• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • 4 koraki do suverenega govora na razgovoru
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Zmanjšajte nepotrebne besede
Razgovor Intervjuji

4 koraki do suverenega govora na razgovoru

Mašila, mašila, mašila! Spomnimo se, da so nam že v osnovni šoli pri govornih nastopih govorili, da se od nas največkrat sliši »aaam«, »aaa«, »pač«, »eee« in da se tega moramo čim prej znebiti. Kaj smo se od učiteljičinih besed naučili in ali so mašila še vedno prisotna v našem govoru, je pomembno tudi pri iskanju zaposlitve. Definitivno uporaba takšnih besed zmanjša vašo kredibilnost in uničuje možnosti za napredovanje v drugi krog razgovorov.


6. 11. 2022
Suverenost na razgovoru.

Velikokrat se nam zgodi, da smo na predavanju ali službenem izobraževanju, kjer uporablja predavatelj veliko mašil. Kaj se takrat največkrat zgodi? Največkrat se ne skoncentriramo na vsebino govora, ampak le na te nepotrebne besede. In potem se ozremo po dvorani in opazimo, da so tudi drugi, tako kot mi, nestrpni, trkajo s prsti, iz ušes jim kaplja beseda »aaam«, nihče pa ne posluša bistva predavanja. Enako je z besedo »pač«. Kolikokrat se mi je že zgodilo, da sem štela in delala črtice vsakič, ko je nekdo v svojem govoru izrekel besedo »pač«!

Med razgovorom za službo vam delodajalec lahko postavi vprašanje, na katerega niste pripravljeni. Nikakor ne začnite odgovora z mašilom, temveč se zberite in pomislite, kaj bi mu lahko odgovorili. Mašila vas lahko prikažejo kot sramežljivo, nesigurno osebo, ki ni prepričana v svoje odgovore, mi pa si želimo, da nas delodajalec vidi ravno v obratni luči – kot samozavestnega in strokovnega kandidata!

Zmanjšajte nepotrebne besede

Proces, s katerim bomo zmanjšali uporabi teh nepotrebnih besed, je sestavljen iz 4 korakov:

1. Zavedanje

Posnemite svoj govor in se kasneje poslušajte. Kolikokrat ste izrekli mašilo? Preštejte! Zapomnite si, da se ne smejo pojavljati več kot dvakrat v dveh minutah, v nasprotnem primeru boste morali še delati na sebi, da prebrodite to navado.

2. Prepoznavanje vzorcev

Opazila sem, da veliko mojih sogovorcev velikokrat stavek začne z »aaam« ali s čim podobnim, nekateri pretirano uporabljajo besedo »in« namesto intonacije navzdol, ki nakazuje konec povedi. Spet drugi pretiravajo z besedo »pač« ali »veš« na koncu stavka. Drugi korak je, da morate začeti prepoznavati, kdaj mašila uporabljate vi. V primeru, da so pogosta na začetku stavka, se ustavite, preden odgovorite, dvakrat premislite in šele nato povejte.

3. Opazite jo

Ko boste enkrat šli skozi prvi in drugi omenjen korak, boste presenečeni, kako boste postali pozorni na vaša lastna mašila. Kar naenkrat bo tudi vas motila prekomerna uporaba in zavestno se boste potrudili, da število zmanjšate.

4. Premor

Govorite, razlagate in kar naenkrat opazite, da ste v svojem stavku želeli uporabiti mašila. Ustavite se, naredite premor. To imenujemo strateški premor. Ta pavza vam bo dala čas, da razmislite, kaj boste rekli, in informacijo boste povedali brez mašil. Strateška pavza ni namenjena le razmišljanju, temveč velikokrat poudari sporočilo, ki ga izrečete. Ko vas bo naslednjič zagrabila nuja, da uporabite katero izmed nepomembnih besed, se ji uprite in avtomatsko boste izpadli bolj prepričljivi.

Učenje, kako zmanjšati uporabo mašil, bo povišalo stopnjo efektivnosti vašega govora, hkrati pa boste slišati bolj profesionalno in samozavestno.

Tehniko zmanjševanja mašil vadite na dnevni bazi, dokler ne bodo več sestavljale vašega besednjaka. Zapomnite si, da mašil ne uporabljamo v sporočilih, ki jih pustimo preko telefonske tajnice. Bodite pozorni na druge ljudi, ki te besede uporabljajo. Se vam zdijo profesionalni?

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

 

Povezani članki
Prvi razgovor

Razgovor

Prvi razgovor: kako prepričati?

Dobili ste povabilo na razgovor. Končno! Vaš dosedanji trud je obrodil sadove, zdaj pa morate zgrabiti bika za roge in briljirati še na razgovoru. Usoda je v vaših rokah, zato je ne prepuščajte naključjem – bodite pripravljeni na vseh ravneh. Kaj to pomeni? Spodaj je 5 nasvetov, kako postopati na prvem razgovoru, da bi kar najbolj zablesteli.

intervju

Razgovor

Kako se pripraviti na intervju

Uspešen nastop na intervjuju je ključnega pomena, da vas delodajalec izbere za novega sodelavca. Zato je predpriprava na intervju zelo pomembna faza v procesu iskanja dela. V nadaljevanju vam nudimo nekaj nasvetov za uspešno pripravo in nastop na intervju, kjer se odloča o tem, ali boste izbrani ali boste še naprej iskali primerno začetno delovno mesto.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

ocenit razgovor

11. 12. 2024

Kako naj ocenim svoj razgovor?

Menjavanje služb

21. 9. 2023

Kako na razgovoru pojasniti pogosto menjavanje služb?

letni razgovor

20. 12. 2024

5 nasvetov, kako zablesteti na letnem razgovoru

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki