Spišite spremno pismo, po katerem si vas bodo zapomnili
Spremno pismo je orodje, ki vam omogoča, da se v svoji prošnji za zaposlitev predstavite na čim bolj nepozaben in oseben način. Z dobro oblikovanim spremnim pismom se namreč lahko osredotočite na bistvo – zgostite informacije, ki ste jih navedli v življenjepisu, nato pa jih dodatno poglobite in začinite še s svojo osebnostjo.
Za razliko od življenjepisa vam spremno pismo omogoča, da se predstavite vodji zaposlovanja, postavite svoje uspehe in kvalifikacije v kontekst ter razložite svojo motivacijo, zakaj želite delati prav v tem podjetju.
Spremno pismo je za marsikoga sicer nebodigatreba, toda če je dobro zastavljeno, lahko pomeni razliko med tem, da ostanete še naprej nezaposleni ali pa svojo karierno pot nadaljujete kot zaposleni.
Zakaj nebodigatreba?
Kadrovski proces zaposlovanja je v najmanjši meri tristopenjski. Kadrovik se sprva loti obdelave prejetih prijav, torej branja življenjepisov in spremnih pisem. V nadaljevanju se na podlagi prvega vtisa in obravnave prijav, odvijejo intervjuji, nenazadnje pa sledita še postopek odločitve ter zaposlovanja. Tovrstni tristopenjski proces, v katerem je seveda veliko odvisno od kandidata, se torej začne že s prijavo samo. Gre torej za prvo točko stika med vami in bodočim delodajalcem, kjer ima prav spremno pismo vlogo protagonista.
Vešče spisano spremno pismo lahko že z dvema zanimivima stavkoma pritegne kadrovika k branju vašega življenjepisa ter poglobljeni obravnavi vaše prijave. Dobro spremno pismo je lahko torej že v začetku prijavnega procesa izjemna popotnica za dober končni izid.
Da bi še bolje razumeli, kakšno vlogo ima spremno pismo se za trenutek se postavite v vlogo kadrovika. Vsaki dan se morate prebiti skozi številne prošnje, življenjepise in spremna pisma. Verjamemo, da bi tudi vi bili naveličani enih in istih puhlic.
Ob tolikšnem številu vsakodnevnih prijav si želite pritegniti pozornost prihodnjega zaposlovalca, zato morate nekako izstopati. In to že takoj na začetku. V nasprotnem primeru bo kadrovik vašo prijavo že iz vidika prenasičenosti spregledal oziroma ta nanj ne bo naredila posebnega vtisa.
Če se prijava na prvi pogled zdi privlačna, pa je izjemnega pomena, da je tudi vsebinsko zanimiva in berljiva. Spremno pismo, ki že v samem začetku ne obeta veliko, kadrovik ne bo bral naprej – ali sploh do konca.
Primer take začetniške napake: Pismo začnete z opisom svojih interesov in krožkov, ki ste se jih udeležili že v vrtcu, podrobno opišete vse možne aktivnosti in dela zadnjih 25 let.
Če ste v dvomih, kaj vključiti in česa ne, smo za vas pripravili nekaj osnovnih vodil. Upoštevajte jih jih in kdo ve – morda vaše spremno pismo že pri naslednji prijavi naredi dober prvi vtis.
Trije nasveti za izjemno spremno pismo
Začnite udarno
Ko enkrat zadostite osnovam, je čas, da z nekaj spretnosti že na začetku svojega bralca pritegnete do te mere, da vam bo ta ponudil razgovor za službo. Takoj na začetku morate v besedilo vključiti ključno informacijo – prodajno točko. Nekaj, kar bo nedvomno pritegnilo pozornost in vašega morebitnega delodajalca prepričalo, da bere naprej. To je tisto nekaj, kar vas loči od množice drugih; stavek ali poved, ki poudari vašo kariero in naredi bralca dovolj radovednega, da bo šel brat še vaš življenjepis.
Primeri:
- Pri svojem zadnjem delodajalcu sem v zadnjih dveh letih in pol podvojil prodajo pralnih strojev.
- Ko sem postala vodja oddelka, se je prodaja kozmetike v veleblagovnici povečala za 20 odstotkov, zaposlili smo dva nova sodelavca.
- Za uporabo novega sistema za upravljanje z blagom sem usposobil 100 skladiščnikov iz prejšnjega podjetja.
Sledite reku “kratko in sladko”
Upoštevajte nepisano pravilo »manj je več«. Če smo do zdaj govorili o bogatejši vsebini, tukaj govorimo o konciznosti. Povedati veliko z malo besedami je vrlina, ki je izjemno cenjena in iskana. Vašo sposobnost, da ste kratki in jedrnati, bo vaš bodoči delodajalec hitro prepoznal in takšno spremno pismo bo zagotovo prijetno za branje. To pa pomeni, da ste na dobri poti do povabila na razgovor.
Nasveti:
- Držite se bistva in bodite jedrnati.
- Ne podvajajte se.
- Spremno pismo preberite s svežimi mislimi in okrnite nepotrebno besedišče.
Razmišljajte izven okvirjev
Skušajte izstopati še kako drugače – morda lahko namesto običajnega spremnega pisma pošljete power point predstavitev ali celo posnamete video. Naj vas ne bo strah uporabiti premeten trik, da bi prišli do želene zaposlitve.
Nekdo, ki je vsak dan preplavljen s prošnjami, vam bo hvaležen za razbitje monotonije, kar zagotovo povečuje vaše možnosti, da si vas zapomnijo. Z malo občutka in uporabo zdrave pameti si lahko z dobrim spremnim pismom zagotovite ponudbo za sanjsko delo, ki si ga že tako dolgo želite.
Na kaj biti pozoren:
- Izbor načina predstavitve naj prikaže karakteristike, ki se od vas pričakujejo.
- Nekateri razpisi so izjemno striktni glede vsebine prijav. Tvegajte premišljeno.
Se že počutite pripravljeni spisati odlično spremno pismo?
Za vas smo pripravili še kontrolni seznam z 11 smernicami, ki vam lahko služijo za preverjanje vsebine pri pisanju naslednjega spremnega pisma.
Pozorno preglejte spremno pismo in osvojite kadrovika:
- Svoje spremno pismo skušajte čim bolj natančno nasloviti. Naredite raziskavo in poskusite ugotoviti, kdo je vodja zaposlovanja, nato pa pismo naslovite z »Gospod Janez Novak« ali »Gospa Jana Novak«, saj to nakazuje na vaš spoštljiv odnos.
- Začnite z osnovami – za katero delo se prijavljate, ime ustanove ipd. Če vas je kdo priporočil, to omenite z imenom in priimkom.
- Ponovno preberite razpis za delovno mesto in prilagodite svoje spremno pismo tako, da poudari kvalifikacije in veščine, ki jih iščejo, vi pa jih premorete. Ne bojte se uporabiti natančnih besednih zvez iz objave.
- Če odgovarjate na oglas, ki je označen s šifro, kodo ali številko delovnega mesta, to navedite.
- Vključite nekaj, česar ne boste v svojem življenjepisu. Spremno pismo omogoča bodočemu delodajalcu, da se poglobi in vas čim boljše “oceni”.
- Preverite, preverite in še enkrat znova preverite, da je vaše pismo slovnično brezhibno in brez tipkarskih napak. Naj vselej nekdo prebere za vami!
- Če se za delo prijavljate po e-pošti, se prepričajte, da se vaš dokument pravilno odpira.
- Ne dolgovezite. Manj je več.
- Ne povzemajte celotnega življenjepisa. Če bo vaše pismo kadroviku všeč, ga bo zagotovo prebral. Raje se osredotočite na najpomembnejše informacije, s katerimi se boste »prodali«.
- Ne pretiravajte z obljubljami, da se ne znajdete v zagati.
- Zadržite se uporabe smešnih pisav (npr.: Comic Sans MS) in barvnega papirja. Spremno pismo mora biti enostavno berljivo. Priporočljiva je pisava Times New Roman, velikost pisave 12 in sredinska poravnava.
- Nikoli ne poišljajte generičnega spremnega pisma, ki ustreza vsem. Če si resnično želite dobiti povabilo na razgovor, potem je zmagovalni prijem prilagojeno spremno pismo, ki ste ga napisali prav za to delovno mesto in podjetje.
Verjeli ali ne – vaša prijava pove veliko več o vas, kot bi si mislili. Spremno pismo vam lahko služi kot unikatna priložnost, da se čim bolje predstavite in pri kadroviku vzbudite interes, da vas želi še boljše spoznati.
Uspešno pisanje in vso srečo v iskanju nove zaposlitve!

Življenjepis in spremno pismo
Uporabite vrzeli v življenjepisu sebi v prid
Vsakomur se lahko pripeti, da zaradi različnih razlogov določenih obdobjih svojega življenja ostane brez zaposlitve. V času epidemije koronavirusa pa so »luknje« v življenjepisu na račun čakanja na delo, dopusta ali odpuščanja, še toliko pogostejše. Če iščete zaposlitev, v vašem CV-ju pa so »luknje«, daljše od treh mesecev, se pripravite, da boste to čim bolje pojasnili že sproti v spremnem pismu ali pa kasneje na razgovoru. Same vrzeli niso bistvenega pomena za zaposlitev, je pa ključno, kako jih pojasnite. Da bi se lahko na tovrstna vprašanja kar najbolje pripravili, je spodaj nekaj nasvetov, kako nasloviti to temo.

Življenjepis in spremno pismo
Štiri največje napake v vašem življenjepisu
Ali je vaš življenjepis zadosti prilagodljiv, da ga lahko posodabljate s podatki o vaših kariernih uspehih? Vi in vaša kariera se neprestano razvijata, tako se mora tudi vaš življenjepis. Če delate katerokoli od štirih spodaj naštetih napak, je čas, da jih popravite.