• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Življenjepis in spremno pismo
  • Pisanje življenjepisa (CV-ja): 18 kontrolnih točk
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Kontrolne točke
Življenjepis in spremno pismo CV

Pisanje življenjepisa (CV-ja): 18 kontrolnih točk

Pisanje življenjepisa ni bil nikoli enostaven projekt, v teh časih pa še posebej ne. Zahteve in zakonitosti se konstantno spreminjajo. Kar je bilo uporabno še par let nazaj, danes žal ne pride več v poštev. V nadaljevanju smo pripravili seznam osemnajstih kontrolnih točk, čez katere je modro zapeljati vaš življenjepis preden ga pošljete, kot prijavo na prosto delovno mesto. Hitro boste ugotovili, da je uvodnih nekaj stavkov ključnih, če hoče vstopnico za zaposlitveni intervju.


23. 7. 2022
Na kaj je potrebno biti pozoren pri pisanju življenjepisa.

Vaš življenjepis mora izstopati, sicer bo romal direktno v koš. In za to ima le nekaj sekund. Druga ovira so elektronski filtri, ki vaš CV izločijo še preden le-ta pride do osebe odgovorne za zaposlovanje. Tako imate zelo težko nalogo – najprej morate prepričati stroj, nato pa še pravo osebo. Pri nas je uporaba elektronskih filtrov (ang. Applicant Tracking System)redkost, v tujini pa skoraj ni več podjetja, ki ne bi uporabljal takega sistema.

Kontrolne točke

1. Oblika CV-ja

Vaš CV je lahko pripravljen na tri načine: kronološko, funkcionalno ali kot kombinacija obojega. Funkcionalni CV se po večini uporablja takrat, ko poskušamo zakriti pomanjkljivosti na naši karierni poti. Ta oblika ni primerna za podjetja, ki uporabljajo filtre, saj vas bo sistem izločil avtomatsko. Če se prijavljate za zaposlitev v tujini, potem obrnite kronološko postavitev na glavo – začnite z zadnjo zaposlitvijo in nadaljujte proti najstarejši. CV naj bo daljši od ene strani, vsekakor pa ne pretiravajte z dolžino. Že res, da večina zaposlovalcev pričakuje vaše detajlne podatke, vendar nihče nima časa brati vaše življenjske zgodbe v celoti.

2. Povzetek: splošno

Tudi druga točka se nanaša na morebitni filter – večina sistemov ne spusti naprej prošnje, ki na začetku nima povzetka. Za prijavo v tujino uporabite besedno zvezo PROFILE SUMMARY. Tudi na splošno je povzetek zelo dobra stvar, saj kadroviku v nekaj stavkih predstavi kandidata, njegova znanja in izkušnje. Tukaj si vzemite nekaj več časa in pripravite povzetek, ki bo stroj ali pravo osebo prepričal, da se splača nadaljevati z branjem.

3. Povzetek: prednosti

To je verjetno najpomembnejši stavek vašega življenjepisa. V enem, mogoče dveh stavkih predstavite vaše prednosti s poudarkom na tem, kakšne koristi lahko prinesete podjetju. Bodite čim bolj konkretni. S tem boste zagotovo pritegnili bralčevo pozornost.

4. Povzetek: izkušnje

Vašim prednostim (točka 3.) takoj dodajte predstavitev vaših izkušenj. Predstavite le najbolj relevantno znanje potrebno za prosto delovno mesto.Če ne gre drugače, lahko predstavite tudi dve, vsekakor pa ne več kot treh.

5. Povzetek: dokaz

Ko ste predstavili svoje prednosti in izkušnje je čas, da vse skupaj podkrepite z dokazom. Kadroviku bo zaigralo srce, ko mu boste napisali, da ste bili tri leta zapored najboljši prodajnik v podjetju.

6. Povzetek: kompetence

Pozorno preberite zahteve, ki jih navajajo v zaposlitvenem oglasu. Katera je tista stvar, ki najbolj izstopa? Obvezno jo pripišite. Vendar pozor – izogibajte se trditvam, za katere nimate osnove. Bralec bo hitro ugotovil, da gre za uvodno leporečje, če v nadaljevanju življenjepisa ne bo dodatnega opisa.

7. Povzetek: Opa! stavek

Če kadrovika do sedaj niste prepričali, da ste pravi kandidat, potem je čas za stavek/trditev, ki bo kadrovika pripravila do tega, da bo rekel samo še ‘Opa, to pa ni kar tako!’. Pomislite na vaše največje dosežke. Izpostavite največjega ali najbolj relevantnega. Npr.: V manj kot letu dni sem obisk spletne strani povečal za 300%.

8. Povzetek: osebnost

Uvod zaključite z nečim bolj osebnim. Vsekakor pa se mora trditev nanašati na zaposlitev, znanja ali dosežke. Pomislite na vašo lastnost, ki jo vaši konkurenti nimajo. To vas bo naredilo zares posebnega v očeh kadrovika.

9. Izkušnje: oblika

Za človeško oko najbolj prijazna oblika so odstavki v kombinaciji z naštevanjem v alinejah. V odstavku na primer opišete delovno mesto, naloge in zadolžitve. Sledijo naj alineje, ki prikazujejo vaše dosežke na omenjenem delovnem mestu. Če imate težave, se poslužite sistema: izzivi s katerimi sem se srečal, moje izpeljane rešitve in končni rezultati. Pri prijavi v tujino ta del naslovite EXPERIENCE.

10. Izkušnje: dosežki

Pripišite vaše dosežke na posameznem delovnem mestu in jih ovrednotite. Nekaterih dosežkov se ne da ovrednotiti, vendar to ne pomeni, da pri svojem delu niste bili uspešni. Pripišite vse za katere verjamete, da vam lahko pomagajo do nove zaposlitve.

11. Izobrazba

Roko na srce – izobrazba vse bolj izgublja na pomenu. Če ne kandidirate za mesto doktorja jedrske tehnologije, potem vam vaša izobrazba ne bo v veliko pomoč. Tukaj ne dolgovezite – navedite dosežen naziv/izobrazbo in institucijo, kjer ste stvar opravili. Če imate malo (ali nič) delovnih izkušenj, potem pripišite še kakšne dosežke, ki ste jih dosegli v sklopu študija.

12. Članstva

Če ste člani kakšnih organizacij ali interesnih skupin, jih pripišite. Seveda, če so le-ta v povezavi z odprtim delovnim mestom. Nikakor ne omenjajte politike in/ali vere.

13. Vsekakor obvezno

Cv vas mora razlikovati od ostalih kandidatov. Predstaviti mora rezultate, ki naj bodo podkrepljeni s konkretnimi primeri/številkami/dokazi. Uporabljajte relevantne ključne besede (našli jih boste v zaposlitvenem oglasu). CV naj bo enostaven za branje. Uporabljajte kratke stavke, ki naj se navezujejo na bistvo.

14. Absolutno nepotrebno

Vaš življenjepis mora biti absolutno brez slovničnih napak. Izogibajte se navajanju neresnic. Ne pretiravajte s pridevniki in ne leporečite. Uporabljajte ‘normalen’ jezik. Ne opisujte stvari, ki niso relevantne za prosto delovno mesto. Izogibajte se grafični dekoraciji (razen v primeru, da kandidirate za grafičnega oblikovalca). Uporabljajte berljivo pisavo – serifne za prijavo v fizični obliki, neserifne za prijavo preko spleta.

15. Reference

Svoj CV najlažje podkrepite z referencami. Naj bodo kratke in naj osvetlijo vaše najboljše lastnosti.

16. Specialni primeri: zaposlitvene pavze

Če ste med zaposlitvami imeli kakšno luknjo, jo seveda obrazložite. Če boste to iz svojega življenjepisa izpustili, vas bo po vsej verjetnosti izpustil tudi kadrovik.

17. Specialni primeri: karierni zasuki

Če ste začeli kariero na enem področju nadaljevali pa na drugem, boste morali tudi ta premik dobro razložiti. Osredotočite se na osvojena znanja, ki se prekrivajo na obeh področjih.

18. Specialni primeri: krajše zaposlitve

Če življenjepis predstavlja krajša časovna obdobja pri posameznem delodajalcu, boste morali tudi to dobro razložiti. V nasprotnem primeru bo delodajalec sklepal, da se na delovnem mestu niste ‘dobili’, niste bili uspešni oziroma se niste dobro ujeli s sodelavci, kar zagotovo ni dober znak.

Povezani članki
življenjepis

Življenjepis in spremno pismo

7 nasvetov za boljše spremno pismo

Ne obstaja druga možnost, da bi lahko naredili dober prvi vtis. Razpisi za prosta delovna mesta po navadi funkcionirajo tako, da delodajalci od vas pričakujejo prijavo v elektronski obliki, le redki so tisti, ki zahtevajo prošnjo, poslano po navadni pošti. Zato je ravno spremno pismo tisto, ki ga delodajalec najprej prebere in si z njegovo pomočjo ustvari vtis o vas.

življenjepis

Življenjepis in spremno pismo

Uporabite vrzeli v življenjepisu sebi v prid

Vsakomur se lahko pripeti, da zaradi različnih razlogov določenih obdobjih svojega življenja ostane brez zaposlitve. V času epidemije koronavirusa pa so »luknje« v življenjepisu na račun čakanja na delo, dopusta ali odpuščanja, še toliko pogostejše. Če iščete zaposlitev, v vašem CV-ju pa so »luknje«, daljše od treh mesecev, se pripravite, da boste to čim bolje pojasnili že sproti v spremnem pismu ali pa kasneje na razgovoru. Same vrzeli niso bistvenega pomena za zaposlitev, je pa ključno, kako jih pojasnite. Da bi se lahko na tovrstna vprašanja kar najbolje pripravili, je spodaj nekaj nasvetov, kako nasloviti to temo.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo


24. 12. 2023

12 napak v vašem življenjepisu

Življenjepis

6. 3. 2025

Enostavni triki do boljšega življenjepisa

zaposlitveni video intervju

11. 3. 2025

Kako se dobro pripraviti na zaposlitveni video intervju?

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki