7 napak pri pisanju prošnje
Motiti se je človeško. Motiti se, oziroma delati napake, ko pišete prošnjo, pa je lahko usodno. No, vsaj za vašo novo zaposlitev. Nekatere napake, ki si jih iskalci zaposlitve privoščijo so tako banalne, da se večini zdijo smešne, ampak se dejansko dogajajo. In to prepogosto.
Na voljo imate dovolj časa za pripravo dobre prošnje, še posebej, če ste brezposelni. Zato brez izgovorov. Pripravite svojo prošnjo tako, da bo kar sijala. Torej, preden odpošljete naslednjo prijavo na prosto delovno mesto, preletite spodnje napake in poskrbite, da jih delodajalci v vašem življenjepisu ne bodo našli.
Napačno zapisano ime
Če boste napačno zapisali svoje ime, potem pozabite na povabilo na zaposlitveni intervju. Kadroviki z lahkoto zavržejo prošnjo, če je ime enkrat napisano pravilno, drugič spet ne. Postavite se v njihovo kožo. Bi vi zaposlili človeka, ki niti svojega imena ne zna zapisati pravilno? Poleg tega pazite, če si boste za predlogo vzeli prijateljev CV, da boste vstavili svoje podatke.
Napačen naslovnik (podjetje)
Ne malokrat se zgodi, da kadrovik prejme prošnjo, v kateri je napačno zapisano ime podjetja. Še slabše je, da je zapisano neko drugo podjetje. To se konstantno dogaja iskalcem zaposlitve, ki uporabljajo isti življenjepis za prijavo na vsa razpisana prosta delovna mesta. Preprosto pozabijo vpisati novega naslovnike. Si predstavljate izraz na direktorjevem obrazu, ko bo na vrhu CV-ja zagledal ime podjetja, ki je njegov največji konkurent?
Generično spremno pismo
Spremno pismo je najpomembnejši del vaše prošnje. Brez dobrega spremnega pismo lahko pozabite na zaposlitveni intervju, saj delodajalec niti življenjepisa ne bo pogledal. Izogibajte se nekim splošnim spremnim pismom. Vsako delovno mesto je unikatno, zato naj bo tako tudi vaše spremno pismo. Popolnoma prilagojeno službi oziroma podjetju kamor se prijavljate.
Slovnične napake
Res je. Slovenščina je težek jezik in malokdo je sposoben pripraviti besedilo, ki bo brez slovničnih napak in slogovno ustrezno. Čim bolj se potrudite s pisanjem in preden prošnjo odpošljete, jo dvakrat preberite. Če imate v bližini koga, ki je nekoliko bolj vešč slovnice, mu svoj CV ponudite v pogled. Tudi, če bo slovnično vse pravilno, lahko neobremenjeni bralec najde kakšno napako ali nepravilnost, ki vam lahko prekriža načrte.
Preveč pridevnikov
V želji predstavite se v najboljši luči, veliko iskalcev zaposlitve pretirava. Ne toliko z svojimi izkušnjami in znanji ampak predvsem z pridevniki in drugimi besedilnimi olepšavami. Če boste uporabili katero od naslednjih besed, poskrbite, da se ne pojavijo prevečkrat. Še najbolje bo, da jih uporabite zgolj enkrat ali še bolje – popolnoma se jim izognite, saj se jih bodo poslužili vsi vaši konkurentje, vi pa hočete biti drugačni, boljši. To so te besede: kreativen, efektiven/učinkovit, organiziran, motiviran, inovativen, komunikativen. Naštejte še sami tri.
Nepopolne prošnje
Včasih tako hitimo, da kakšen dela kar izpustimo. Čeprav vemo, da delamo napako vseeno oddamo nepopolno prošnjo in upamo, da bralec sploh ne bo opazil. Temu na žalost ni tako. Če v zaposlitvenem oglasu piše, da pri prijavi pričakujejo to, to in to, potem te tri stvari tudi dodajte. Nepopolne prijave romajo v koš, saj delodajalec ne bo zaposlil osebe, ki ne more zagotoviti dogovorjenega.
Laži in njihove kratke noge
Prvo pravilo pisanja prošenj: ne lažite in ne navajajte neresnic. Slej ko prej bo delodajalec ugotovil, da ste lagali in kazen bo vzgojna – izguba zaposlitve. Včasih se potem iskalci zaposlitve izgovarjajo, da je prišlo do napake, da niso tako mislili, da je računalnik sam spremenil kak podatek,… Ne bo užgalo. Tudi, če ste se kje zatipkali, ni dobro za prošnjo, saj kadroviku sporoča, da ste raztreseni in nesposobni za natančno delo.
To je najbolj osnovnih 7 napak, ki jih delajo iskalci zaposlitve. In rezultat tega je, da ostanejo brez službe in v večini primerov niso povabljeni niti na razgovor. Po besedah kadrovikov so napake glavni razlog, da prošnja roma v koš. V isti sapi dodajajo, da večkrat spregledajo kakšne napake, če so izkušnje, znanja in izobrazba ustrezni za delovno mesto. To so napake v smislu prekratkega ali predolgega CV-ja, kopica nepotrebnih informacij in priponk.
Kaj moramo torej storiti, da bomo hitro prišli do ustrezne zaposlitve? Pripravite dobro prošnjo, jo tri krat preberite in takoj odpravite morebitne napake. Spremno pismo in tudi življenjepis prilagodite razpisanemu delovnemu mestu in se izogibajte lažem!
Avtor: ekipa MojeDelo.com

Življenjepis in spremno pismo
CV, ki prepriča
Predstavljajte si, da ste zaposleni kot kadrovik v podjetju, ki je ravnokar razpisalo prosto delovno mesto vodje prodaje. Ker delate v priznanem in uglednem podjetju, prijave na to delovno mesto kar dežujejo. Boste natančno prebrali 200 življenjepisov, ki jih boste prejeli? Kako boste izbrali 10 ali 5 najboljših in jih povabili na razgovor?

Življenjepis in spremno pismo
Pri pisanju življenjepisa ne pozabite na ključne besede
Razvoj tehnologij vstopa v vsako poro našega življenja. Enako se dogaja tudi na področju zaposlovanja. Vse več podjetij si pri selekciji kandidatov pomaga s sodobnimi metodami. Pisanje življenjepisa morate prilagoditi tudi za 'računalniške oči', ki bodo najprej prebrale vašo prošnjo in se na podlagi ključnih besed odločile, če ste primeren kandidat za nadaljevanje selekcijskega postopka.