3 enostavni koraki za idealno zahvalno pismo
Namen zahvalnega pisma je zahvala za čas, ki so vam ga posvetili v izbranem podjetju. Z dobro pripravljenim zahvalnim pismom pa seveda tudi krepite svojo kandidaturo. V pismu potrdite vaše zanimanje za delovno mesto, navedite še dodatne kvalifikacije, ki jih mogoče med intervjujem niste navedli. Pojasnite informacije, za katere mislite, da jih sogovornik ni pravilno razumel. Pismo naj bo kratko in jedrnato, z njim želite kadrovika le opozoriti nase, ne pa mu ponovno poslati prijave na delovno mesto.

Pripravili ste vrhunski življenjepis, spisali izjemno spremno pismo. Povabljeni ste bili na razgovor na katerega ste se temeljito pripravili, samozavestno nastopili, dali vse od sebe in naredili odličen prvi vtis. Morda pa ste med razgovorom pozabili omeniti kaj pomembnega o sebi – bodisi vas je prevzel trenutek, bodisi ste iz nepozornosti rekli nekaj, kar bi lahko bilo napačno razumljeno.
Na srečo imate možnost narediti še zadnji korak, s katerim lahko izboljšate prvi vtis. Po tem trenutku pa bo odločitev v rokah delodajalca.
Kandidatom, ki iščejo zaposlitev in so včasih neizprosnem procesu zaposlovanja prepuščeni odločitvam kadrovske službe, svetujemo, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, da se predstavijo v najboljši luči. To pomeni, da so temeljiti, jasni, kratki in jedrnati, samozavestni, skromni in pogumni. Nenazadnje naj izkoristijo vsako priložnost za izboljšanje vtisa o sebi. Seveda v zdravi meri.
Danes, vam predstavljamo še zadnji korak, ki ga lahko kandidat stori, preden kadrovska služba sprejme odločitev. Gre za korak, ki ga boste naredili ravno v času, ko velika večina kandidatov meni, da je naredila vse kar lahko, in da je zdaj odločitev na strani delodajalca.
Kot že sam naslov pravi, gre za zahvalno pismo.
Zahvalno pismo je izraz hvaležnosti za čas, ki so vam ga posvetili v izbranem podjetju. Z dobro pripravljenim zahvalnim pismom pa seveda tudi krepite svojo kandidaturo. V pismu potrdite vaše zanimanje za delovno mesto, navedite še dodatne kvalifikacije, ki jih mogoče med intervjujem niste navedli. Pojasnite informacije, za katere mislite, da jih sogovornik ni pravilno razumel. V bistvu je namen zahvalnega pisma ta, da razčistite morebitne nejasnosti in izkoristite trenutek, ko velika večina kandidatov “spi”, da pojačate svojo kandidaturo. Pismo naj bo kratko in jedrnato, z njim želite kadrovika le opozoriti nase, ne pa mu ponovno poslati prijave na delovno mesto.
Kdaj in komu naj pošljem zahvalno pismo?
Ker priprava pisma zahteva nekaj časa, ga pošiljajte zgolj podjetjem, kjer bi res radi delali in kjer se vam zdi, da imate realne možnosti za zaposlitev. Pošljite ga vsem, ki so vam kakorkoli pomagali in vsem, ki so sodelovali na intervjuju izbranega podjetja.
Zahvalno pismo pošljite najkasneje v 24 urah po intervjuju, najraje v tiskani obliki, če imate elektronske naslove ustreznih oseb, uporabite e-poštno sporočilo. Ne zahvaljujte se za intervju preko telefona. Pismo je manj agresivna oblika komunikacije, medtem ko s klicem zmotite željeno osebo. Če nimate razloga za klic, potem osebi kradete njen čas, kar vam lahko zameri.
Kaj vključim v zahvalno pismo?
1. Zahvala za sestanek
V pismu se zahvalite, ker so si v podjetju vzeli čas za vas in vas povabili na intervju. Potrdite zanimanje za delovno mesto. BVaša zahvala naj se bere bolj profesionalno, kot ponižno. Z zahvalo želite okrepiti svojo kandidaturo in ne delovati, kot da vam je bila storjena usluga. Tudi kadrovik je lahko hvaležen, da je imel možnost spoznati takšnega kandidata. Zadenite terno med spoštljivosto in samozavestjo.
2. Okrepitev kandidature
Izpostavite, kaj vas je v podjetju še posebej navdušilo, in to povežite s svojimi znanji in izkušnjami, s katerimi bi lahko pripomogli k rasti in uspešnosti podjetja. Če menite, da ste na katera vprašanja reagirali neustrezno, na kratko ponovno odgovorite nanje. Osvetlite točke intervjuja, ki so vam bile v prid, in s tem znova spomnite kadrovika, zakaj ste pravi kandidat za odprto delovno mesto. Ker s tem korakom le krepite kandidaturo in se postavljate pred svoje konkurente, ki tega koraka ne bodo naredili, bodite pozorni, da ne izpadete preveč vsiljivi. Z zahvalo morate narediti minimalen vtis. Večji del dela je že opravljen.
3. Izgovor za klic
Verjetno ste s podjetjem dogovorjeni, kdaj vam povedo svojo odločitev glede vaše kandidature. Vnesite rok v zahvalno pismo, v kolikor vas podjetje ne kontaktira do dogovorjenega datuma, potem imate izgovor, da podjetje pokličete in se pozanimate glede prijave.
Primer zahvalnega pisma
Janez Primer
Prijateljeva 8
1000 Ljubljana
Dobro Delo d.o.o.
Avenija Priložnosti 8
1000 Ljubljana
Spoštovani g. Kadrovik,
veselilo me je, da ste me povabili na intervju, kjer sem imel priložnost bolje spoznati vaše podjetje in zaposlene v njem. Podjetje sem sicer dobro poznal že od prej, kljub temu pa sem bil navdušen nad vašim načinom izvajanja kontrole kakovosti.
Kot veste imam sam večletne izkušnje z implementiranjem kontrole kakovosti, vodil sem tudi projekt pridobivanja certifikata ISO 9001 v podjetju Kakovost d.o.o.. Te izkušnje mi bodo zagotovo koristile, če se dogovorimo za delovno razmerje.
Imam občutek, da na intervjuju nisem dovolj nazorno predstavil možnosti nastopa delovnega razmerja. V sedanjem podjetju imam odpovedni rok 3 mesece. Glede na to, da ste kot datum začetka aktualnosti delovnega mesta navedli december 2016, verjamem, da to ne predstavlja problema.
Kot sem razumel, me boste za nadaljnjo obravnavo kontaktirali v roku enega meseca, zato nestrpno pričakujem vaš čimprejšnji klic. Še enkrat hvala za razgovor.
S spoštovanjem,
Janez Primer
Avtor: Ekipa MojeDelo.com

Življenjepis in spremno pismo
5 napak, ki vsak življenjepis stanejo razgovora
Življenjepis je najpogosteje vaš prvi stik s potencialnim delodajalcem, zato je pomembno, da z njim prebijete led in se izkažete v najboljši luči. Je vaša vstopnica na razgovor, a le kadar kadroviki v prejeti prošnji ne najdejo napak in vas ne izločijo, še preden življenjepis preberejo do konca.

Življenjepis in spremno pismo
Ponudba za delo: ko vaš idealni delodajalec ne zaposluje
Ponudba za delo sicer vsebuje elemente življenjepisa, vendar to ni njen namen. V njej se osredotočate na probleme podjetja, ki bi jih lahko vi s svojimi izkušnjami in znanjem pomagali rešiti. Kaj potrebuje podjetje? Imate kakšno idejo, ki bi lahko pripomogla reševati njegove probleme? Kaj lahko ponudite podjetju, kar bi mu koristilo?