• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Delodajalci
  • [STROKOVNI VPOGLED] Pregled zakonodaje v času epidemije COVID-19: SAMOZAPOSLENI
VSEBINE
Vsebine

[STROKOVNI VPOGLED] Pregled zakonodaje v času epidemije COVID-19: SAMOZAPOSLENI

Za vas smo pripravili Strokovne vpoglede v aktualne teme za delodajalce, v katerih s pomočjo strokovnjakov pomagamo osvetliti različne teme s področja dela.


11. 2. 2025

 

V tokratnem prispevku vam bo odvetnik Kristian Saksida na kratko predstavil, kaj sprejeti interventni ukrepi prinašajo samozaposlenim. Poudarek bo na tistih ukrepih, ki se dotikajo izključno samozaposlenih. 
 
Za pregled ukrepov, ki veljajo za vse delodajalce na splošno (vključno s samozaposlenimi), si lahko preberete katerega izmed prejšnjih prispevkov.
 
Vabljeni k branju in ne spreglejte naslednjega strokovnega vpogleda, ki bo posvečen odlogu kreditov.
 
 

INTERVENTNI UKREPI ZA SAMOZAPOSLENE

 

Odlog plačila prispevkov po ZIUPPP

Z Zakonom o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov, ki je začel veljati dne 29.03.2020 je zakonodajalec za samozaposlene, ki ne zaposlujejo drugih oseb, predvidel ukrep odloga plačila prispevkov, in sicer je odlog avtomatičen (na podlagi zakona) za prispevke, ki zapadejo v plačilo v aprilu, maju in juniju 2020. Samozaposlena oseba bo te prispevke (brez kakršnihkoli obresti) morala plačati najkasneje do 31.03.2020 (obročno ali v enkratnem znesku).
 
Pogoji za odlog so, da je oseba vpisana v poslovni oz. drugi ustrezni register v RS in da do dne uveljavitve zakona ni pričela s postopkom prenehanja opravljanja dejavnosti ter da na dan 28.2.2020 njene zapadle neplačane davčne obveznosti niso presegale zneska 50,00 EUR. V kolikor so ga presegale, je samozaposleni osebi bila dana možnost, da bi te obveznosti poravnala do 06.04.2020. V kolikor je to storila je do odloga upravičena, v nasprotnem primeru ne.

Ukrepi po ZIUZEOP

Za razliko od ZIUPPP, ki je odlog plačila prispevkov omogočil samo samozaposlenim, ki ne zaposlujejo drugih oseb, je Zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 (ZIUZEOP – veljati bo začel predvidoma 11.04.2020) predvidene ukrepe razširil na vse samozaposlene. Poleg možnosti povračila neto izplačanih nadomestil plač zaposlenih in oprostitve plačila prispevkov zaposlenih, ki seveda veljajo tudi za samozaposlene delodajalce, je zakon še posebej za njih (na enak način zakon obravnava tudi kmete in verske uslužbence ter družbenike, ki so poslovodne osebe v gospodarski družbi in so zavarovani na podlagi 16. člena ZPIZ-2) predvidel še dva interventna ukrepa, in sicer izredno pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka ter oprostitev plačila prispevkov.
 
Mesečni temeljni dohodek
Do mesečnega temeljnega dohodka bo tako upravičena samozaposlena oseba, ki zaradi epidemije ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu, pod pogojem, da je opravljala dejavnost najmanj od 13. marca 2020 do uveljavitve zakona in je v obvezno zavarovanje vključena na podlagi opravljanja te dejavnosti ter ne izpolnjuje pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi zavarovalni podlagi. Za mesec marec 2020 znaša višina mesečnega temeljnega dohodka 350,00 EUR, za meseca april in maj 2020 pa 700,00 EUR. Do izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka niso upravičeni davčni dolžniki.
 
Izplačilo mesečnega temeljnega dohodka ni avtomatično, pač pa mora upravičenec preko informacijskega sistema Finančne uprave Republike Slovenije (FURS) predložiti izjavo, s katero izjavlja, da je upravičenec po zakonu in da zaradi epidemije ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu. Bistveno zmanjšan obseg opravljanja dejavnosti pomeni:
  • vsaj 25 % zmanjšanje prihodkov v mesecu marcu 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020;
  • vsaj 50 % zmanjšanje prihodkov v mesecu aprilu ali maju 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020.
Upravičenec mora izjavo v elektronski obliki predložiti najkasneje do 31. maja 2020. Predloga obrazca izjave je objavljena na portalu eDavki. Izjava predstavlja informacijo javnega značaja in bo objavljena na spletni strani FURS-a. Datum izplačila mesečnega temeljnega dohodka (izplačevalec je FURS, sredstva pa se zagotovijo iz proračuna RS) je odvisen od datuma predložitve izjave, upravičencu pa se daje možnost, da z eno izjavo uveljavlja izplačilo tudi za vse tri mesece skupaj.
 
Pri samozaposlenih (to ne velja za kmete in verske uslužbence) pa ZIUZEOP določa dodaten pogoj za upravičenost do prejema pomoči, in sicer so do nje upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20 % glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 ne bodo dosegli več kot 20 % rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ne bo dosežen, bo moral upravičenec vrniti celotno pomoč.
 
Oprostitev plačila prispevkov
Kot rečeno je drugi predvideni ukrep oprostitev plačila prispevkov, do katerega so upravičeni samozaposleni (in družbeniki/poslovodne osebe – glej zgoraj)*, ki so na dan uveljavitve zakona v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeni na podlagi prvega odstavka 15. člena in prvega odstavka 16. člena ZPIZ-2 in ne izpolnjujejo pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi podlagi. Upravičenci so za mesec april in maj 2020 oproščeni plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja v celoti. Do oprostitve pa niso upravičeni davčni dolžniki in osebe, ki na dan uveljavitve zakona niso zavarovane na zgoraj navedenih pravnih podlagah. Tudi za uveljavitev te pravice mora upravičenec predložiti FURS-u izjavo, in sicer najpozneje do konca meseca, za katerega uveljavlja oprostitev plačila prispevkov, razen za mesec marec, za katerega jo lahko vloži do konca aprila. Za uveljavljanje upravičenja oprostitve plačila prispevkov in za uveljavljanje mesečnega temeljnega dohodka se uporabi ista izjava. Oproščene prispevke (na podlagi podatkov FURS) v celoti zagotavlja Republika Slovenija, zavezanec jih v obračunu prispevkov samo obračuna. Za mesece, za katere upravičenec uveljavlja oprostitev plačila prispevkov, slednji ne sme predložiti obračuna prispevkov za socialno varnost z višjo zavarovalno osnovo v skladu s šestnajstim odstavkom 145. člena ZPIZ-2. Če se naknadno ugotovi, da izjava upravičenca vsebuje neresnične podatke, bo prejemnik pomoči dolžan vrniti oproščene prispevke za socialno varnost, skupaj z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi.
 
*Ukrep velja enako tudi za kmete in verske uslužbence.
 
Bolniške odsotnosti samozaposlenih v breme ZZZS
Poleg zgoraj navedenih ukrepov velja omeniti tudi 56. člen ZIUZEOP, ki določa, da v času trajanja interventnih ukrepov po tem zakonu, nadomestila med začasno zadržanostjo od dela zaradi bolezni ali poškodbe, ki gredo za prvih 30 dni sicer v breme samozaposlenega, se že od prvega dne dalje krijejo iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja.
 

VRAČILO PREJETIH SREDSTEV

Tudi v primeru samozaposlenih velja opozoriti na določbo 99. člena ZIUZEOP, ki predvideva primere kdaj je prejeta sredstva potrebno vračati ter dolžnost prejemnika pomoči, ki je naknadno ugotovil, da ni izpolnjeval pogojev za njeno dodelitev, da mora o tem obvestiti FURS in znesek prejete pomoči vrniti na podlagi ugotovitvene odločbe v roku 30 dni. Nespoštovanje te določbe glede obvestitve FURS, se kaznuje z denarno kaznijo v višini od 450,00 do 1.200,00 EUR.
 

Zaključek

Kot je razvidno iz zgoraj opisanega, so sprejeti ukrepi namenjeni tistim samozaposlenim, katerim je epidemija res onemogočila ali znatno otežila opravljanje dejavnosti. Glede na pogoje, ki jih zakon zahteva za upravičenost do pomoči (zlasti so tu mišljeni tisti pogoji, ki se bodo pokazali šele konec leta – npr. rast prihodkov), samozaposlenim osebam toplo svetujem, da v izogib naknadnemu vračanju sredstev, preden se odločijo za morebitno uveljavljanje pomoči, dobro preučijo ali bodo res izpolnjevali zakonsko zahtevane pogoje, saj se pri marsikateri dejavnosti pričakuje, da bo povečano povpraševanje po koncu epidemije v celoti ali vsaj v pretežnem delu nadomestilo izpad dohodka v času njenega trajanja.
Pripravil:
Odvetnik Kristian Saksida
kristian@odvetnik-saksida.com

 

Povezani članki

Vsebine

Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com

Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji MojeDelo.com smo uvedli novo funkcionalnost za pretvorbo različnih tipov dokumentov v strukturirano učno vsebino. Ta funkcionalnost omogoča podjetjem, da hitro in učinkovito ustvarijo kakovostno izobraževanje iz obstoječih gradiv, s čimer prihranijo čas in optimizirajo procese izobraževanja zaposlenih.

Vsebine

Zakaj je izobraževanje pomemben del kadrovskega področja

Glede na število različnih področij, na katera se morajo kadrovski oddelki osredotočiti, bi jim morda pogledali skozi prste, da izobraževanju in razvoju zaposlenih ne posvečajo dovolj pozornosti. A prednosti izobraževanja in razvoja zaposlenih so tako pomembne in vplivajo na delo, da bi moralo vsako podjetje ponuditi zaposlenim priložnosti za izobraževanje in razvoj.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Ključniki

Delo od doma Intervjuji Kariera Nasveti Zaposlitev Znanje
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki