Je moja prošnja ostala nekje v zraku?
Našli ste idealno prosto delovno mestozase, skrbno pripravili svoj življenjepis in oddali prijavo. In po tednih čakanja niste prejeli niti zahvale za poslano prošnjo. Se sliši znano, kajne? Iskalci zaposlitve se pogosto sprašujejo, če je njihov življenjepis sploh prišel do naslovnika. Ga je kadrovik prebral ali se je zgubil nekje vmes? Imate občutek, da je vaša prijava ostala nekje v zraku? Niste edini.
Toda kaj iskalci sploh lahko storijo, da bi dobili odgovore na svoja vprašanja?
Najprej preverite ali kandidata išče podjetje direktno ali se pri iskanju in selekciji poslužujejo zunanjih kadrovskih agencij. Po informacijah iz mednarodne kadrovske agencije, vsak v njihovi ekipi v vsakem trenutku išče ustrezne kandidate za 20 do 30 odprtih prostih delovnih mest. To v praksi pomeni, da vsak dan preberejo vsaj 40 različnih življenjepisov. Primerne življenjepise preberejo večkrat, da jih primerjajo med seboj in nato izluščijo najbolj ustrezne, ki jih bodo poklicali na razgovor. Iskalci naj bi zaradi tega pri njih čakali na odgovor vsaj 2 do 4 tedne.
Če novega sodelavca išče delodajalec sam, potem je edina pot do odgovora, da vzamete v roke telefon in pokličete odgovorno osebo. V velikih podjetjih boste zagotovo nekoliko težje prišli do kardovika, ki vodi postopek. Če želite odgovor na vaše vprašanje, potem bodite vztrajni. Vsekakor velja, da je tanka linija med biti vztrajen in biti tečen. Pazite, da ne boste pri preverjanju izpadli kot tečnoba, saj si boste s tem zaprli vrata, še preden ste prišli do njih. Svetujemo, da se obnašate povsem običajno, predstavite se, povejte kaj vas zanima in na koncu se zahvalite za namenjen čas in prejete informacije.
Še ena stvar je na katero velja biti pozoren. To so tako imenovani CV roboti, ki izločijo neprimerno prošnjo še preden je ta posredovana ustrezni osebi. Delodajalci tega ne obešajo na veliki zvon, saj bi si s tem zagotovo nakopali veliko negodovanja pri iskalcih. Pri nas ne verjamem, da ima kdo nastavljenega takega robota. Eno redkih podjetij, ki je javno priznalo, da uporablja tak sistem je Google. Google še vedno velja za najbolj privlačnega delodajalca na svetu, zato pri njih prejete prošnje štejejo v milijonih. Da v poplavi kandidatov ne bi spregledali najboljših, so postavili računalniškega robota, ki domnevno zelo učinkovito ločuje zrno od plevela.
Seveda velja, da dvakrat preverite naslov prejemnika preden pošljete svojo prošnjo. Sanje o idealni zaposlitvi se v trenutku razblinijo, če ste bili površni in svojo prošnjo poslali na napačen naslov. V kolikor se prijavljate preko zaposlitvenih portalov, potem te bojazni ni, saj sistem poskrbi, da je vaša prošnja dostavljena na pravi naslov. Tudi, če pošiljate ponudbo za delo po elektronski pošti, potem vas bo vaš poštni odjemalec obvestil o tem, da vaše sporočilo ni bilo dostavljeno zaradi napačno vpisanega elektronskega naslova.
Avtor: ekipa MojeDelo.com

Življenjepis in spremno pismo
Nova sezona zaposlitev zahteva posodobljen življenjepis
Ste si čez poletje neprestano govorili »Septembra pa začnem!« in mislili na iskanje zaposlitve? Se zavedate, da je september praktično že tukaj, delodajalci pa že iščejo nove kandidate za njihove nove projekte? Zavihajte rokave in pojdite novim zaposlitvam naproti! Pred tem pa poskrbite za svoj življenjepis, saj najverjetneje potrebuje posodobitev.

Življenjepis in spremno pismo
Priporočila
Eden od načinov, ki vam lahko pomagajo do želene zaposlitve, je prav gotovo dobro priporočilo, katero je po navadi v pisni obliki, lahko pa je tudi ustno: bodisi telefonsko ali neposredno. Skrbno pripravljena in pozitivna priporočila lahko povečajo vaše možnosti za zaposlitev, seveda odvisno od tega, kakšen pomen daje kadrovik tem referencam oz. kako verodostojne so osebe, ki so vas priporočile. Objektivno gledano obstaja prepričanje, da so pomembne in lahko celoodločilno vplivajo na to, kateri kandidat bo na koncu izbran.