bi imeli v Sloveniji več takšnih podjetij, katerih lastniki ali pa vodstvo, razmišljajo tako kot naši. Da bi bilo več takšnih, ki bi znali resnično ceniti svoje zaposlene, ki bi se resnično zavedali, da zaposleni niso strošek podjetja, pač pa največji kapital, v katerega je dobro vlagati in skrbeti za njegovo rast.«

Zakaj menite, da je šesturni delovnik pravilna odločitev za vaše podjetje? 

V Skazi si želimo srečne, srčne, zadovoljne in ne nazadnje zdrave sodelavce. Prepričani smo, da je šesturni urni delovnik eden od prijemov, s katerim lahko k temu pripomoremo.

Za to potezo smo se odločili tudi zato, ker so naši zaposleni odgovorni, zaupanja vredni in predani delu, ki ga opravljajo. Zavedajo se, da je učinkovitost pomembnejši kriterij uspešnosti poslovanja kot število ur, ki jih preživijo na delovnem mestu.

Katere pozitivne učinke pričakujete z uvedbo njega?

Sodelavci bodo lažje usklajevali zasebno in službeno življenje. Imeli bodo več časa za prostočasne dejavnosti, več časa za preživetje z družino, posledično bodo bolj srečni. Verjamemo, da bo njihova sreča pozitivno vplivala na delo in da bo predstavljala razlog, da bodo prihajali na delo še bolj motivirani.

Predvidevamo, da krajši delovni čas ne prispeva le k večjemu zadovoljstvu zaposlenih, temveč tudi povečuje produktivnost. Delo je v krajšem časovnem okviru bolj osredotočeno in bolj učinkovito.

Glede na naša pričakovanja, da bo ukrep privedel do zadovoljnejših in srečnejših sodelavcev, pričakujemo predvsem, da bodo ti tudi bolj zdravi. S tem si nadejamo zmanjšati bolniško odsotnost, hkrati pa preprečiti predčasne upokojitve.

Kakšen je bil odziv vaših zaposlenih na šesturni delovnik?

Odzivi so bili različni. Nekateri sodelavci so idejo takoj podprli, drugi so se začeli spraševati, kaj jim bo uvedba šesturnega delovnika prinesla in kdo vse bo vanjo vključen. Glede na to, da smo proizvodno podjetje in da dve tretjini naših sodelavcev dela v proizvodnji, se je najprej porajalo vprašanje, kako bo z njimi. Želela bi poudariti, da nam naši sodelavci iz proizvodnje pomenijo res ogromno, da se zavedamo, da so nepogrešljivi del našega poslovanja in da so ravno oni tisti, pri katerih smo začeli s spremembami. V tem trenutku smo že devetdeset odstotkom vseh sodelavcev iz proizvodnje zagotovili prehod s štiriizmenskega na triizmensko delo. V letu 2020 se bomo potrudili vsem v proizvodnji zagotoviti triizmensko delo, kar pomeni, da bodo lahko vse sobote in nedelje preživljali s svojimi najbližjimi.

Bo nov delovnik vplival na plačo, dopust ali regres delavcev?

Ne, nikakor. Kljub uvedbi šesturnega delovnika, bomo vsi zaposleni ostali plačani in zavarovani za polni delovni čas, za štirideset ur na teden. Po dejanskih štiridesetih letih pokojninske dobe, skladno s trenutno zakonodajo, bomo torej lahko mirno odšli v zaslužen pokoj. Prav tako nam bodo ostale enake vse pravice do dopusta, regresa, malice ipd.

Kdaj ste začeli z uvajanjem šesturnega delovnika in kako je to potekalo?

Odločili smo se, da bomo šesturni delovnik uvedli postopoma, kar pomeni, da smo začeli z dvema oddelkoma in ko bo celotna zadeva pravilno utečena, ko bomo dobili potrditev, da so sodelavci res bolj zadovoljni, bomo to prakso prenesli na preostale oddelke. Začeli smo junija, in sicer s testno skupino sodelavcev iz oskrbovalne verige ter računovodstva , ki smo jim v pripravili interno delavnico, v sklopu katere smo pojasnili celoten potek in odgovorili na vsa vprašanja, ki so se jim porajala.

Z namenom zares profesionalnega pristopa v uvajalno obdobje, smo se odločili, da v ta proces vključimo izobraževalno ustanovo. V sodelovanju z dr. Evo Boštjančič, vodjo katedre za psihologijo dela in organizacije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, bomo naše sodelavce pri prehodu v nov delovnik vseskozi spremljali. Tako bomo pridobili potrditev, kako zares so sodelavci po uvedbi šesturnega delovnika bolj zadovoljni.

V Skazi imamo že nekaj konkretnih rezultatov zadnje notranje raziskave zadovoljstva zaposlenih v testnih timih, kjer smo uvedli 6-urni delovnik. Na ocenjevalni lestvici od 1 – 7 je zavzetost pred uvedbo znašala 5,54, po dveh mesecih je narasla na 5,57; delovna uspešnost se je iz 5,89 dvignila na 6,06; konfliktnost med delom in družino oz. prostim časom pa se je znižala z 2,26 na 1,93.

Izjave zaposlenih

  • ‘Delo sem si preorganizirala.’
  • ‘Izklopila sem “motilce”.’
  • ‘Imam več časa zase.’
  • ‘Udeležim se zgolj pomembnih sestankov.’
  • ‘Sestanki so krajši in bolj učinkoviti kot nekoč.’
  • ‘Počutim se bolj svobodno.’
  • ‘Bolj se organiziram.’
  • ‘Določim si prioritetne naloge in temu sledim.’
  • ‘Meni je sprememba zelo pozitivna, saj odslej vsak dan jem kosilo skupaj s svojo družino.’
  • ‘Moj mož je še posebej vesel, ker mi lahko prej „odda“ otroka.’
  • ‘Ni mi težko podaljšati delovnega dne, če pride do potrebe po tem.’
  • ‘Imam 1 uro samo zase.’
  • ‘Začel sem se ukvarjati s športom.’

 

Avtor: ekipa MojeDelo.com

Povezani članki
timsko delo

Delovno okolje in odnosi

Svet kompetenc: Timsko delo

Kompetence. Beseda, ki jo kadroviki pogosto uporabljajo. Kaj zares pomeni? Gre za izkazan sklop znanja, veščin, sposobnosti in tudi osebnostnih lastnosti, vrednot, motivacije, samopodobe, čustev, vzorcev razmišljanja in drugih elementov. Če rečemo, da ima nekdo določeno kompetenco, s tem mislimo, da ima znanje in razumevanje, sposobnosti in veščine za izvedbo, obenem pa je motiviran, da to dejansko naredi. Za vas smo pripravili serijo člankov s strani HR specialistk MojeDelo.com, v katerih bomo predstavili posamezno kompetenco, pogledali kako ta izgleda v praksi, kako jo razvijati, kateri poklici jo izrazito potrebujejo in podobno. Začenjamo s kompetenco timskega dela, ki se pri vsakodnevnem delu na večini delovnih mest pokaže za eno ključnih kompetenc.

Delovno okolje in odnosi

[GOSTUJOČI STROKOVNJAK] Zaposlovanje mladih v izrednih razmerah

V lanskem letu smo poročali o velikem pomanjkanju kadrov in praznjenju kadrovskih bazenov. Leto je bilo še posebej ugodno za profile s srednješolsko izobrazbo in proizvodne delavce, kot tudi za osebe z manj iskanimi profili. Podatki, ki jih je v začetku aprila objavil Zavod RS za zaposlovanje (Poročilo Marec 2020), pa kažejo povsem drugačno sliko: izrazit porast brezposelnih, upočasnjevanje zaposlovanja, izjemen, več kot 200-odstoten porast presežnih delavcev, med katerimi kar tretjina na področju gostinstva. Zaradi razglasitve epidemije se je tako prekinilo izrazito ugodno gibanje zaposlovanja, značilno za zadnja leta.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

ivo boscarol

14. 11. 2023

Ivo Boscarol: Vizija podjetništva, inovacije in vračanje družbi

Luka Jezeršek

11. 2. 2025

Jezerškov uspeh in zadovoljni gostje so rezultat odgovorne kulinarike

pošten odnos v tujini

6. 11. 2023

»S poštenim in delovnim odnosom si dobrodošel kjerkoli na svetu!«

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki