• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Delovno okolje in odnosi
  • 10 načinov, kako vzbuditi zaupanje delodajalca
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
10 glavnih gradnikov zaupanja
Delovno okolje in odnosi

10 načinov, kako vzbuditi zaupanje delodajalca

Zaupanje začnemo graditi že na razgovoru za novo zaposlitev. Večina delodajalcev bo zaposlila kandidata, s katerim se lahko poveže, z njim deli podobne vrednote in mu posledično lahko zaupa. Ugotovite, kako lahko vzbudimo zaupanje od prvega delovnega dne naprej in zgradimo uspešen in trajen odnos s svojim delodajalcem.


27. 7. 2024

Sodobne organizacije vedno več pozornosti namenjajo vzpostavitvi pozitivne klime v podjetju. Ta odločilno vpliva na produktivnost zaposlenih, posledično pa tudi na uspešnost podjetja.

Dejstvo je, da v sodobnih organizacijah z dobro klimo praktično ni fluktuacije (menjavanja zaposlitve) oziroma je ta zelo majhna, bolniške odsotnosti so minimalne, prav tako ni izkoriščanja niti s strani delodajalca niti s strani zaposlenih.

 

Obojestransko zaupanje pri tem igra izjemno vlogo, spodnji nasveti pa razkrivajo, kako lahko k temu prispevamo sami.

10 glavnih gradnikov zaupanja

  • Interes za delo. Interes je lastnost posameznika in predstavlja gonilo napredka ter posledično prinaša boljše rezultate. Iz tega razloga je interes za določeno delo najpogostejši kriterij že pri izbiri novih sodelavcev. O tem, kako pridobiti visoko stopnjo motivacije, zagona in vneme za delo tudi takrat, ko je najtežje, vas več nasvetov čaka na tej povezavi.
  • Kreativnost pri delu. Koncepta kreativnosti in interesa sta med seboj povezana, saj večji kot je interes za delo, boljše so možnosti za višjo stopnjo kreativnosti. Podjetja stremijo k zaposlovanju ljudi z nadpovprečnimi kreativnimi sposobnostmi, saj ti prispevajo k inovativnim idejam.
  • Spoštovanje. Je lastnost, ki ima velik vpliv pri povečevanju zaupanja. Če spoštujete delodajalca, njegovo delo, stranke, svoje sodelavce in vodje, vam bo to tudi povrnjeno – ne le s spoštovanjem, temveč tudi z zaupanjem. Povsem naravno je, da bolj zaupamo človeku, ki nas spoštuje.
  • Odločnost in pogum. Ker je za vsak višji položaj potrebna večja odločnost, bo to odgovornost lahko prevzel le tisti zaposleni, ki ima večjo mero poguma in višjo sposobnost odločanja.

 

Se ravno pripravljate na novo zaposlitev, ste tik pred podpisom pogodbe ali pa ste že dolgo časa zaposleni? Pogajanja za plačo so za mnoge tabu tema, vendar ni potrebno, da je tako. Preberite več >
 

  • Pripravljenost na opravljanje dodeljenih nalog. Podjetje si lahko predstavljamo kot nekakšen mozaik, kjer vsak izmed zaposlenih predstavlja delček tega mozaika, zato je pomembno, da so opravljene vse dodeljene naloge. Četudi se vam morda v tistem hipu zdijo nepomembne ali jih morda nimate na seznamu svojih delovnih nalog, so lahko za podjetje ključnega pomena.

 

Delodajalci cenijo tudi zaposlene, ki so samoiniciativno pripravljeni prevzeti kontrolo nad kakšno dodatno nalogo.
 

  • Potrpežljivost. Vsak razvoj potrebuje svoj čas – na slehernem delovnem mestu je potrebno pridobiti izkušnje, da lahko napredujemo. Vzemimo za primer delavca v proizvodnji – da ta napreduje do funkcije vodje proizvodnje, to običajno terja svoj čas. Potrebno je osvojiti področja svojega dela, izkazati interes, voljo, pripravljenost in hkrati tudi sposobnost za opravljanje dodatnega dela in vodenja, s čimer lahko pridobimo tudi višji položaj.
  • Iskren in odkrit odnos. Pomembno je, da smo pri svojem delu pozorni, iskreni in odkriti. Če boste začeli prikrivati napake in se izgovarjali za slabo opravljanje svojih zadolžitev, vam bo to povrnjeno z zmanjševanjem zaupanja.
  • Cenjenje priložnosti. Vsako zaposlitev bi morali dojemati kot priložnost za pridobivanje novih izkušenj in s tem sposobnosti ter dodatnih kompetenc. Pomembno je, da znamo ceniti in izkoristiti priložnosti, ki nam jih zaposlitev nudi.
  • Prilagodljivost. Ključna lastnost, ki podjetju ponuja možnost preživetja, še posebej v trenutnih turbulentnih časih, je prilagodljivost. Situacija v zadnjem letu je dokazala, da preživijo le tisti, ki so odprti za nove priložnosti in so se sposobni izjemno hitro prilagoditi novim razmeram.
  • Jasni cilji. Mnogi kandidati so prepričani, da si bodo pri delodajalcu zaprli vrata, če bodo svoje cilje in pričakovanja izrazili jasno in odločno. Situacija je k sreči ravno nasprotna – zaposleni z jasnimi cilji, dajo delodajalcem vedeti, katere naloge oziroma projekte jim lahko zaupa in kakšne rezultate lahko od njih pričakuje. 
 
Če bi resnično radi gradili na zaupanju svojega delodajalca, razmislite o uresničevanju naštetih lastnosti – vsaka od njih namreč prispeva k zaupanju v celoti. Pridobiti zaupanje delodajalca ne pomeni, da se mu podredimo in se mu na tak način pustimo izkoristiti, prej nasprotno. S svojimi jasnimi cilji in odprtimi kartami si pridobite visoko stopnjo zaupanja in tako lahko ogromno prispevate k skupnemu dobremu ter ob tem uresničite vse svoje zastavljene cilje.
 
 

Nasvet je za vas napisala: ekipa MojeDelo.com
 
Povezani članki
mama delo od doma

Delovno okolje in odnosi

Moja mama dela od doma, pa tvoja?

Ena izmed pomembnih odločitev, s katero se srečuje večina žensk po rojstvu otroka, je: ali ostati doma z otroci, ali oditi nazaj v službo. Če se vrne na delovno mesto, kjer je bila prej (ali najde drugo zaposlitev), bo prvih nekaj mesecev kar težkih, saj bo z manj kot eno leto starim nadobudnežem grobo pretrgana vez, hkrati pa bo morala poskrbeti tudi za primerno varstvo (vpis v vrtec ali najem varuške). Če ostane doma, bo celotno gospodinjstvo ob velik del dohodka, prav tako pa bo izgubila izzive, s katerimi se človek spoprijema na delovnem mestu. Katera pot je torej prava? Ali obstaja še tretja?

slab dan

Delovno okolje in odnosi

Imate slab dan v službi? Vse le ni tako črno …

Ne bomo olepševali. Res je, imeli ste grozen dan v službi. Začelo se je že zjutraj s polito kavo, nadaljevalo z zamujanjem na sestanek, prejeli ste kopico dodatnega dela, za nameček pa je sodelavec cel delovnik glasno poslušal glasbo, ki vam ni po godu.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

trajnost in kariera

27. 2. 2024

Kako ustvariti trajnostno poklicno pot?

večja učinkovitost pri delu

26. 9. 2023

Kako (p)ostati organiziran in učinkovit pri delu?

sodelavci in odnosi z njimi

21. 11. 2023

Sodelavci kot gradniki uspešne kariere: pomen in vpliv odnosov

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki