• O akademiji
  • Moduli
  • Prijava
  • Domov
  • Karierni nasveti
  • Življenjepis in spremno pismo
  • 10 stvari, ki jih raje izpustite
DELOVNO OKOLJE IN ODNOSI ISKANJE ZAPOSLITEV ODPOVED IN MENJAVA KARIERE OSEBNOSTNI RAZVOJ PLAčE, DOPUSTI IN PRAVICE ZAPOSLITEV RAZGOVOR ŽIVLJENJEPIS IN SPREMNO PISMO
Kazalo
Razlaga za vse negativne stvari. Modne besede, s katerimi pritegne pozornost. Vaš stalni naslov. Dolgočasen ali čuden cilj. Dolg spisek delovnih izkušenj. Vse, kar ni res. Zasebna/osebna informacija. Preveč in neprofesionalni kontaktni podatki. "Na voljo sem vam za več informacij." Slovnične napake.
Življenjepis in spremno pismo

10 stvari, ki jih raje izpustite

Priprava življenjepisa je lahko za nekoga mačji kašelj, za druge pa težka naloga. Lahko pobrskate po spletu, a tam boste našli tudi nekaj nasvetov, ki vam več ne koristijo, saj so zastareli. V redu, naučili ste se že, kaj vključiti v vaš življenjepis, ampak ali ste se pozanimali tudi o tem, čemu se morate izogniti?


3. 10. 2023

Nekaj takih primerov obstaja, ki se jim morate izogibati in jih raje »skriti«, saj je ravno v njih razlika med tistimi, ki jih povabijo na razgovor in tistimi, čigar življenjepise vržejo v smeti.

Razlaga za vse negativne stvari.

Če so vas iz prejšnje zaposlitve odpustili, življenjepis ni primeren medij, da bi to izpostavljali in poskusili razložiti. Raje se jim izogibajte. Počakajte, da vas povabijo na razgovor, saj lahko tam govorite o izzivih, s katerimi ste se soočili, in kako ste jih rešili.

Modne besede, s katerimi pritegnete pozornost.

Včasih se niti ne zavedamo, da jih uporabljamo, saj si vendar želimo izpasti dober kandidat za razpisano delovno mesto. Takšne modne besede so recimo »proaktiven«, »stremeti k več«, »usmerjen k rezultatom«. Veliko kadrovikov se zaveda, da so to besede, ki ste jih navrgli v življenjepis brez smisla in brez razmišljanja, zato jim ne podajajo nikakršne vrednosti. Namesto modnih besed povejte raje, kako ste reševali realne izzive in do kateri dosežkov ste prišli.

Vaš stalni naslov.

Če ne živite blizu delovnega mesta, ki je razpisano, bo vaš življenjepis morda takoj vržen v smeti. Če ste iz bližnjih krajev ali okolice, delodajalec lahko že preračunava potne stroške in čas, ki ga boste potrebovali do lokacije dela. Zato naslov raje izpustite.

Dolgočasen ali čuden cilj.

V primeru, da se odločite, da kot cilj v življenjepisu napišete nekaj objektivnega, potem ga naredite vsaj realističnega in specifičnega. Ne želite si, da zveni dolgočasno, npr. »želim si to službo«, a ne želite si niti, da izpadete preveč samozavestni, kot da bi kandidirali za direktorja nekega podjetja.

Dolg spisek delovnih izkušenj.

Delodajalci ne rabijo vedeti celotne delovne zgodovine, ki jo posedujete. Obratno, bolje je, da nimate dolgega spiska izkušenj. Namesto tega raje zapišite prejšnja delovna mesta, ki so relevantna razpisanemu delovnemu mestu. Če nimate dovolj izkušenj, pomislite na določeno delovno nalogo, ki ste jo opravljali, in jo razložite ter približajte kadroviku.

Vse, kar ni res.

Mnogi kandidati mislijo, da se morajo izmisliti kakšno informacijo, da bi izpadli konkurenčni, še posebej, če nimajo zadosti izkušenj. Resnica bo kmalu prišla na dan, lahko že na razgovoru. V tem primeru ne le, da vas ne bodo poslali v drugi krog za to delovno mesto – izključili vas bodo tudi iz drugih delovnih mest, ki jih bodo še razpisovali.

Zasebna/osebna informacija.

Vse informacije, ki vključujejo vaše osebno življenje, kot so seksualna usmerjenost, politična pripadnost, religija, ki ji pripadate, zakonski stan, starost itd. vrzite iz življenjepisa. Kadroviki ne smejo pridobiti teh informacij. V primeru, da se še vedno odločite, da boste katero od teh vključili v življenjepis, se morate zavedati, da lahko informacija vpliva na končno mnenje kadrovika oz. delodajalca.

Preveč in neprofesionalni kontaktni podatki.

Namesto, da v življenjepis napišete 3 ali 4 kontaktne podatke, na katerih ste dosegljivi, se raje odločite le za eno telefonsko številko in en elektronski naslov. Ni treba, da jih je več, saj se lahko zgodi, da vas bodo klicali ravno na tisto številko, na katero v tistem trenutku niste dosegljivi. V primeru, da zapišete le eno, pa boste na to vedno. Poskrbite, da bodo kontaktni podatki profesionalni in primerni, npr. elektronski naslov, sestavljen iz imena in priimka ipd.

»Na voljo sem vam za več informacij.«

Stop. V življenjepisu ste omejeni z besedami, zato jih izkoristite sebi v prid. Ne pišite tega, ampak se raje odločite, da vključite nekaj, kar vas bo prodalo. Vaš življenjepis je namreč kot nepremičnina, ki se oddaja – če je kadrovik zainteresiran, vas bo že poklical.

Slovnične napake.

Ena največjih napak v življenjepisu, a ena tistih, ki jih zlahka naredimo. Ko že dlje časa strmimo v življenjepis, ne vidimo več napak in stvari, ki bi jih lahko popravili. Obstajata dva načina, kako se temu izogniti. Prvi je, da pustite življenjepis, se od njega odmaknite za par uric in se vrnite nazaj z bistrimi očmi. Drugi način pa je ta, da ga predate komu drugemu, ki ga bo pregledal objektivno in bo napake prej opazil.

 

Avtor: Anja Damjanović za MojeDelo.com

 

Povezani članki
Barve v življenjepisu

Življenjepis in spremno pismo

Koliko je vaš življenjepis ugleden v očeh delodajalca?

V sredo, 9. marca, je podjetje Moje delo d.o.o. že tradicionalno podelilo nagrado najuglednejšemu delodajalcu na slovenskem trgu dela. Letos je zmago domov odneslo podjetje Krka. Pri iskanju zaposlitve žal ni pomembno le, kateri je najboljši delodajalec, temveč je ključno tudi to, da v življenjepisu pokažete, kako ugledni ste vi sami, in se tako predstavite kot svoja lastna blagovna znamka.

Laži v življenjepisu

Življenjepis in spremno pismo

Najpogostejše laži v življenjepisu

Katere so najpogostejše laži, ki jih, nič hudega sluteč, zapišemo v življenjepis? Nekateri jim pravijo bele laži, saj so velikokrat nedolžne. A ne glede na to, kako močno nedolžne so, vsako laž se lahko odkrije in ko se to zgodi, smo na slabšem, kot smo bili na začetku.

Pokažite več člankov

Prijava na e-novice

Prišlo je do napake. Prosimo, poskusite ponovno.
Hvala, ker ste se naročili na novičke MojeDelo.com!

Priporočamo

življenjepis

23. 8. 2022

Uporabite vrzeli v življenjepisu sebi v prid

življenjepis

8. 12. 2024

Besede, ki jih morate v življenjepisu čim prej argumentirati

CV

21. 12. 2022

CV, ki prepriča

Ključniki

CV Delo od doma delovno mesto Dopust Izobraževanje Motivacija Mreženje Nasveti Organizacija Osebnost Priporočilo Razvoj Zaposlitev Življenjepis
Za iskalce
Delovna mesta Podjetja Karierni nasveti Karierni sejem Moje prvo delo Hekatoni FAQ
Delodajalci
Objavi oglas Baza CV Orodja za iskanje kadrov Blagovna znamka delodajalca Akademija MojeDelo.com Strokovni nasveti
O nas
O nas Spoznajte nas Za medije Kontakt
Kontakt
N:

Verovškova ulica 55

SI – 1000 Ljubljana

E:

podpora@mojedelo.com

T:

080 13 35

© 2024, MojeDelo.com
Splošni pogoji uporabe Pravila in pogoji uporabe MojeDelo.com Politika zasebnosti in varovanja osebnih podatkov Piškotki